Home Život Ovaj Gruđanin radi kao voditelj izrade i provedbe projekata financiranih iz fondova...

Ovaj Gruđanin radi kao voditelj izrade i provedbe projekata financiranih iz fondova EU-a, pogledajte što kaže!

SHARE
Tomislav Leko odnedavno je konzultant fondova EU-a, odnosno voditelj izrade i provedbe projekata financiranih iz fondova EU-a. U intervjuu za Grude.com, ovaj magistar geografije iz Gruda, koji je završio smjer održivi razvoj turizma, dotakao se širih tema, važnih za društvenu zajednicu.

Grude.com: Odnedavno ste konzultant EU fondova, odnosno voditelj izrade i provedbe projekata financiranih iz EU fondova. Možete li za naše čitatelje pobliže objasniti o čemu se tu konkretno radi?

Tomislav Leko: Europski fondovi su financijski instrumenti za provedbu javne politike Europske unije u zemljama članicama, državama kandidatkinjama i potencijalnim kandidatkinjama. To su bespovratna sredstva koja se, sukladno određenim pravilima dodjeljuju korisnicima za različita područja kao što su: istraživanje, obrazovanje, zdravstvo, zaštita okoliša itd. U Bosni i Hercegovini je najpoznatiji instrument pretpristupne pomoći je  IPA II koji olakšava  postizanje ciljeva i standarda  koji se tiču gospodarskog oporavka, energetike, prometa, okoliša i klimatskih promjena. Jedan od odličnih primjera u ŽZH je projekt ADRIATIC CANYONING, koji je financiran  iz INTERREG IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska- Bosna i Hercegovina- Crna Gora 2014-2020. Ovaj projekt je stvorio dobre temelje za razvoj turizma u ŽZH. Kako bih mogli koristiti bespovratna sredstva, voditelj izrade i provedbe projekata je osoba koja je zadužena za dizajn, izradu i provedbu projekata financiranih iz EU fondova, izradu strateških dokumenata, te komunikaciju i suradnju s dionicima projekta itd.

Grude.com: Ovih dana svjedoci smo da pandemija uništava svjetski turizam, pa kao djelatnik u turizmu i mladi čovjek iz struke što će biti s ovom oblasti u budućnosti? Mnogi smatraju da je ova godina nepovratno izgubljena?

Tomislav Leko: Svjedočimo kako je pandemija bolesti Covid 19 gotovo ugasila jednu od najvećih industrija u svijetu. Prema procjenama UNTCAD-a Hrvatska zauzima treće mjesto u svijetu po gubitku udjela turizma u  BDP-u od 8%. Skandinavski turoperator Apollo otvara letove prema Splitu 22. kolovoza, što uvelike djeluje na Makarsku rivijeru s obzirom da je jedan od glavnih turoperatora na spomenutom području.  Pandemija bolesti Covid 19 će zasigurno ostaviti dubok trag kako u turističkoj industriji u Republici Hrvatskoj i susjednim zemljama. Sljedeće godine se očekuje jedna od najvećih recesija od 2. svj. rata, koja će također utjecati na naše vrijednosti i promijeniti aspekte naših života. Turistička  industrija će se početi oporavljati nakon pronalaska lijeka i izuma cjepiva. Oporavljanje ove industrije mora uključiti održivi razvoj, jer ipak nismo naslijedili Zemlju od svojih predaka, nego je posudili od svoje djece.

Grude.com: Da se dotaknemo lokalnih tema, lani ste radili istraživanje vezano za pokretanje turizma u općini Grude. Što je zaključak, kako ovdje turizam dignuti na jednu višu razinu jer, ruku na srce, imamo mnoga bogatstva koja nismo znali iskoristiti ni prije pandemije?

Tomislav Leko: Naša općina posjeduje dobre temelje za razvoj turizma. Geografski smo dobro pozicionirani ( blizina zračne luke Mostar, blizina Međugorja). Iako smo mala općina, posjedujemo bogatu prirodnu i kulturnu baštinu. Međutim, u današnje vrijeme turisti ne traže samo ljepotu prirodne i kulturne  baštine, traže nešto više, a to je doživljaj u destinaciji i bježanje od svakodnevnice. Posjetitelj želi doživjeti kulturu življenja i   biti aktivan u destinaciji, a mi možemo ponuditi tradicionalne aktivnosti  kao npr. branje smilja, duhana, ljekovitog bilja, nizanje duhana, pečenje rakije, pravljenje raznih zimnica. Posjetitelja ne možemo zadovoljiti samo prirodnom ljepotom jezera Krenice, rijeke Tihaljine, Peć Mlina. On želi čuti priču o Gavanovim dvorima, o rijeci koja od izvora do ušća mijenja ime čak 9 puta. Jedan od odličnih primjera je događaj „Raštikijada“ na Agroturizmu Marića Gaj. Turizam se prvenstveno može podići na jednu višu razinu uz pomoć vlasti općinske i županijske razine.  Istraživanje je provedeno na 231 ispitaniku općine Grude. Od toga 86% ispitanika smatra kako  vlast ne ulaže dovoljno u ovu industriju, te da nam je potrebna nova strategija turizma (sadašnja strategija je zastarjela s obzirom da je predstavljena 2007.godine (razdoblje 2007.-2015.). 80 % ispitanika smatra da bi OPG-ovi bi trebali biti nositelji razvoja ruralnog turizma u našoj općini. Konačni rezultati istraživanja su prvenstveno ulaganje u edukaciju lokalnog stanovništva i infrastrukturu kako bi se stvorila volja i motivacija za bavljenjem turističkim djelatnostima.

Grude.com: Da proširimo temu na šire područje Hercegovine i većinski hrvatska mjesta, je li ova kriza prilika za iskorak i stvaranje zdravih temelja za turizam u budućnosti?

Tomislav Leko: Naravno, općenito turizam u Bosni i Hercegovini nije dovoljno razvijen. Iako smo zadnjih godina bilježili rast od 20%, to je u brojkama ipak oko 1 200 000 gostiju na godišnjoj razini. Trebali bi prepoznati svoje kapacitete koje možemo iskoristiti, te uz pomoć inovacija i digitalnog svijeta privući za početak turiste s Makarske rivijere i Imotske krajine. Međutim, ne smijemo dozvoliti da se dogodi „masovni turizam“. Turizam je industrija u kojoj je potrebno „trčati“ maraton, a ne sprint. U obzir moramo uzeti održivost i kvalitetu, a ne masovnost.

Grude.com: Što mi možemo ponuditi svijetu? Ili bolje rečeno, kako zainteresirati stranca koji nikad ovdje nije bio za ovo područje?

Tomislav Leko: Hercegovina posjeduje velika bogatstva koje je potrebno valorizirati. S obzirom da su se kroz stoljeća isprepletale razne kulture na ovom području, Hercegovina je jedno neotkriveno blago u turističkom smislu. Možemo ponuditi puno toga: kule herceg Stjepana Kosače, gomile iz ilirskog doba, stećke, gradine, razne legende kao što je priča o Borku koji je bio ljetnikovac ilirske kraljice Teute, priča o hercegovačkom Robin Hoodu Andrijici Šimići, ajduku Mijatu Tomiću, Divi Grabovčevoj…

Turističke zajednice moraju promovirati Hercegovinu na kvalitetnim emitivnim turističkim tržištima kao što su Kina, Švedska, Norveška i Danska zbog njihove velike posjećenost na Makarskoj rivijeri, Imotskoj krajini i Dubrovniku. Samim time ciljani posjetitelji bi za početak dolazili na jednodnevne i dvodnevne posjete, a nakon određenog vremena, kada bi se stvorila kvaliteta turističkih aranžmana, moglo bi se pričati o  dužem zadržavanju gostiju.

Grude.com: Društvene mreže izvor su informiranja pa i oni koji vole putovati tu pronalaze detalje o mjestima koja žele posjetiti. Kako Hercegovina stoji u tom segmentu?

Tomislav Leko: Iako su informacije dostupnije nego ikada prije, turisti koji dođu na Makarsku rivijeru baš i ne istražuju o Hercegovini. Puno puta sam se susreo s ljudima koji misle da Domovinski rat traje i danas, te da je Bosna i Hercegovina nesigurna zemlja za posjetu. Turističke zajednice moraju promovirati BiH kao sigurnu zemlju kako bi turist pokazao interes za našom državom. U Hercegovini postoji par web portala koji promoviraju Hercegovinu. Prije par mjeseci, pokrenut je jedan projekt pod nazivom „ Upoznaj Hercegovinu“. Projekt sam pokrenuo osobno ja u dogovoru sa ostalim kolegama, u kojemu želimo stvoriti interakciju s lokalnim stanovništvom i prikupiti na jednom mjestu što više priča, legenda i zanimljivosti koje ova država posjeduje, a nažalost nije došlo do turističkog izražaja na pravi način. Naravno, sve je online dostupno na društvenim mrežama, a nadamo se da će se spomenute legende i priče kasnije plasirati u turističke svrhe.

Grude.com: I za kraj, trenutno ste na radu u Hrvatskoj, što kažu turistički djelatnici i vlasnici objekata? Hoće li se situacija stabilizirati? Nekako se čini da su ljudi stava da se unatoč pandemiji život mora nastaviti.

Tomislav Leko: Svi djelatnici koji su povezani s turizmom trpe ogromne gubitke. U priči s lokalnim poduzetnicima možemo zaključiti kako stanje nije obećavajuće. Jedan poduzetnik koji ima 12 apartmana u Makarskoj kaže kako ima samo dvije rezervacije u srpnju. Skandinavski turoperator koji drži u zakupu većinu hotela odgodio je sve letove i rezervacije do 22. kolovoza. Nažalost, mislimo da neće na tome stati te da će pomjeriti letove za rujan. Puno je apartmana prazno, cijene su u hotelima snižene, npr. u jednom hotelu s 4* u kojem je prošle godine jednokrevetna soba koštala 520 €, danas košta 130 €. Trenutna struktura gostiju se odnosi najviše na Čehe i Poljake koji popunjavaju jeftine privatne smještaje.

Izvor: Grude.com