UZ NIZ misterioznih požara i eksplozija po Rusiji, još je jedan niz službeno nepovezanih nesretnih događaja sve duži – onaj misterioznih smrti ruskih oligarha.
Zapadni mediji sve više pišu o tom sve sumnjivijem obrascu. Tako je CNN prošlog tjedna pisao o petorici istaknutih ruskih poduzetnika koji su navodno počinili samoubojstvo od siječnja, dok je Rusija gomilala vojne snage uz granicu s Ukrajinom, do danas, više od dva mjeseca od početka invazije. Četvorica od njih petorice bila su povezana ili s državnim plinskim divom Gazpromom ili s njegovim podružnicama, odnosno kooperantima.
Također, od njih petorice čak su trojica netom prije smrti – opet, navodno – ubila vlastite obitelji, što čini cijelu stvar daleko jezivijom. Dvojica su, kako smo već pisali, pronađena mrtva zajedno s obiteljima i u razmaku od dva dana.
Britanski tabloid Daily Mail nabrojio je, pak, šest smrti u posljednja tri mjeseca. Američki tabloid New York Post, koji je također pisao o tome, poziva se na izvore prema kojima su “Putinovi otisci” na ovim smrtima, no o tome nešto više kasnije.
30. siječnja: Leonid Šulman, Lenjinski pokraj Sankt-Peterburga
Prvi ruski oligarh koji je umro ove godine bio je Leonid Šulman, koji je pronađen 30. siječnja u svojoj kolibi u naselju Lenjinski u okolici Sankt-Peterburga. Šulman je bio direktor transporta Gazprom Investa, financijskog krila Gazproma. Novinska agencija RIA Novosti izvijestila je da je policija pronašla oproštajnu poruku pored tijela i da se slučaj istražuje kao samoubojstvo. No kako piše Daily Mail, ovaj Rus pronađen je u kupaonici s više ubodnih rana i nožem koji je navodno bio podalje od tijela.
25. veljače: Aleksandar Tjulakov, Lenjinski pokraj Sankt-Peterburga
Manje od mjesec dana kasnije i dan nakon početka invazije na Ukrajinu, 25. veljače, zamjenik direktora Gazproma Aleksandar Tjulakov (61) pronađen je obješen u istom ograđenom naselju za bogataše, u garaži luksuzne kuće. Ruski mediji izvijestili su o ovom slučaju kao o samoubojstvu, ali Daily Mail prenosi detalje koji bacaju sumnju na tu službenu verziju. Prema nekim izvještajima, Tjulakov je imao vidljive ozljede od premlaćivanja prije nego što se, službeno, objesio.
28. veljače: Mihail Watford, Surrey, Velika Britanija
Tri dana kasnije i petog dana ruske invazije, 28. veljače, ruski milijarder Mihail Watford pronađen je mrtav na drugom kraju Europe u svom raskošnom domu vrijednom 18 milijuna funti, u britanskom gradu Surreyju. Watford (66) je rođen kao Mihail Tolstošeja u Ukrajini, u etnički ruskoj obitelji. I on je stekao bogatstvo u ruskom plinskom i naftnom biznisu, notornom po korupciji i slizanosti s Kremljem. Promijenio je prezime kad se 2015. doselio u Veliku Britaniju, gdje je pokupovao nekoliko milijunskih nekretnina.
Policija Surreyja izjavila je za CNN prošlog tjedna da mrtvozornik provodi istragu te da je ročište za predstavljanje rezultata obdukcije zakazano za 29. srpnja. Naveli su, također, da je smrt trenutno “neobjašnjena”, ali da nema dokaza o sumnjivoj smrti.
No Watford je, piše Daily Mail, prije smrti dao do znanja prijateljima i susjedima da je već dvije godine “na Putinovoj listi za odstrel”, a posljednjih mjeseci navodno se sve više bojao za svoj život.
Prijatelj Borisa Berezovskog, koji je i sam nađen mrtav 2013.
Watfordova susjeda izjavila je za britanski The Sun da je ovaj oligarh bio prijatelj još jednog ruskog oligarha i disidenta Borisa Berezovskog te da je Miša, kako su ga zvali odmilja, bio uvjeren da je Berezovskog ubila ruska tajna služba.
Berezovski je devedesetih pomogao Vladimiru Putinu da dođe na vlast, ali je nakon nekoliko godina postao njegov žestoki kritičar i bio prisiljen pobjeći u Veliku Britaniju. Nakon što je preživio nekoliko prethodnih pokušaja atentata, pronađen je obješen u kupaonici u svojoj luksuznoj vili u Ascotu 2013.
I tada su određeni detalji autopsije izazvali sumnju da se ovaj Putinov kritičar nije sam objesio, već da ga je netko zadavio. Mrtvozornik je na kraju 2014. zaključio da je nemoguće sa sigurnošću utvrditi radi li se o ubojstvu ili samoubojstvu.
24. ožujka: Vasilij Melnikov, Nižnji Novgorod
Milijarder Vasilij Melnikov, direktor tvrtke za medicinsku opskrbu MedStom, pronađen je mrtav zajedno sa svojom 41-godišnjom suprugom Galinom i dvojicom svojih malenih sinova (stariji je imao 10, a mlađi 4 godine), u njihovom milijunskom domu u Nižnjem Novgorodu. Njih troje imali su ubodne rane, Melnikovu je prerezana arterija, a noževi su pronađeni na mjestu zločina, izvijestile su ruske novine Kommersant. MedStom je navodno pretrpio teške financijske gubitke zbog zapadnih sankcija Rusiji. Ruska policija, prema izvorima upoznatim s istragom, nije pronašla tragove provale ili borbe.
18. travnja: Vladislav Avajev, Moskva
Potom je Vladislav Avajev, bivši potpredsjednik Gazprombanka i bivši dužnosnik u uredu predsjednika i u ruskoj Dumi, pronađen mrtav s pištoljem u ruci i prostrjelnom ranom u svom stanu u Moskvi 18. travnja. S njim su pronađena i njegova, prema nekim izvještajima, trudna supruga Jelena i 13-godišnja kći Marija, obje mrtve. Svih troje imali su prostrjelne rane.
Ruski istražitelji su u svom priopćenju naveli kako pretpostavljaju da je Avajev pištoljem ubio svoju ženu i kćer te potom sebe, prenijela je tada ruska novinska agencija Tass.
Policija je objavila i vrlo kratku snimku iz stana ovog oligarha nakon njegove smrti koja više skriva nego što otkriva.
Upravo Gazprombank, preko kojeg Gazprom prima uplate od uvoznika ruskog plina, ima ključnu ulogu u ruskom planu, odnosno zahtjevu da zapadne zemlje plaćaju plin koji im Gazprom izvozi u rubljima. U stanu je navodno pronađeno 17 komada oružja, a jedna susjeda rekla je da je čula viku, tri hica i vriskove žene, prenosi Daily Mail.
No njegov bivši kolega, odnosno drugi bivši potpredsjednik Gazprombanka Igor Volobujev, rekao je za ukrajinski portal Liga.net da je u samoubojstvo “teško povjerovati” i da smatra da je sve “inscenirano jer je možda znao previše”.
“Njegov posao bio je baviti se privatnim bankarstvom, znači baviti se VIP klijentima. On je bio zadužen za jako velike količine novca. Dakle, je li se ubio? Mislim da nije. Mislim da je nešto znao i da je predstavljao neku vrstu rizika”, rekao je u razgovoru za CNN.
Volobujev je, podsjetimo, nakon početka ruske agresije prebjegao u Ukrajinu i ondje se čak pridružio oružanim snagama, odnosno teritorijalnoj obrani.
“Nisam mogao sa strane gledati što Rusija radi mojoj domovini”, objasnio je svoj hrabri postupak ovaj biznismen koji je rođen u gradu Ohtirki na sjeveroistoku Ukrajine.
19. travnja: Sergej Protosenja, Lloret de Mar, Španjolska
Dan nakon Avajevljeve smrti i više od tri tisuće kilometara dalje, katalonska policija pronašla je Sergeja Protosenju obješenog u unajmljenoj luksuznoj vili u Lloret de Maru nedaleko od Barcelone. Pored njegovog tijela bili su krvavi nož i sjekira. I njegove supruga i kći pronađene su u blizini, navodno izmasakrirane sjekirom.
Protosenja (55) je bivši potpredsjednik i glavni financijaš Novateka, velike plinske tvrtke koja je u djelomičnom vlasništvu Gazproma. No njegov sin Fedor (22) izrazio je skepsu u verziju o obiteljskom ubojstvu i samoubojstvu.
“Volio je moju majku, a posebno moju sestru Mariju. Bila je njegova princeza. Nikad ne bi mogao učiniti ništa što bi im naudilo. Ne znam što se dogodilo te noći, ali znam da ih moj tata nije povrijedio”, rekao je Fedor Protosenja za Daily Mail.
Katalonska policija izjavila je, pak, za CNN da je njihova radna “hipoteza i dalje slučaj obiteljskog nasilja, unatoč izjavama sina”.
“Katalonska policija uzela je izjave od sina. Druge hipoteze su isključene. Također je isključeno trostruko ubojstvo. Je li ovo djelo ruske mafije? Pa, ne”, rekao je policijski službenik za CNN.
Novatek je, pak, u priopćenju opisao svog bivšeg potpredsjednika kao “divnog čovjeka” i izrazio uvjerenje da špekulacije o njegovoj smrti “nisu povezane sa stvarnošću”.
Švedski analitičar: Putinu su špijuni dostavili dvije liste za odstrel, odobrio ih je bez gledanja
Radi li se zaista o samoubojstvima ili je na djelu već dobro utvrđen obrazac likvidacija ruskih disidenata, odmetnika ili moćnika koji su se zamjerili Putinu? Valja naglasiti da su ovi oligarsi, u trenutku kad zapadne sankcije mogu potopiti njihovo bogatstvo, pa i zaplijeniti njihove luksuzne nekretnine, mogli imati suicidalne motive. Ali neki analitičari smatraju da je posrijedi ipak likvidacija.
U nedavnom izvješću Varšavskog instituta navodi se da su se sigurnosni agenti Gazproma pojavili na mjestu svih smrti Gazpromovih dužnosnika, što bi moglo značiti da “možda neki visoki ljudi povezani s Kremljom sada prikrivaju tragove prevare u državnim tvrtkama”.
Anders Aslund, švedski ekonomist i autor knjige “Ruski ortački kapitalizam”, također je za New York Post zaključio da je “u tijeku čišćenje”, ali da je “teško identificirati tko to radi”.
Međutim, Aslund tvrdi da je od upućenih ruskih izvora doznao da su ruski obavještajci sastavili dva popisa dužnosnika iz ruskog energetskog sektora. Na prvom su bili oni na koje se sumnja da od njih cure informacije o financiranju tajnih vojno-obavještajnih operacija u Ukrajini, a na drugom oni na koje se sumnja da su pronevjerili te crne fondove, namijenjene za financiranje pete kolone u Ukrajini.
“Putin je odobrio likvidaciju svih osumnjičenih iz Gazproma, Gazprombanka i Novateka a da uopće nije pročitao popise”, navodi Aslund.
“Putin financira velik dio svojih operacija preko Gazproma i Gazprombanka, a rukovoditelji koji ondje rade znaju sve o tom tajnom financiranju. Plinski sektor je najkorumpiraniji sektor u Rusiji”, zaključio je Aslund.