Home Društvo Nikola Grmoja, MOST: Hrvatima u BiH nitko ne smije nametati predstavnike TEME...

Nikola Grmoja, MOST: Hrvatima u BiH nitko ne smije nametati predstavnike TEME velj 02, 2018

SHARE

Istaknuti mostovac i saborski zastupnik Nikola Grmoja u intervjuu za Dnevnik.ba govori o presudi Ustavnog suda BiH, Izbornom zakonu, izborima koji bi se trebali održati u listopadu i ukupnom odnosu političkih elita u Hrvatskoj prema Hrvatima u BiH.

– Kako gledate na odluke Ustavnog suda u BiH kad je u pitanju Izborni zakon u BiH. Može li legitimno predstavljanje biti presudan faktor za relaksaciju odnosa u BiH?

Porazno je to što se značaj presude Ustavnog suda, koja se tiče neustavnosti izbornog zakona, negira ili minimalizira od strane pojedinih političkih predstavnika i dijela javnosti.

Postavlja se jedno zdravorazumsko pitanje, kako će se uopće održati izbori s obzirom da presuda još uvijek nije provedena. Izborni zakon, ne da se mora mijenjati, nego je morao biti promijenjen već davno. To je preduvjet onome što mora doći na dnevni red, a to su ustavne promjene u BiH koje će definirati viziju BiH u kojoj će biti zajamčena prava svih naroda, tzv. Ostalih, kao i svakog pojedinca.

Tek kada se krene govoriti o tome, moći će se govoriti o eventualnoj relaksaciji odnosa. Dok god postoji i minimalna mogućnost bilo čijeg nametanja na bilo kojoj razini, o nekoj dugoročnoj relaksaciji odnosa se neće moći govoriti. Izmjena izbornog zakona je samo prvi korak.

 

– Posljednjih dvadesetak godina od političkih elita u Republici Hrvatskoj čujemo kako je pitanje bh Hrvata bitno Republici Hrvatskoj. Može li to pitanje postati pitanje države Hrvatske, a ne samo stranačko pitanje?

To pitanje svakako nadilazi stranačke dimenzije, Hrvatska kao supotpisnica Daytonskog mirovnog sporazuma dužna je skrbiti o Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

Politička klima u Hrvatskoj je takva da je političkim strankama uvijek na prvom mjestu stranački i osobni interes, pa sve drugo, pa je tako i po pitanju Hrvata u BiH. Potrebna je korjenita promjena stanja svijesti kako bi političke elite posložile malo drugačiju listu prioriteta. Most je bez ikakvog kalkuliranja činio sve što je išlo u prilog interesima Hrvata u BiH, koliko god su nam raspoloživi mehanizmi dopuštali.

Često smo o problemima Hrvata u BiH govorili u Sabornici. Prilikom rasprave o jednoj točki Božo Ljubić se javio, kako kaže „da ne bi samo Mostovci raspravljali o tome“.

 

– Kako Most gleda rezolucije Europskog parlamenta i Vijeća Europe u BiH? Mogu li takve rezolucije pokrenuti stvari naprijed i mislite li da međunarodna zajednica mijenja smjer prema BiH?

U zadnje vrijeme da. Iako imam dojam da je dugi niz godina međunarodna zajednica Bosnu i Hercegovinu promatrala jednodimenzionalno ili dvodimenzionalno, pa su čuli samo one glasove koje su htjeli čuti, a rijetko ili nikako su se potrudili sagledati BiH u cijeloj njezinoj kompleksnosti.

Da su to napravili možda bi se i prije neke promjene pokrenule. Rezolucija Europskog parlamenta konačno je na tragu razumijevanja da se funkcionalna Bosna i Hercegovina  može graditi isključivo na jednakopravnosti tri naroda.

 

– Često čujemo kako Europska unija nema alternativu. Mislite li da je pristupanje BiH krugu europskih obitelji nemoguća misija i može li se eventualno na taj način dogoditi neka promjena u BiH?

Nerealno je zamišljati da ovako uređena Bosna i Hercegovina pristupi Europskoj uniji. Stvarne promjene u BiH ne može donijeti niti EU niti Hrvatska niti itko drugi osim tri naroda u BiH.

Naša obveza je da podržimo sve ono što zastupaju hrvatski legitimni predstavnici u BiH, jer jednostavno demografska situacija Hrvata u BiH je takva da Hrvati moraju imati našu podršku u ovom smislu.

 

– Kad je u pitanju vaša stranka i opći izbori u BiH koji bi se trebali održati u listopadu 2018, na koji način ćete pristupiti BiH? Hoće li biti nekih opcija koje planirate podržati?

O tome još nismo razmišljali. Most će snažno podupirati ostvarivanje prava legitimnog predstavljanja svih konstitutivnih naroda u tijelima zakonodavne i izvršne vlasti.

Zabrinjavajuće je i neviđeno da se u Mostaru toliko dugo izbori nisu održali i što je građanima uskraćeno pravo da biraju i budu birani.

 

– Može li vaša stranka ponoviti dosadašnje političke uspjehe u Hrvatskoj. Izgledno je da se prije ili poslije u Hrvatskoj dogodi velika koalicija jer SDP i HDZ zajedno imaju oko 50 posto potpore. Kako ćete se vi postaviti u tom scenariju?

Most se ne zamara pitanjima našeg političkog opstanka, usmjereni samo na konkretno djelovanje u ovom trenutku, iako smo u oporbi. Slušamo građane, radimo zakonske prijedloge i izmjene zakona koje bi riješile njihove probleme. Građani će prepoznati te naposljetku odlučiti kome dati povjerenje.

Što se tiče velike koalicije, ako se ona dogodi, smatram da bi to bila prirodna koalicija jer te dvije stranke zapravo imaju iste interese, ostvarivanje svojih privatnih ambicija i prohtjeva, na štetu građana.

 

– Političke konstrukcije i optužbe pripadnicima HVO-a su na snazi. Što službena politika Republike Hrvatske može napraviti po tom pitanju?

Mostov ministar pravosuđa Ante Šprlje se žestoko zalagao za promjenu pravnog uređenja i pravnih kvalifikacija u BiH. Čak je s tim ciljem službeno dolazio u BiH, a i neslužbeno u puno navrata.

Stavite na vagu učinjeno za vrijeme svih hrvatskih vlada do danas i perioda dok je ministar pravosuđa bio g. Ante Šprlje. Vidjet će te da je Mostov ministar u nekoliko mjeseci učinio više nego sve prijašnje vlade zajedno. Ovo nisu moje riječi nego stav generalskog zbora, kojeg je na svojim tribinama u više navrata potvrdio i general Mijo Jelić.

Neujednačenost u postupanju u BiH tužiteljstvu je bila predmet žestokih kritika Bosne i Hercegovine. Upozoravao je da su standardi suđenja u BiH na razini ugrožavanja temeljenih ljudskih prava, počevši od samih pravila kaznenog postupka pa do kvalifikacija. Hrvatska vanjska politika se jednostavno pogubila izbacivanjem Mosta iz Vlade.

Sjetite se kako je Most podržao i zalagao se za pokretanje kaznenih postupaka protiv oficira ABiH, koji su ne samo kao dio JNA sudjelovali u zločinima u Republici Hrvatskoj, nego su i arhitekti monstruoznih zločina nad Hrvatima u BiH, a koje nitko ne istražuje.

Dolaskom HNS-a u vlast s HDZ-om srela su se dva partnera katastrofalnih karakteristika – anemičnost HDZ-a i mržnje prema Hrvatima u BiH HNS-a koji nastavlja politiku Vesne Pusić. Hrvatska politika može puno učiniti, ali s ovom Vladom kakva je sada neće. Pričat će floskule o europskom putu BiH koji uopće ne postoji niti EU ima stvarni takav plan za BiH. To su s ovakvim uređenjem BiH samo bajke s kojima se smiruje hrvatski narod u BiH i laž s kojom se pasivizira svaka inicijativa koja hrvatskom narodu u BiH želi osigurati ravnopravan odnos prema drugima.

Dnevnik.ba