Namex vikend

Na konferenciji o digitalizaciji i promociji nematerijalne kulture baštine sudjeluje 57 izlagača s četiri kontinenta

U Širokom Brijegu se sutra i prekosutra, 19. i 20. listopada održava 3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine.

Konferencija se, kako prenosi Hrvatski Medijski Servis, temelji na preporukama Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a iz 2003. godine. Na Konferenciji predstavljaju se živa kulturna baština, elementi nematerijalne kulturne baštine, baštinici, događanja na kojima baštinici predstavljaju elemente, istraživanja i aktivnosti na očuvanju kao i okružja u kojima se elementi prakticiraju.

Kao elementi nematerijalne kulturne baštine obrađuju se tradicijski plesovi, tradicijska pjevanja, umijeće sviranja na tradicijskim glazbalima, stari običaji i prakse, stari zanati i vještine, tradicijski sportovi, tradicijske dječje igre, stare priče i legende, jezik, tradicijski načini spremanja jela i drugi slični pojavni oblici.

Teme konferencije su:
* implementacija Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine
* nematerijalna kulturna baština u suvremenome okružju
* primjena digitalnih tehnologija u očuvanju nematerijalne kulturne baštine
* aktivnosti u lokalnim zajednicama na očuvanju nematerijalne kulturne baštine.

Organizatori Konferencije su:
*Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine (Društvo za DTKB) iz Širokog Brijega,
*Filozofski fakultete Sveučilišta u Mostaru,
* Institut za enologiju i folkloristiku iz Zagreba.
Suorganizatori Konferencije su:
*Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke
*Institut za migracije i narodnosti iz Zagreba
*Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava iz BiH (UHAKUD u BiH)
*CIOFF Nacionalna sekcija BiH
*EU DARIAH konzorcij BiH
*ICARUS Hrvatska.

Cilj je organizatora razmjena iskustava, novih spoznaja i sveobuhvatna pristupa tematici nematerijalne kulturne baštine kako bi se njezini pojedini dijelovi cjelovitije opisali, povećala vidljivost zainteresiranoj javnosti i pobudio dodatni interes mladih naraštaja za svoje naslijeđe. Baštinici se stavljaju u središte jer su oni živi nositelji kulturnoga nematerijalnog blaga i, zahvaljujući njima, elementi nematerijalne kulturne baštine žive u lokalnim zajednicama kao pozitivni zagovornici i promotori stvaralaštva u mjestima iz kojih dolaze.

Konferencija se održava i kao dio globalnih aktivnosti na obilježavanju 20. obljetnice od donošenja Konvencije UNESCO-a o očuvanje nematerijalne kulturne baštine. Društvo za DTKB i UHAKUD u BiH su akreditirane nevladine udruge (ANGO) pri Međudržavnom povjerenstvu UNESCO-a za nematerijalnu kulturnu baštinu za savjetodavna pitanja.

Na Konferenciji je prijavljeno 57 izlaganja iz trinaest država s četiri kontinenta i otvorena je za sve zainteresirane posjetitelje koje zanima nematerijalne kulturna baština. Više podataka može se naći na službenim mrežnim internetskim stranicama www.daopnkb.org.

Podršku u organizaciji Konferencije pružili su:
* Grad Široki Brijeg
* Grad Ljubuški
* Općina Posušje
* Općina Grude
* Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke
* Federalno ministarstvo kulture i športa
* Ministarstvo civilnih poslova BiH
* Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

/HMS/