Namex vikend

Velika Britanija nije pogriješila: Jer što znači pozitivan test ako nemate bolesnih ljudi

Znanstvenik Gordan Lauc komentirao je epidemiolške mjere, gužve na Jadranu koje se mogu vidjeti unatoč istima, spor s HUBOL-om, kampanji cijepljenja…

O gužvama koje se trenutno mogu vidjeti na Jadranu rekao je: “Mislim da je ovo dobra strategija kao i otvaranje prošlog ljeta. Nakon rasta u kolovozu imali smo pad u rujnu, tek je kasne jeseni stigao rast brojeva. Mislim da nam više ne prijeti velika opasnost od ovog virusa zbog cijepljenja i preboljenja.”

“Polako se stvara konsenzus, moramo gledati imamo li puno teško bolesnih. Testiranje smo uveli da na vrijeme vidimo rast broja zaraženih i spriječimo opterećenje zdravstvenog sustava, nikad nismo imali kolaps. Zašto masovno testirati ako nema teško bolesnih ljudi? Treba nastaviti normalno živjeti”, dodao je za N1.

Izrazio je nadu da nećemo ući na crvenu listu.

‘Postotak pozitivnih u testovima nas možda približava tome, ali nećemo tako skoro. Grčka, Francuska, Portugal, crveni su, ali turizam funkcionira”, kazao je Lauc.

Odgovarajući na pitanje zašto uopće još uvijek iz dana u dan brojimo zaraženih kazao je da je ‘to je velik birokratski kotač kojeg je teško zaustaviti.

‘I ljude i Vlade sve manje zanimaju ti brojevi jer što znači test ako nemate bolesnih ljudi’, kazao je Lauc.

Smatra da Velika Britanija nije pogriješila.

“Mislim da je Engleska donijela hrabru odluku o ukidanju mjera. Vidimo da je taj eksperiment, tj. normalno ponašanje na temelju činjenica – njihovi brojevi padaju. Jako smo fokusirani na mjere jer vlade to jedino mogu, a mjere imaju limitirani učinak. Veseli me što naši vladajući sve više govore o osobnoj odgovornosti, a manje o naredbama i ograničenjima. Za njih ne postoje dokaze da su učinkoviti. Zemlje koje su imale strože mjere, prošle su gore od Hrvatske. Puno je faktora, mjere su jedan manje učinkovit dio.

Istraživanja pokazuju da lockdown, zatvaranje škola, javnog prometa itd. utječe na sprečavanje širenja virusa sa 10 do 15 posto”, objašnjava i dodaje: “Ako imate državu u kojoj je preboljelo 20 posto ljudi, to usporava širenje virusa isto toliko i više. Ako se cijepilo 50% ljudi, usporava širenje virusa više nego lockdown. Postoji i faktor sezonalnosti, ali ga je teško kvantificirati’, naveo je Lauc.

Kaže da nas blagi rast koji sad bilježimo, ne bi trebao zabrinjavati.

“Gotovo nitko neće moći izbjeći zarazu virusom, i cijepljeni mogu biti zaraženi i širiti virus dalje. Prije ili kasnije svi ćemo doći u kontakt s njim, a bolje je više puta s malom količinom ili ako smo cijepljeni, onda se sigurno nećemo razboljeti”, kaže Lauc.

Komentirajući treću dozu cjepiva kazao je da je ‘gripa različit virus od ovoga i da se ona presloži svake sezone.

‘Što će biti s koronavirusom, teško je reći, još nema nijedne ozbiljne kliničke studije koja bi pokazala da je treća doza sigurna, a kamoli korisna. Odlučivati da ćemo cijepiti trećom dozom cjepiva, mislim da je kriva odluka i ne služi ničemu. Možda ćemo imati nove verzije cjepiva koje su protiv novih varijanti, moguće i siguran sam da će ih napraviti. FDA je najavila da neće dati odobrenje za treću dozu cjepiva. Vidjet ćemo, nadam se da ćemo se vratiti u vrijeme kad se odluke ne donose u panici’, zaključio je Lauc.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)