Predsjednik Naše stranke Edin Forto poručio je danas na press – konferenciji u Sarajevu kako Trojka ima dva zadatka, a to je približavanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji te poboljšanje života građana u BiH.
Smatra važnim da odluka o početku pregovora sa Europskom unijom, koja je ključni korak, ustvari bude politička odluka.
– Neko će sjesti u Bruxellesui politički odlučiti da li se ovdje stvari kreću onako kako je trebalo ili stoje kako smo sve dočekali od prethodnih godina. Ukoliko ovaj paket zakona prođe na sljedećoj sjednici Doma naroda, to će biti najveći iskorak na europskom putu u najmanje zadnjih pet godina – poručio je Forto.
Kao dobar primjer izdvojio je Hrvatsku gdje se najimpresivniji infrastrukturni projekti plaćaju 15 posto iz proračuna države, a 85 posto iz sredstava Europske unije.
– Europska unija nije neki apstraktni pojam, to je stvarni napredak za kvalitet života građana. Ovo što sada radimo, ove ogromne napore koje ulažemo da bismo krenuli prema EU, izgledaju prilično apstraktno građanima. To su izmjene nekih zakona, to su neke odluke, neka usklađivanja, ali konačni cilj ne smijemo izgubiti iz vida – istaknuo je Forto.
Njihov drugi zadatak je, dodao je, poboljšanje kvalitete života građana u Federaciji BiH.
– Smanjenje opterećenja na rad i doprinose će otvoriti mogućnost investiranja našim privrednicima i ulaganja u radnu snagu koja masovno napušta BiH jer ni najdobronamjerniji privrednici nisu u mogućnosti izdržati ovaj teret i povećati plaće – naglasio je.
Forto tvrdi da je ta vrsta reforme koja se najavljuje u Federalnoj vladi nešto što će suštinski promijeniti način kako bh. ekonomija djeluje.
– To su naši zadaci i na kraju će nas po tome ocijeniti i građani – istaknuo je.
Forto je također poručio da će BH Telecom tek zaživjeti te da pravo vrijeme za to poduzeće tek dolazi.
– BH Telecom je 90 posto vlasništvo Federacije Bosne i Hercegovine. Mi smo tu tvrtku pretvorili u najveću dobrotvornu društvenu organizaciju Bosne i Hercegovine, gdje se po nepoznatim kriterijima dobijaju sredstva. Istovremeno, dok je ista taj BH Telecom u vlasništvu Vlade Federacije gubio broj korisnika, pružao je elektronske usluge privatnom Telemachu – kaže Forto.