Menadžment deponije u Mostaru odgovoran je što ona nema okolinsku dozvolu, a Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (BiH) donijela je odluku da deponija može nastaviti sa radom jer je njen rad od javnog interesa, kaže u intervjuuu za Radio Slobodna Evropa ministrica Federalnog ministarstva za okoliš i turizam Edita Đapo.
RSE: Zašto deponija Uborak nema okolinsku dozvolu?
Đapo: Zato što nisu zadovoljili zakonom propisane norme. Dakle, deponija Uborak je stara deponija i 2009. godine je data dozvola za novu deponiju. U septembru 2014. u rad je puštena ta nova deponija, koja je obuhvatala svega dva hektara. Da bi se dobila nova okolinska dozvola, potrebno je da se obuhvata cijeli prostor. Znači, nije se mogla obnoviti na dva hektara, jer su ona već bila popunjena, nego se mora ići na dobivanje nove okolinske dozvole, na sprovođenje svega onoga što je zakonom propisano, pravljenja studije uticaja na okoliš i provođenja javne rasprave.
Grad Mostar je otkupio zemljište da se može proširiti ta nova deponija, međutim organizacija „Jer me se tiče“ kao i građani koji se nalaze oko Uborka neprestalno demonstriraju, pa čak i na način da ne dozvoljavaju kamionima da deponiraju otpad i smeće iz Mostara. Ono što inspektori kažu jeste da je to jedna od najboljih deponija u Federaciji BiH. I deponija Smiljevići u Sarajevu tri godine nije imala okolinsku dozvolu.
Čija je odgovornost?
RSE: Ko nije završio posao kada je riječ o dobijanju okolinske dozvole?
Đapo: Nije završio menadžment koji upravlja tim preduzećem. Znači u Federaciji BiH imali smo Strategiju, koja je nalagala da trebamo imati deset regionalnih centara. Mi smo do sada završili samo pet. Kada govorimo o radu i dokumentima, kao što je svaka osoba odgovorna za svoje dokumente, tako je i menadžment odgovoran za rad deponije. Deponija Uborak pripada gradu, znači grad je vlasnik te deponije.
Govorim to, jer je u Federaciji to različito. U Kantonu Sarajevo je kanton vlasnik deponije Smiljevići. U Zeničko-dobojskom kantonu grad Zenica je vlasnik deponije Mošćanica. Rekla bih i, da je taj kanton najbolje implementirao ovu Strategiju Federacije, jer su oni donijeli i svoju Strategiju upravljanja otpadom, zatvorili su lokalne deponije, svi odvoze otpad na Mošćanicu, gdje se taj otpad izvaga i prema kilaži, mislim da je tona 65 maraka (oko 33 eura), otpad se naplaćuje, tako da to Javno preduzeće ima novca i da reinvestira i unaprjeđuje svoje poslovanje.