Namex vikend

Nova knjiga Martine Mlinarević: “Bukača” je toliko potresno štivo, da ga nećete moći iščitati odjednom…”

”Beskrajno sretna da mogu najaviti, ekskluzivno ovdje, gdje sam najprije objavljivala i sve drugo u životu – u izdanju Buybook-a, s prvim predstavljenjem na Interliberu u Zagrebu 15. studenog 2019. iz tiska izlazi moja nova knjiga ‘Bukača’ – napisala je Martina Mlinarević Sopta na svom fb profilu.

Dalje, u objavi na facebooku stoji i dio koji je napisala urednica knjige Kristina Ljevak.

“Martinu Mlinarević odlikuje brutalno pisanje istine koju nitko ne želi čuti. A ako je Martina Mlinarević dosada pisala brutalnu istinu, onda je u knjizi “Bukača” otišla na sam rub poimanja brutalnosti u ogoljenoj iskrenosti koja boli. “Bukača” je toliko potresno štivo, da ga nećete moći iščitati odjednom, čitat ćete ga i zaustavljati se, odlaziti u sebe i daleko od Martine, i obratno, pisano rukom koja svoje riječi ispisuje brzo, jasno, utrnjenim prstima nakon karcinomskih terapija, ostavljajući je svim djevojčicama Bosne i Hercegovine, i svojoj Uni.

Mile Stojić je napisao da je Martina Simone de Beauvoir Hercegovine, Ivo Anić ju je nazvao našom Selmom Lagerlfold, Martina Mlinarević je jedinstvena pojava na našem književnom i ljudskom nebu, netko toliko osporavan i toliko obožavan u isto vrijeme.

Slično kao kad čitate Bekima Serjanovića upitate se istu stvar – jesu li ovi ljudi normalni koliko su iskreni?

Iskrenost je to koja njima samima ne donosi ništa dobro. Martina ispisuje posljednju godinu svog života, ne štedeći se, od izlaska Huzura pa do sadašnjeg časa, sve ono o čemu je hrabro šutjela, a kroz nju propast jednog drustva i obitelji, spaljivanje iluzija, licemjerje, viktimizaciju, prolazeći kroz stigmatizaciju nalik na onu srednjevjekovnu s našivenim grimiznim slovom “A” na prsima, iznijela je knjigu koja govori o svima nama, a posebno onima koji su manjina bilo gdje, na bilo kakav način.

Zbog toga je ova knjiga, ako je to uopće moguće, i važnija od Huzura. A Huzur je već objavljen u sedam izdanja, dakle dolazi nam jos jedan bestseller od strane Mlinarevićeve kojeg ne smijete propustiti”, napisala je Ljevak o ovoj knjizi, koja će uskoro biti predstavljena po prvi put u Zagrebu.

’’Ima li nešto teže od raka za preživjeti, pitaće se oni koji nisu preživjeli Bosnu i Hercegovinu. Martina Mlinarević, osim raka, preživjela je i smrti koje su se mogle desiti nakon rizičnih operativnih zahvata i tugu nakon niza preventivnih operacija do kojih je rak doveo. Preživjela je i zemlju u kojoj je rođena, a to je bilo teže od svih smrti koje su joj se kod uzglavlja smjestile.

I da joj je sve bilo potaman, nije bi bilo lako živjeti krajnosti koje je prate. Od ljubavi, obožavanja, podrške i pažnje njenih čitatelja do talasa mržnje onih koji bi joj osporili svako slovo, svaki uzdah i korak, želeći da u njenom životu isključivo metastaze cvjetaju.

’Tko ovaj film režira, jebo te život?!’, zapisaće autorica u ’Bukači’ dio iz sjećanja na jedno sneno njujorško jutro, kada je stigao poziv za njeno ambasadorsko imenovanje. Ko ovaj film režira pitaće se svi koji budu čitali ’Bukaču’ i saznati koliko u takvu režiju života stane, onog koji je opstao zahvaljujući ljubavi ’koje se ne vjenčaju nego dišu i zahvaljujući kojima se preživljava’.

Ali ima ljubavi, posebno u pomenutoj zemlji, zbog kojih se postaje bukača. Ako ne znate šta je bukača, pitajte one koji nad vjerskim obilježjima, vrućim supama na ispeglanim stolnjacima od nedjeljnog ručka i bračnim zavjetima žele neke druge živote prezirući vlastiti, pa samim tim i one koji/e se usude živjeti po ličnoj mjeri. Osim o ljudskom licemjerju, koji je tek u trećem planu, ovo je knjiga o tome koliko se radosti kad se voli može pronaći u formalno najnesretnijim okolnostima.

’Bukača’ je do kosti iskren zapis o snazi ljubavi, ali i ličnoj snazi Martine Mlinarević koja ne odustaje i kada najbliži iznevjere. Doći će ova knjiga do svih koji su voljeli ’Huzur’, a ako ima onih koji za Martinu ne znaju, onda će i takve pronaći. Ipak, mnogo je važnije da stigne do djevojčica kojima je posvećena i da im bude nauk za budućnost, a valjda stigne i do onoga kojem je adresirana, jer imao ju je zašto roditi.’’

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)