Home Crna kronika ODGOVORNI ZNAJU Što to teče Neretvom nizvodno od Mostara?

ODGOVORNI ZNAJU Što to teče Neretvom nizvodno od Mostara?

SHARE

– Na stolu gradonačelnika Mostara, uprave Vodovoda, menadžmenta svih povezanih institucija bio je službeni dokument da u mulju mostarskih pročistača postoje najmanje četiri jako opasna otrova koja ozbiljno ugrožavaju zdravlje građana,rekao je između ostalog Marin Bago, iz mreže Naše društvo, koje je jučer organiziralo konferenciju za javnost na kojoj su iznijeli šokantne podatke o zagađenju Neretve, prenosi Bljesak.info

Na stolu gradonačelnika, uprave Vodovoda…

– Ono što je najvažnije ova informacija je prešućena građanima. Svi nadležni imaju ovu informaciju i ne postoji dalje zakonom osigurani tretman tih materija nego se prešućuje. Ova situacija je opasna po zdravlje stanovnika kako Mostara tako i stanovnika u Hrvatskoj koji žive uz Neretvu. Nas najviše boli što je informacija prešućena, rekao je Bago nakon konferencije u izjavi za N1, dodajući kako je ovo sudjelovanje u trovanju lokalnog stanovništva.

– Mi znamo da analiza svih otrova stoji na stolu i gradonačelnika, uprave Vodovoda menadžmentu, da stoji ‘na pročistačima u toj firmi na njihovim stolovima, državne institucije koje su radile analizu znaju. Zabrinjavajuće je da je ova informacija prošla kroz sve institucije i nadležne, pa da je došla do nas, građanima je jasna poruka da je zadnja linija obrane probijena jer su sve institucije zakazale i samim tim sudjeluju u trovanje stanovništva, kazao je Bago.

Plaćeni da umru u tišini

– Naše društvo je došlo i do informacija da su radnici u pročistačima otpadnih voda zatražili zdravstvenu pomoć, a neki su dali i otkaze. Strašno je kako nadležni ljudi pored toga što znaju dopuštaju da ti ljudi tamo rade. Mislim da je tu uposleno oko 50 ljudi i oni su zdravstveno ugroženi. Imamo informacije da su mnogi tražili zdravstvenu pomoć, neki vodeći kadrovi su dali otkaze, a ta informacija nije došla do građana Mostara.  Ti ljudi koji tamo trenutno borave, plaćeni su da se tamo otruju i umru u tišini, kazao je Bago.

Privesti odgovorne

Kazao je da je mreža Naše društvo zatražila od nadležnih da privedu odgovorne te da pokrenu istragu i zaštite građane.

 Tražimo od stranaka da se odreknu tih ljudi ili da jasno kažu da provode stranačku politiku. Stranke imaju legitimitet da se kroz svoje predstavnike pobrinu za ove stvari. Želimo da se stranke ograde od svojih kadrova da institucije pokrenu istragu tla vode i zraka, želimo da znamo na čemu smo, jer mi ne znamo koliko smo otrovani do sada i koliko ćemo biti otrovani, kaže Bago podvlačeći da boli to što su zakazale sve institucije i pojedinci koji rade u njima.