Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH isplaćuje putne troškove uposlenicima koji žive u gradu u kojem rade
Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine je, u izvještajima o radu državnih institucija u 2018. godini, upozorio na višegodišnje kašnjenje u važnim projektima i stalne probleme u provođenju nabavki u institucijama i agencijama koje se bave pravdom i sigurnosti.
Iako je većina njih dobila pozitivno mišljenje revizora za financijsko poslovanje u protekloj godini, revizori su za nekoliko njih skrenuli pažnju na nepoštivanje ranijih preporuka revizora, kašnjenje u rješavanju višegodišnjih problema i nedostatak konkurencije na tenderima, piše BIRN.
Ministarstvo sigurnosti BiH kritizirano je jer mjesecima na bolovanju drži uposlenika protiv kojeg je podignuta optužnica za ratne zločine, Tužiteljstvo BiH zbog smanjenog broja prijava korupcije, a Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) zbog isplate putnih troškova svojim članovima.
Borba protiv korupcije u državnom pravosuđu
Preporuke koje su date Sudu i Tužiteljstvu BiH, kao i Ustavnom sudu, odnose se na nedostatak interne revizije.
Zbog neslaganja s Ministarstvom pravde BiH o tome da bi Jedinica unutarnje revizije ovog ministarstva trebala vršiti reviziju, Sud BiH nije ni tokom 2018. godine uspostavio sustav unutarnje revizije, stoji u revizorskom izvještaju za ovu instituciju.
Revizori su naveli da Sud BiH radi na ranijim preporukama o naplati sudske takse, troškova krivičnog postupka, novčanih kazni i oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom, kako bi se naplatila u korist budžeta institucija BiH.
Tužiteljstvo BiH je u svom izvještaju o radu za 2018. godinu, koji je dostavilo VSTV-u, navelo da kontinuirano radi na predmetima korupcije, ali da je u odnosu na godinu ranije, prema revizorima, zaprimljeno mnogo manje prijava.
“Tužiteljstvo nije osiguralo javnosti dostupne informacije o online sistemima i telefonskim linijama za prijavu korupcije na svojoj web stranici”, stoji u izvještaju.
VSTV-u je preporučeno da u narednom periodu stavi naglasak na konkretne aktivnosti na prevenciji korupcije i izvještavanju o tome, “uzimajući u obzir njegove nadležnosti i ulogu u cjelokupnom pravosudnom sistemu”.
Osim toga, VSTV je obavezan da precizno definira uvjete, postupak i način ostvarivanja prava na opravdane putne troškove članova Vijeća u punom radnom angažmanu, te je obrazloženo da se, osim dnevnica, pojedinim članovima Vijeća koji ne koriste hotelski smještaj, obračunavaju uvećane dnevnice za 70 posto.
U izvještaju je navedeno da predsjednik VSTV-a od svibnja 2018. koristi hotelski smještaj u Sarajevu i ne uvećavaju mu se dnevnice za 70 posto, da je jedan od potpredsjednika iz istog grada i ne ostvaruje naknade za putne troškove, dok drugi potpredsjednik ostvaruje dnevnice i uvećanje dnevnica za 70 posto, kao i jedan član Vijeća u punovremenom radnom angažmanu.
Policijski pravilnici i nabavke
Revizori su utvrdili da Direkcija za koordinaciju policijskih tijela već deceniju nije riješila problem nepostojanja pravnog osnova za zaštitu osoba i objekata. U svom izvještaju su objasnili da su od 2009. godine, kada je izmijenjen Zakon o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, prestali da važe i podzakonski akti o zaštiti osoba i objekata.
Direkciji je preporučeno da “proaktivno pristupi rješavanju” ovog pitanja “uzimajući u obzir nedopustivo dug period u kome nije donesen pravni okvir po ovom pitanju i činjenicu da se putni troškovi vezani za osiguranje ličnosti iz godine u godinu povećavaju u značajnim iznosima”.
Sličnu preporuku dobila je i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) zbog “dugogodišnjeg zastoja u realiziranju višegodišnjeg kapitalnog ulaganja u projekt izgradnje Baze za smještaj i obuku Jedinice za specijalnu podršku”. Revizori su napomenuli da je kod izgradnje Baze, koje je bilo planirano da se završi do kraja 2016. godine, došlo do “potpunog zastoja u realiziranju planiranih sredstava za ovaj projekt” i da je tokom 2018. godine utrošeno samo 150 konvertibilnih maraka na višegodišnja kapitalna ulaganja, a da je više od šest milijuna maraka preneseno na narednu godinu.
Značajan dio izvještaja za SIPA-u odnosi se ne slabosti u provođenju javnih nabavki, posebno za službena vozila.
Malo bolovanje, malo godišnji odmor
Ministarstvu sigurnosti BiH revizori su sugerirali da posvete više pažnje okolnostima koje utiču na radnopravni status zaposlenika i isplata po tom osnovu.
U izvještaju stoji da je krajem 2017. pomoćnik ministra u Sektoru za pravne, kadrovske, opće i financijsko-materijalne poslove otišao na bolovanje koje koristi do danas. Revizorima je kao razlog dužine bolovanja navedeno da je protiv tog uposlenika Tužiteljstvo BiH podiglo optužnicu zbog ratnog zločina.
“Prema raspoloživim podacima, optužnica je potvrđena, ali spomenuto lice nije suspendirano, već se u šiht listama konstantno vodi na bolovanju i dijelom na godišnjem odmoru”, naveli su revizori.
B. K.