Danak zbog slabe zastupljenosti hrvatskih kadrova u institucijama u resoru poljoprivrede plaćaju poljoprivredni proizvođači u Hercegovini i Posavini.
Dok se poljoprivrednici u ovim krajevima bore za puko preživljavanje, a mahom se bave biljnom proizvodnjom, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kojim od izbora općih izbora 2014. godine gospodari Šemsudin Dedić, SDA-ov ministar iz Krajine, glavninu poticaja usmjerava u animalnu proizvodnju.
Programom poticaja za poljoprivredu u 2018. godini za animalnu proizvodnju raspoređeno je 43.435.000,00 KM, a za biljnu proizvodnju 9.040.000,00 KM. Ostatak do ukupnih 58 milijuna KM, koliko je u proračunu Federalnog ministarstva poljoprivrede osigurano za proteklu godinu, namijenjen je za različite vrste investicija u poljoprivredi.
Papreni su iznosi poticajnih sredstava, prema riječima dobrih poznavatelja prilika u ovom ministarstvu, usmjereni pojedinim tvrtkama koje se više bave švercom nego uzgojem stoke, a koji su sasvim slučajno veoma bliski vrhu SDA.
Brkove su omastili i proizvođači mlijeka iz ministrovog rodnog kraja. A gdje su proizvođači smilja iz Hercegovine? Oni koji nisu sasvim digli ruke od poljoprivrede ili otišli u Njemačku pokušavaju se preorijentirati na uzgoj maslina koje su koliko-toliko prepoznate u programu poticaja.
Doduše, prepoznate na način da se za hektar nasada maslina dobije poticaja koliko i za tov dva grla junadi. Zlobnici bi rekli, od koga je, mnogo je.
Dakle, samo u posljednje četiri godine u kojima je službena hrvatska politika pokušavala izboriti političku ravnopravnost kroz različite inicijative za izmjenama Izbornog zakona u skladu s presudama Ustavnog suda i nastojala pokrenuti proces euroatlantskih integracija, ministar Dedić je ˝ravnopravno˝ podijelio preko 230 milijuna KM poticaja za poljoprivredu i uspješno integrirao SDA-ove švercere mesa s mešetarima iz Turske koja je, usput budi rečeno, mnogo povoljnije uvjete za uvoz mesa dala Srbiji nego Bosni i Hercegovini.
Sudeći po načinu kadroviranja u resoru poljoprivrede, moglo bi se zaključiti da se službena bošnjačka politika utjelovljena u kadrovima SDA doslovno primjenjuje čuveni lenjinističko-staljinistički poučak prema kojemu je kadrovska politika jedina prava politika.
Tomu u prilog svjedoče pravne vratolomije oko poništavanja javnog natječaja, a zatim poništavanja Odluke o poništavanju javnog natječaja za dvije pozicije pomoćnika ministra u Federalnom ministarstvu poljoprivrede koje se vodi još od 2014. godine. Radi se o natječaju za pomoćnika ministra u Sektoru za poljoprivredu i prehrambenu industriju i pomoćnika ministra u Sektoru za poljoprivredna plaćanja.
Taj je natječaj raspisan 2014. godine najprije poništen u studenom 2017. godine, da bi nedavno bila donesena odluka kojom je poništena obavijest o poništavanju natječaja. Sve to u praksi znači da će Šemsudin Dedić na kraju svog mandata imenovati pomoćnike na ove dvije pozicije.
Pored toga, ovih je dana privedena kraju natječajna procedura za izbor još jednog pomoćnika ministra u Federalnom ministarstvu poljoprivrede, i to u Sektoru za veterinarstvo.
Natječajnu proceduru vodilo je povjerenstvo u sastavu: Edina Nukić, Nijaz Brković, Merima Tanović i Merima Otajagić. Prvi na listi uspješnih kandidata nakon pismenog i usmenog ispita je mlada uzdanica zeničko-dobojske SDA. Zlobnici bi primijetili da je povjerenstvo jednonacionalno, a igrom slučaja i njihov prvorangirani kandidat je iste stranačke i nacionalne pripadnosti kao i ministar Dedić, piše Abcportal.info