Home Kultura UKOP FRA OTONA BILIĆA

UKOP FRA OTONA BILIĆA

SHARE

Danas je u našoj bazilici slavljena sveta misa zadušnica za pok. fra Otona Bilića, kojega smo poslije svete mise pokopali u našoj grobnici na gradskom groblju Karaula. Svetu je misu, uz koncelebraciju provincijala fra Miljenka Šteke, našega gvardijana fra Sretana Ćurčića, župnika fra Slavena Brekala, i još oko 85 svećenika, predslavio mjesni biskup mons. Ratko Perić. Prigodnu je propovijed uputio i sprovodne obrede vodio provincijal fra Miljenko Šteko. Životopis pok. fra Otona pročitao je gvardijan fra Sretan Ćurčić. Liturgijsko pjevanje animirao je naš župni zbor.

Fra Oton Bilić – životopis
Rođen je 08. listopada 1937. u Kovačima, rodna župa Bukovica (danas Duvno), od roditelja Mate i Mare r. Musić. Kršten je 10. listopada 1937. u Bukovici. Krsno ime mu je OTO (bez N).

Školovanje
Pučku školu je pohađao u Brišniku od 1946. do 1949.;
Srednju školu je pohađao u 4 škole: u Makarskoj od 1949. do 1951.; te u Sinju od 1951. do 1954.; u Splitu biva od 1955. do 1956. i u Visokom od 1957. do 1958.
Filozofiju i teologiju studira u Visokom od 1958. do 1960.;
Vojni rok je služio u Šibeniku od 19. ožujka 1960., do 07.veljače 1962.
Nastavlja studirati teologiju u Sarajevu od 1962. do 1964., a završava u Zagrebu od 1964. do 1966.
Diplomira 25.06.1966. u Zagrebu na temu. „Djed bosanske crkve uz opći prikaz bosanskih krstijana.“

Redovništvo i Sveti redovi
Redovnički habit je obukao u Kraljevoj Sutjesci 19. kolovoza 1956.
Prve zavjete položio godinu dana kasnije 20. kolovoza 1958. u Kraljevoj Sutjesci.
Vječne zavjete položio na Humcu 12. srpnja 1962., pred provincijalom Zlatkom Ćorićem.
Subđakonat je primio 23. veljače 1964. u Sarajevu, a
Đakonat, mjesec dana kasnije 15. ožujka 1964. u Sarajevu, a podijelio mu je Nadbiskup Marko Alaupović.
Za svećenika ga je zaredio biskup Petar Čule 02. kolovoza 1964. na Širokom Brijegu.
Mladu misu je slavio zajedno s fra Antom Perkovićem na Karauli 23. kolovoza 1964.
Zlatnu misu proslavio u samostanskoj kapelici u Tomislavgradu 02. kolovoza 2014.

Službe
– Duh.pomoćnik na Širokom Brijegu od 01. srpnja 1965.do listopada 1965.
– Duh.pomoćnik na Humcu od listopada 1965 do svibnja 1966.
– Pomoćnik meštra novaka na Humcu od svibnja 1966. do travnja 1967.
– Provincijski tajnik u Mostaru od travnja 1967. do rujna 1972.
– Služi župu Nevesinje od kolovoza 1970. do rujna 1972.
– Gvardijan u Mostaru od rujna 1973. do studenoga 1980.
– Župnik u Nevesinju od kolovoza 1977. do prosinca 1978.
– Duh.pomoćnik u Gorici od studenoga 1980. do rujna 1984.
– Duh.pomoćnik u Tomislavgradu od rujna 1984. do prosinca 1990.
– Od prosinca 1990. do 1.12.1993. provincijski tajnik u Mostaru.
– Od prosinca 1990. do 22. veljače 1999. Župnik (administrator) župe Nevesinje…
– Duh. Pomoćnik u Tomislavgradu od kolovoza 2000. do kraja života
– Posljednju svetu misu slavio je na Božić, 20 dana prije smrti.
Umro je u Tomislavgradu 14.01.2018. u 15.50 sati okružen svojom subraćom, a pokopan je danas na groblju Karaula na svoj imendan 16.01.2018.

POKOJ VJEČNI DARUJ MU GOSPODINE