Mlađa žena iz Doboja i trojica muškaraca iz Prijedora, Srebrenice i Milića uhićeni su u okviru akcije ” Sistem 2022″ zbog iskorištavanja djece za pornografiju i osumnjičeni su da su sa interneta preuzimali fotografije i video snimke dječje pornografije, čuvali taj sadržaj i dijeli sa drugim sebi sličnim osobama.
Uzrast djece čiji su fotografski i video materijali predatori koristili u ovim gnusnim radnjama je od dvije do 12 godina, a svi osumnjičeni, kako “Nezavisne novine” saznaju su mlađe životne dobi, odnosno do 30-ak godina.
Osumnjičeni su za skidanje i djeljenje takvih sadržaja koristili aplikacije i internet stranice kao što su Facebook, Instagram, Snapchat, Discord, Кik i Тelegram, a oduzeti su im brojni dokazi koji će poslužiti u daljem postupku protiv njih.
Naime, kako je priopćeno iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske od kraja rujna do srijede uhitili su četiri osobe zbog iskorištavanja djece za pornografiju.
“Izvršeni su pretresi lica, stana i pokretnih stvari na četiri lokacije za koje se utvrdilo da ih koriste osumnjičena lica i tom prilikom su pronađena i oduzeta sredstva izvršenja krivičnog djela kao što su računari, tableti, mobilni telefoni, USB stikovi, memorijske kartice, SIM kartice i ostali uređaji za čuvanje digitalnih podataka, na kojima se nalaze fotografije i video snimci sa sadržajima seksualne eksploatacije djece”, priopćeno je iz MUP-a Republike Srpske.
Kako su dalje naveli, nakon završene kriminalističke obrade, četvorka je puštena na slobodu.