Home Društvo Svadbeni saloni u Hercegovini: Pustite nas da radimo normalno, očito nije toliki...

Svadbeni saloni u Hercegovini: Pustite nas da radimo normalno, očito nije toliki problem u svatovima

SHARE
Tradicionalno u Hercegovini, po završetku Korizme  i Uskrsa očekuje se i sezona svatova.

No, jednako kao i u 2020. godini, tako i u ovoj 2021. stanje na terenu uvelike određuje pandemija koronavirusa. Većina ugostitelja živi u nezvjesnosti, ali opet nadaju se kako će se situacija popraviti kroz idućih mjesec ili dva te da će oni svoj posao moći obavljati normalno.

Brojke novozaraženih na dnevnoj bazi u Hercegovini, a tako i u čitavoj BiH nisu nimalo ohrabrujuće, a trenutno su na snazi restriktivnije epidemiološke mjere, od policijskog sata od 21:00 do 05:00 sati ujutro u FBiH pa do ograničenja minimalnog broja ljudi u otvorenim i zatvorenim prostorima.

To naravno nimalo u prilog ne ide ni mladencima koji su za ovo razdoblje planirali svadbe, ali ni svadbenim salonima, iako se svadbe nisu održavale praktično nikako u proteklih nekoliko mjeseci.

Portal Jabuka.tv je kontaktirao nekoliko svadbenih salona u Hercegovini kako bi provjerio trenutačnu situaciju te kakva su očekivanja ugostitelja predstojeće razdoblje.

Nažalost, živimo u velikoj neizvjesnosti, upitno je hoćemo li imati ikako sezone svatova, a ne znamo do kada će trajati aktualne mjere o ograničenom broju ljudi u zatvorenim prostorima, iako se svi nadamo da bi situacija za mjesec-dva mogla biti puno bolja. Nama mladenci za sada ne otkazuju u potpunosti svoje svadbene svečanosti, ali ih stalno odgađaju za neka bolja vremena. Prošla sezona je bila jako loša i ako i ova bude takva, bojim se da će nam ovaj posao postati potpuno neisplativ. Nikakve pomoći od države nemamo, a troškovi se s druge strane gomilaju. Ako se nastavi razdoblje bez prihoda, ništa nam drugo neće preostati nego staviti “ključ pod bravu”, kazali su nam iz Svadbenog salona Sunce u Širokom Brijegu.

Dnevne brojke u ŽZH trebaju pasti ispod 50

Slično govore i iz Svadbenog salona Bagušić u Posušju.

Imamo već sada nekoliko otkazivanja u prva dva tjedna, mladenci nisu skloni održavati sada svadbe što zbog ograničenog radnog vremena  i policijskog sata, a isto tako i zbog ograničenog broja ljudi. Mi se nadamo kako će se situacija popraviti u svibnju i lipnju i vjerujemo da bi se tada svadbene svečanosti mogle održavati normalno, kazali su za portal Jabuka.tv.

Kontaktirali smo i Stjepana Primorca, predsjednika Udruge vlasnika svadbenih Salona u Hercegovini i direktora hotela Bigeste u Ljubuškom, koji je glavna osoba ispred svatovskih ugostitelja zadužena za kontakt sa Stožerom civilne zaštite.

Imamo obećanje od Stožera civilne zaštite u ŽZH, iako ono datira još od prije mjesec dana, da ako dnevne brojke u našoj županiji padnu ispod 50 novozaraženih da bismo mogli početi raditi normalno bez ograničenja u vidu policijskog sata, a isto tako i s većim brojem ljudi unutar svadbenih salona. Pozitivno u cijeloj priči, ako može nešto takvo biti, je da je značajan broj ljudi prebolio koronavirus, neki su se i cijepili, a epidiemiolozi nam tvrde da je ovo završni val pandemije što se i mi nadamo, ističe Primorac.

Kazao je kako on i njegove kolege ne očekuju neku financijsku pomoć, iako je situacija izuzetno teška za sve..

Vlasti i u našoj županiji i Federaciji definirale su naš rad na način da je nama službeno dopušteno raditi, ali uz brojna ograničenja pa mladenci ili otkazuju ili odgađaju svoje svečanosti. A da je naš rad, u potpunosti zabranjen kao prošle godine, onda bi nam morali uplatiti minimalne iznose plaća našim radnicima. Zato je sada situacija svima jako neugodna. Ipak, nadamo se kako bolja vremena dolaze i da će u idućim mjesecima i svatovi krenuti normalno kako nam je i obećano, kazao je Primorac za portal Jabuka.tv.

Mladenci više nemaju vremena čekati

Iz Svadbenog salona Venera u Mostaru ističu kako je trenutačna situacija jako loša.

Ranije smo imali situaciju da nam mladenci odgađaju svatove za neka bolja vremena, sada jednostavno otkazuju rezervirane termine kod nas jer oni ne mogu više čekati. Ovako kako sada stvari stoje je jako loše, a kao i svi i mi se nadamo da će se situacija popraviti u idućim mjesecima, kazali su za portal Jabuka.tv.

U svadbenom salonu Afrodita u Sretnicama odlučili su zbog toga kako kroz travanj neće nikako održavati svadbene svečanosti.

Vidimo da je epidemiološka situacija jako loša i mi se predviđenih mjera pridržavamo. Imamo tu problema jer su neki mladenci već odavno rezervirali termine, možda i prije dvije godine, a neki su pomaknuli svadbu od prošle za ovu godinu. Mi smo tu možda ispali i budale, jer netko drugi se ne pridržava toga isto kao i mi. A osim toga s obzirom da neki mladenci jednostavno nemaju vremena opet čekati neku bolju situaciju i popuštanje mjera, oni prave svoje svečanosti na privatnim posjedima s manjim brojem ljudi. Oni su se odlučili vjenčati pod svaku cijenu i to primjereno proslaviti onako kako je to moguće, a onda će neki od njih i napustiti zemlju, naveli su iz ovog salona.

Je li prošle godine bio problem samo u svatovima?

Dodaju kako je u svadbenim salonima uglavnom prostrano, osigurana je odlična ventilacija i moguće je napraviti i distancu među ljudima.

Očekujemo kako će se situacija u petom i šestom mjesecu potpuno normalizirati i ti svi termini koji su nam rezervirani stoje prema rasporedu i vjerujemo kako će se tako i održavati. Ono što želimo poručiti vlastima je da promisle je li čitav problem oko pogoršanja epidemiološke situacije bio ranije sa svatovima. Jer podsjećamo, prošle godine se stalno govorilo o tome čim su malo lošije brojke da su krivi svatovi i saloni. Međutim, sada imamo situaciju da svadbeni saloni nisu radili praktično četiri mjeseca, a brojke su nam nikad lošije. Pričesti i krizme se također ne planiraju odgađati, stoga pozivamo vlasti da omoguće održavanje i svadbenih svečanosti i tako da ne ugrožavaju ni naš posao, ali ni slavlje mladencima. Mi prošle godine od naših klijenata nismo imali niti jednu pritužbu da se netko baš zarazio u svatovima kod nas, a sadašnja situacija je potvrda da nije bio problem samo u svatovima, poručili su iz Svadbenog salona Afrodita za portal Jabuka.tv.