Biotehnološka tvrtka Interstellar Lab predlaže hrabar odgovor na klimatske promjene – kapsulu u stilu svemirskog broda u kojoj se mogu učinkovito uzgajati biljke i koja se može premjestiti i na Mars, prenosi HRT.
Interstellar Lab, sa sjedištem u blizini Pariza, dizajnira sustave usjeva u kontroliranim okruženjima na Zemlji za održivu poljoprivredu te za podršku astronautima u svemiru. BioPod je visok oko 5 metara s površinom od 55 četvornih metara te ima jedinstven oblik koji mu omogućuje jednostavno postavljanje. Njegov elipsoidni oblik pomaže u protoku zraka, grijanju i hlađenju.
– Biopod je poput super naprednog staklenika koji će skupljati CO2 iz atmosfere, reciklirati vodu, u potpunosti optimizirati uvjete. Dakle, ne samo da ćemo ubrzati rast biljke, već ćemo potaknuti proizvodnju specifičnih molekula unutar biljke. Kada to učinite, koristite manje resursa. Imate manji utjecaj na CO2, ne morate kupovati cvijeće u drugoj zemlji da bi ga presadili u svojoj. Pokušava se dati alat poljoprivrednicima da lokaliziraju proizvodnju i omogućiti im da uzgajaju biljke koje obično ne mogu uzgajati, rekla je osnivačica Interstellar Laba Barabara Belvisi.
– Primjerice uzgoj vanilije u slučaju Biopoda ima smisla. Smanjen je utjecaj CO2 kada se sastojci prevoze iz jedne zemlje u drugu. Otimiziramo potrošnju vode pa se, u usporedbi s tradicionalnom poljoprivredom, oko 99% vode reciklira i ponovno koristi. Uzimamo CO2 iz atmosfere kako bismo obogatili razinu CO2 unutar balona i slažemo sustav tako da smo puno učinkovitiji jer ostavljamo manje svog otiska, ali možemo uzgajati više po načelu vertikalnog uzgoja, dodala je Belvisi.
Unutar kapsule, kombinacija tehnologija osigurava uravnotežene uvjete za klimu (temperatura, CO2, vlažnost), prehranu (hranjive tvari, koncentracija, navodnjavanje, pH) i svjetlost (intenzitet, fotosinteza i fotoperiodizam). Također uključuje softver za upravljanje i nadzor temeljen na umjetnoj inteligenciji.
Biopod je inspiriran svemirskim tehnologijama kako bi se ponudio potpuno zatvoreni proizvodni sustav, zaštićen od vremenskih uvjeta i godišnjih doba. Brzo se postavlja i ne zahtijeva temelje niti pristup vodi.
Interstellar Lab surađuje s NASA-om, tako da bi svemirska verzija BioPoda za korištenje na Mjesecu trebala bi biti spremna do 2027. godine.
Kvalitetna prehrana astronauta tijekom duljeg razdoblja unutar ograničenja nulte gravitacije svemirskih letjelica, u niskoj Zemljinoj orbiti, dugo je predstavljala izazov za NASA-u. Posljednja dva desetljeća, posade na Međunarodnoj svemirskoj postaji živjele su uglavnom od pakiranih obroka i nešto svježih proizvoda koje su se dostavljali tijekom redovite opskrbe misije.
– Drugi projekt na kojem radimo je s NASA-om. Dizajniramo kocke koje možemo staviti u stanicu kako bismo pokrili nedostatke hrane. S vremenom se hrana u svemiru razgradi, a NASA traži rješenje za uzgoj gljiva, kukaca, povrća, malo mikrozelenja. I to smo dizajnirali, kazala je Barabara Belvisi.
Samostalna proizvodnja hrane s malo otpada, koja zahtijeva minimalne resurse, postao je izazov za NASA-u s obzirom na njezin cilja povratka na Mjesec i eventualno istraživanje Marsa s ljudskom posadom.