Generalni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg trebao bi doći u službenu posjetu BiH 19. studenog, a važan sastanak članica NATO-a bit će održan u prosincu u Sarajevu.
Kako saznaje Klix.ba. planirano je da Stoltenberg stigne u Sarajevo 14. studenog gdje će dan kasnije imati sastanke sa ministrom obrane Zukanom Helezom, ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem i predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
Moguće je da tijekom boravka u glavnom gradu BiH održi još nekoliko sastanaka i posjeti NATO bazu u Butmiru gdje će obaviti razgovore sa čelnicima organizacije, ali i sa vojnicima EUFOR-a i drugim sigurnosnim snagama.
Da NATO najozbiljnije posmatra BiH govori sljedeći podatak – u Sarajevu će krajem godine biti održan sastanak službenika NAC-a (Sjevernoatlantsko vijeće).
Planirano je da 19. i 20. prosinca u Sarajevu bude održan važan sastanak na nivou veleposlanika država članica NATO-a uz nazočnost Stoltenbergovog zamjenika Mircea Geoana. Također postoji opcija i da šef NATO-a opet dođe u Sarajevo na taj sastanak.
Iduće godine BiH će biti domaćin i NATO partnerskog simpozija što će biti jak signal i podrška BiH iz NATO-a, a riječ je o najvažnijem događaju za NATO mimo samita i ministarskih sastanaka.
Na posljednjem NATO samitu koji je održan u litvanskom Vilniusu, BiH je bila pozvana kao država partner uz Moldaviju i Gruziju. Time je potvrđena puna posvećenost Saveza našoj državi bez obzira na brojne opstrukcije jednog dijela države (entitet Republika Srpska) na euroatlantskom putu BiH.
Šta je NAC koji će imati sastanak u Sarajevu?
Sjevernoatlantsko vijeće (NAC) je glavno tijelo za donošenje političkih odluka unutar NATO-a.
Nadzire politički i vojni proces koji se odnosi na sigurnosna pitanja koja utječu na cijeli Savez. Okuplja predstavnike svake zemlje članice kako bi raspravljali o politici ili operativnim pitanjima koja zahtijevaju kolektivne odluke, pružajući forum za široke konzultacije između članica o svim pitanjima koja utječu na njihov mir i sigurnost.
Politike o kojima odlučuje NAC izraz su kolektivne volje svih zemalja članica NATO saveza budući da se odluke donose na temelju jednoglasnosti i zajedničkog dogovora.
Glavni sekretar predsjedava NAC-om i njegove odluke imaju isti status i valjanost na kojoj god razini se sastajao, piše Klix.ba.
(www.jabuka.tv)