Datum je 18. studenoga, jedan od najvećih u povijesti hrvatskog naroda, gdje god se on nalazio. Na današnji dan 1991. godine Mate Boban sa suradnicima utemeljio je Hrvatsku zajednicu Herceg Bosnu. U istim trenucima padao je grad heroj – Vukovar. Osluškivalo se, pratilo situaciju, razgovaralo…, a napetost se osjećala u svemu vezanom uz taj povijesni dan i datum. Herceg Bosna morala je biti svjetlo tog tmurnog dana. Petar Majić bio je jedan od najbližih suradnika i prijatelj Mate Bobana, svojedobno zastupnik u Parlamentu Federacije BiH i predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH te prvi predsjednik Izvršnog odbora općine Grude koji je utemeljen 3. prosinca 1990. godine.
Vijesti stizale sa svih strana
– Vrijeme je bilo tmurno, oblačno – prisjeća se Petar Majić dok kroz razgovor otvaramo temu Herceg Bosne. O tom datumu, tom ponedjeljku prije 32 godine, mnogo je rečeno, ali uvijek postoji nešto novo, nešto što nas tjera da stalno razmišljamo o tom povijesnom trenutku, o Herceg Bosni, Vukovaru… – Kakav je bio Mate Boban tog dana? – pitamo Majića. – Mate je, naravno, bio jako ozbiljan i zabrinut, kao i svi drugi koji su tog dana bili u hotelu Grude. Jer vijesti su stizale sa svih strana – Vukovar, Škabrnja, Dubrovnik, Sinj, Zagreb, Sarajevo pa do Europske unije – prisjeća se Majić otkud se sve dobivalo informacije tog dana i što se sve događalo u tih nekoliko sati. Tridesetak predstavnika općina, nekoliko zastupnika i hrvatskih članova Vlade BiH tog dana okupilo se u Grudama. Sjednica koja je trebala početi u 11 sati nije počela u zakazano vrijeme. Mate Boban ostao je dulje osmišljavati, pisati i koncipirati nacrt ideje o utemeljenju Hrvatske zajednice Herceg Bosne. – Cijeli moj dosadašnji život bio je priprema za ovaj trenutak – rekao je Winston Churchill u praskozorje najvećih krvoprolića II. svjetskog rata obraćajući se britanskom Parlamentu, a u tom stilu zamišljamo i Matu Bobana dok piše svoj proglas za utemeljenje Herceg Bosne. Svjestan je bio kako agresor neće stati, a šutnja Alije Izetbegovića i pogrešne procjene prisiljavale su Bobana i hrvatske sinove onog vremena na odgovor, reakciju. I reakcija je stigla, odnosno učinjena 18. studenoga prije 32 godine. Prisjeća se Majić, bilo je to u poslijepodnevnim satima – utemeljena je Herceg Bosna. Ali je i pao Vukovar, onaj grad heroj u kojem su prethodno živote za slobodu dali Blago Zadro i Blago Tica, obojica rodom iz općine Grude. Gorjelo je diljem hrvatskih područja, međutim, hrvatski dužnosnici nisu se predavali, a Mate Boban jednu veliku ideju pretvorio je u djelo, ono koje će poslije omogućiti opstanak dviju domovina.
– Smatram kako je za Bosnu i Hercegovinu jedino rješenje potpuna jednakost naroda. Problem Bosne i Hercegovine sada je u tome što Muslimani i Srbi vide Bosnu i Hercegovinu od jučer i danas, a mi vidimo Bosnu i Hercegovinu kakva ona treba biti sutra. A to je Bosna i Hercegovina u kojoj će hrvatski narod imati potpuno jednaku vlast kao druga dva naroda. Bosna i Hercegovina kao država jednaka drugim državama jedina je opcija hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini – govorio je Mate Boban. U svakom svom javnom istupu isticao je i zalagao se za jednakopravnost svih u BiH. Ovih dana zapaljene su svijeće i položeno cvijeće na njegov grob u rodnom mu mjestu, kao i uz spomenik Herceg Bosni i braniteljima u Grudama.
Hrvati unatoč svim teškoćama svjesniji su nego ikad važnosti Herceg-Bosne u očuvanju Hrvatske i BiH, ali i da riječi Mate Bobana izgovorene devedesetih nisu bile isprazne.
“Projekt Europske zajednice o Bosni i Hercegovini mi ćemo potpuno poštivati. Mi prihvaćamo Bosnu i Hercegovinu ustavno ustrojenu kao što predlaže Europska zajednica. Dakle, sa tri nacionalne jedinice, a u toj nacionalnoj jedinici mi ćemo opsluživati svoju vlast. Problem Bosne i Hercegovine sada je u tome što i Muslimani i Srbi vide Bosnu i Hercegovinu od jučer i danas, a mi vidimo Bosnu i Hercegovinu kakva ona treba biti i sutra. A to je Bosna i Hercegovina u kojoj će hrvatski narod imati potpuno jednaku vlast kao i ostala dva naroda. Bosna i Hercegovina kao država jednaka drugim državama jest jedina opcija hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini.”
Nije se Boban libio odgovoriti kada se potezalo hrvatsko pitanje u BiH pa je i uzoritom kardinalu Franji Kuhariću na njegov “Apel za obustavku sukoba u BiH” oštro odgovorio. “Mi nismo željeli rat ni sa četnicima, s Muslimanima pogotovu i nikada. Imamo napretek dokumenata za svoje tvrdnje. Ali smo željeli svoju slobodu, svoji na svome biti. Pričati o suživotu u vremenu rata u najmanju je ruku neukusno. Kad se cijeli svijet digao da izrastavlja i spasi što se da spasiti, nisu na mjestu riječi mlakosti. Treba pomoći i na drugi način, a ne svoj narod stavljati u istu vreću s onim koji ga kolje. Pa dokle smo onda došli?! Pitajte svećenike i fratre u Bosni ‘Ima li Bosne?’ Ima je, ima, ondje gdje je Hrvat za nju prolio krv, posijao svoje kosti. Pa jednom bi Vam svima trebalo biti jasno ono što i slijepac vidi: Bosne ima ondje gdje je HVO obranio, jer je to zemlja i Hrvata. Možete svim novinarima kazati da Hrvatska nema ništa s tim. To je u Bosni ostao jedan dio nje, koji nju ne briga. No jedno Vam obećajemo, kušat ćemo ostati živi na ovim prostorima”, stoji između ostalog u Bobanovom pismu Kuhariću.
I kada je rat trebalo zaustaviti ponovno je Mate Boban s hrvatskim narodom u BiH krenuo i u tu misiju. “Pregovori u Ženevi trebaju odrediti kakva sutra treba biti država BiH, jer je dosadašnja BiH, kao država, srpskom agresijom i rastrojem Jugoslavije nestala. Tu bosansku državu sada treba stvoriti, a da to Hrvati u BiH hoće – oni to pokazuju svojom krvlju. Tu državu valja stvoriti onakvom kakva je moguća, ali da bude slobodna, moderna i demokratska, s jednakim pravom triju naroda na tu zajedničku državu, i s pravom svakoga naroda da zadrži svoju samobitnost u zajedničkoj državi.”
Obrana svoga doma i domovine
Vladimir Šoljić, svojedobno ministar u Herceg Bosni i predsjednik Vlade Federacije BiH, istaknuo je kako je ideja Hrvatske zajednice Herceg Bosne sačuvala Hrvate u BiH. – Odluka o osnivanju Herceg Bosne bila je prava i pravodobna. Rekao bih, i u posljednji trenutak donesena jer je tada nama bilo potpuno jasno da se rat iz Hrvatske prenosi u Bosnu i Hercegovinu i to je bio temelj obrane Hrvata u BiH. Herceg Bosna je ideja koja je Hrvate sačuvala ovdje – zaključio je Vladimir Šoljić.
Objava Mate Boban bio je jako ozbiljan i zabrinut pred utemeljenje Herceg Bosne, slušao je vijesti iz Vukovara, Škabrnje… pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.