Home Politika Razgovor – Nevenko Barbarić: Radit ću na gospodarskom povezivanju Hrvatske s našim...

Razgovor – Nevenko Barbarić: Radit ću na gospodarskom povezivanju Hrvatske s našim krajevima

SHARE

Dugogodišnji načelnik, a od prošle godine i gradonačelnik Ljubuškog Nevenko Barbarić karijeru bi mogao nastaviti kao zastupnik hrvatskog naroda iz Bosne i Hercegovine, susjednih zemalja i dijaspore u Hrvatskom saboru. Priznanje je to njegovu dosadašnjem angažmanu u lokalnoj politici (čak četiri puta je biran za načelnika), gdje je preporodio ljubuški kraj te pokazao kako se može osigurati napredak mudrim upravljanjem, ali i prekograničnom suradnjom, stvaranjem kvalitetnih odnosa s institucijama Republike Hrvatske i promicanjem gospodarskih odnosa dviju država. Nema dvojbe kako će mu koristiti i iskustvo rada u privatnom sektoru, ali i stručnost iz građevinskog sektora.

Već ste šesnaest godina na čelu Ljubuškog. Čak i oni koji vam nisu skloni kažu da ste jako puno učinili za ljubuški kraj…
Napravili smo jako puno, iako nam često okolnosti nisu bile sklone. Drago mi je da to prepoznaju i cijene naši sugrađani, koji su mi dali povjerenje. Infrastrukturno smo unaprijedili Ljubuški u svakom pogledu, poticali smo i razvijali gospodarstvo i poljoprivredu, oživili smo turizam i naš grad ucrtali na karti regije kao prepoznatljivo gospodarsko, kulturno i turističko odredište.

Spomenut ću 400 kilometara vodovodne mreže. Gotovo smo u potpunosti riješili pitanje vodoopskrbe na području cijele općine. Uložili smo više od 20 milijuna maraka u rekonstrukciju lokalnih cesta, no, nažalost, tu priči nije kraj te ćemo stoga nastaviti ulaganja u prometnu infrastrukturu. Više od 60% grada pokriveno je kanalizacijskom mrežom. Ulagali smo u zaštitu okoliša, pročistač otpadnih voda.

Također, uložili smo značajna sredstva u objekte socijalne skrbi, staračke domove, imamo objekte za hospicij i djecu s poteškoćama u razvoju. Razina socijalne i zdravstvene skrbi može se mjeriti s daleko razvijenijim gradovima. S Kravicom i ostalom turističkom ponudom napravili smo značajan iskorak u turizmu. To je dovelo do otvaranja novih radnih mjesta i svakako ima pozitivan ekonomski utjecaj. Svakako treba istaknuti ulaganja u poljoprivredu, koja je Ljubuškom jako bitna. Ne treba zaboraviti ni ulaganja u školske i vjerske objekte. Kao posebnu cjelinu istaknut ću Grad Ljubuški gdje smo uložili značajna sredstva u uređenje grada. Grad je time dobio ljepšu i urbaniju sliku.
Uostalom, prošle godine smo postali i grad, što također svjedoči o važnosti Ljubuškoga u okvirima Federacije i Bosne i Hercegovine. Dakle, otvorili smo mnoga vrata i iskoristili smo mogućnosti koje su godinama stajale neiskorištene. Drago mi je da nas druge općine i gradovi u ovoj zemlji prepoznaju kao uzor i da žele da s njima podijelimo svoja iskustva.

Otprije ste najavili kako je ovo vaš posljednji mandat na čelu Ljubuškog. Tako da se ovaj izazov čini kao logičan iskorak. Kako ste se odlučili za kandidaturu?
Dovoljno dugo sam na čelu Ljubuškoga i vrijeme je da tu odgovornost preuzmu novi i mladi ljudi. Iskustvo koje sam stekao dragocjeno je i rado ga želim iskoristiti na dobrobit drugih hrvatskih krajeva u Bosni i Hercegovini. Tijekom obnašanja dužnosti razvili smo kvalitetne odnose s mnogim hrvatskim gradovima i županijama, ministarstvima te drugim institucijama. Razvili smo niz zajedničkih projekata, od očuvanja i zaštite okoliša do projekata u kulturi i gospodarstvu.

Također, imao sam priliku vidjeti mogućnosti, ali i neiskorištene potencijale. Ulaskom u Hrvatski sabor moći ću dodatno utjecati na neka zakonska rješenja i odluke koje mogu dodatno unaprijediti život Hrvata u Bosni i Hercegovini. Mogu pridonijeti povezivanju i> suradnji na svim razinama – od suradnje Vlade Hrvatske s pojedinim našim općinama, gradovima i županijama, preko granične suradnje do privlačenja novca iz fondova Europske unije. Zahvalan sam premijeru Plenkoviću i predsjedniku Čoviću što su me nominirali i ukazali mi tu čast da budem drugi na zajedničkoj listi HDZ-a.

Što će biti prioriteti u vašem djelovanju?
Želim u Zagrebu snažno promovirati stavove HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora. Zalagat ću se za rješavanje gorućih političkih pitanja poput Izbornog zakona. Istaknut ću i pitanje javnog RTV programa na hrvatskom jeziku. Kao konstitutivan narod nemamo neka prava koja u uređenim državama imaju nacionalne manjine.

Nažalost, mnogima u Hrvatskoj to nije posve jasno. Drugi dio našeg programa zalaganje je za snažniju institucionalnu suradnju i preuzimanje pozitivnih iskustava od Republike Hrvatske. Moramo iskoristiti iskustvo Hrvatske vezano za pristupne pregovore Europskoj uniji i prekograničnu suradnju. Predano ću raditi na jačanju gospodarske suradnje Republike Hrvatske i prostora BiH u kojima žive Hrvati i privlačenju investicija iz Hrvatske u naše krajeve. Osobno jamčim da ću biti spona svima onima koji će u našoj županiji i cijeloj Bosni i Hercegovini raditi na svim razvojnim projektima, ali i prilikom rješavanja problema. Bit ću vaš čovjek u Zagrebu, na mjestu gdje se donose odluke. To je važno.

Ne treba mi osobna promocija ni jeftini politički bodovi. Želim rezultate za svoj kraj, svoj narod… Kao što sam i prije spominjao, moramo uspostaviti još kvalitetniju i čvršću suradnju s Republikom Hrvatskom jer će nam bez njihove konkretne ekonomske podrške za područja u kojima žive Hrvati biti teško. Jedna od tema kojom ću se posebno baviti bit će pomoć našim ljudima u predstavljanju investicijskih potencijala koje imaju krajevi u kojima žive Hrvati u Bosni i Hercegovini. Mislim kako je to iznimno važno. Do sada se puno toga prepuštalo slučajnosti i tržišnim prilikama.

Zašto mislite da će birači podržati baš vašu listu?
Prije svega, Hrvatska demokratska zajednica jedina je ozbiljna opcija koja je do sada pokazala, ne samo riječima već i djelom, koliko joj je stalo do Hrvata u Bosni i Hercegovini. Često su zbog toga dobivali udarce od određenih sarajevskih krugova, pa i nekih inozemnih subjekata, ali nisu su dali zastrašiti. Vlada na čelu s Andrejem Plenkovićem pokazala je svu otvorenost u zaštiti prava Hrvata u BiH, promicanju naših interesa u Europi… Izravno su potpomogli niz strateških projekata kroz Vladin Ured za Hrvate izvan Hrvatske, ali i niz drugih institucija. Poštujem i druge opcije, ali mislim kako nam u ovim kriznim vremenima ne treba eksperiment. Treba nam zajedništva, koje na najbolji mogući način promoviraju Plenković i Čović, treba nam znanja i pragmatičnosti da iskoristimo sve mogućnosti koje nam se otvaraju. Naši ljudi svjesni su toga i siguran sam kako će podržati ovu listu. Na njoj su kvalitetni ljudi koji su svojim dosadašnjim radom stekli povjerenje i pokazali da razumiju politiku i znaju zastupati svoje ljude.