Namex vikend

Zanimljive bh. inovacije – od robotskih ruku do plutajućih kuća

Robotske ruke izrađene uz pomoć 3D pisača, plutajuće kuće za obranu od poplava, naočale koje pomažu slijepcima za kretanje u prostoru… sve su to izumi koji su predstavljeni na prvom ikada Sajmu inovatora i investitora u Banjoj Luci, koji je organizirala Gradska razvojna agencija “CIDEA” u suradnji s Gradom Banjom Lukom.

Srednjoškolci inovatori

Sajam je okupio oko 60 inovatora, većinom iz Banje Luke, ali i iz drugih gradova, poput Bijeljine i Istočnog Sarajeva, dok je broj investitora premašio 70. Ova impresivna brojka pokazuje da je zanimanje za inovacije u Republici Srpskoj na zavidnoj razini. S obzirom na to, cilj sajma je jasno određen: povezati najbolje prototipe i ideje s potencijalnim investitorima i organizacijama koje nude podršku za razvoj inovacija.

Vukota Dakić, 15-godišnji učenik srednje škole, ponosno je stajao ispred svoje makete koja je prikazivala autobus postavljen na karti grada. On je, kaže, došao na Sajam da bi predstavio svoj izum za koji smatra da može riješiti probleme javnog prijevoza u Banjoj Luci.

– Inače dolazim iz Prnjavora, tamo sam živio cijeli život i tamo sam išao u osnovnu školu. Kad sam upisao srednju školu, preselio sam se u Banju Luku i prvi put sam se susreo s problemom gradskog prijevoza. Veliki je problem kada čekamo autobus, a ne znamo gdje se nalazi, za koliko vremena će doći i slično – kazao je Dakić za Forbes BiH.

Nekoliko štandova dalje na stolu je bila postavljena robotska ruka. Za štandom je stajala skupina mladića sa svojom profesoricom. S velikim entuzijazmom su počeli pričati o svom izumu.

– Naš izum je CNC ruka. Ideja je bila da ubrzamo industrijsku proizvodnju s obzirom na to da su ovakve “ruke” široko rasprostranjene u tvornicama – rekao je Stefan Vukadinović, učenik četvrtog razreda Tehničke škole. CNC robotska ruka je visoko precizan alat koji se koristi u industriji za izvođenje različitih zadataka, kao što su obrada materijala, zavarivanje, bojenje, montaža i mnogi drugi.

Njegov kolega iz trećeg razreda Luka Lazarević rekao je da namjerava nakon završene srednje škole otići u neku zapadnu zemlju na studij i da se s tim znanjem vrati u BiH gdje bi “možda mogao i otvoriti tvrtku”.

– Želim “pokupiti” znanje u zemljama koje su tehnološki naprednije i vratiti se ovdje. Ipak je puno lakše raditi u zemlji u kojoj si odrastao, čiju kulturu i običaje poznaješ i čiji jezik govoriš – kazao je on, dodajući da mnogi njegovi vršnjaci razmišljaju slično, iako ima i onih koji žele zauvijek otići iz zemlje nakon završene srednje škole.

Među izlagačima na Sajmu bio je i Stojan Đakić iz Banje Luke, čiji izum “energetski dvostruki krov” predstavlja novi način korištenja sunčeve energije. Đakić je objasnio da njegov sustav omogućava iskorištavanje topline sunca za grijanje vode, a ujedno smanjuje potrebu za korištenjem klima-uređaja u ljetnim mjesecima. Sustav je dizajniran tako da voda teče preko krovova, skuplja toplinu i zatim se koristi za zagrijavanje sanitarne vode ili vode za bazene.

Organizatori su zadovoljni odzivom investitora i inovatora. Neven Stanić, ravnatelj Gradske razvojne agencije Banja Luka, za Forbes BiH je objasnio da je ideja o organiziranju sajma stara pet godina. Njegov cilj je bio povezivanje inovatora, koji često nemaju financijska sredstva za plasman svojih ideja na tržište, s investitorima spremnim za ulaganje. Stanićeva vizija je konačno ostvarena, čime se otvaraju nova vrata za lokalne inovatore.

Zadovoljni sajmom

– Predlagao sam raznim institucijama, ali jednostavno se nitko nije odazvao. Cilj je bio uvezati inovatore i investitore jer inovatori često nemaju materijalna sredstva da plasiraju svoje ideje na tržište. S druge strane, imamo investitore koji su spremni uložiti svoja sredstva – rekao je Stanić.

Zadovoljstvo Sajmom izrazila je i prva predsjednica Udruge inovatora Grada Banje Luke Ana Lojić koja je za Forbes BiH rekla da je Sajam jedinstvena prilika da se predstave mladi inovatori čiji su izumi spremni za tržište, ali kojima samo nedostaje novac.

– Najviše inovacija je bilo iz oblasti informacijskih tehnologija, energetike i održivih razvoja, ali imali smo i iz oblasti ugostiteljstva, turizma i prometa – rekla je Ana, dodavši da su ponosni na to što su investitori pažljivo pregledali inovacije svih izlagača.