Bivši australski rukometni reprezentativac Callum Mouncey (28), koji je na svjetskom prvenstvu 2013. igrao protiv Hrvatske, postao je prvi “transrodni sportaš” kojem je vodstvo Australske nogometne lige (AFL) dozvolilo igranje za žensku ekipu u najvišem stupnju natjecanja.
Prije četiri godine Mouncey je počeo “rodnu transformaciju” promijenivši ime u Hannah. Započeo je s hormonalnom terapijom i pokušao karijeru nastaviti kao “rukometašica”, međutim nije dobio dozvolu Australskog rukometnog saveza.
Kao “Hannah” se potom okrenuo australskom nogometu, najpopularnijem sportu u ‘Down Under’. Do sada je australski nogomet igrao kao “nogometašica” na lokalnoj razini, ali će od 2018. moći igrati i u najjačem razredu u nekoj od saveznih država. Mouncey će igrati u prvenstvu Victorije.
“Mislim da bi bilo neprimjereno zahvaliti se vodstvu AFL-a što mi je dozvolio raditi nešto što je dozvoljeno svakome u Australiji,” naveo je kao “Hannah Mouncey” u otvorenom pismu.
“Želimo da svi Australci mogu sudjelovati u našoj igri. Međutim, ovo su složena pitanja i mi razmatramo stručna mišljenja i međunarodne okvire koji utječu na naše odluke”.
Prema Međunarodnom olimpijskom odboru, muškarac se može natjecati u ženskoj kategoriji pod uvjetom da u periodu od jedne godine prije prvog natjecanja te sve do kraja natjecateljske karijere održava razinu testosterona ispod 10 nanomola po litri. Međutim, MOO zanemaruje važne znanstvene činjenice prema kojima promjena razine spolnih hormona kod muškaraca ne može promijeniti već izgrađene tjelesne predispozicije – kosti i mišiće. Muškaraci i žene su fiziološki različiti i te razlike jednostavno nije moguće izbrisati.
Budući da ovi fizički i fiziološki čimbenici daju većini muškaraca očitu kompetitivnu prednost u sportovima, je li pošteno ili čak sigurno da se muškarci – s većom mišićnom masom, srcima i plućima i većom snagom, ubrzanjem i brzinom – natječu protiv djevojaka i žena?