Sjedinjene Američke Države “ne smiju djelovati pod iluzijom da se Rusija s očajanjem drži diplomatskih odnosa s tom zemljom”, rekao je Rjabkov.
Rusija je stava da su odnosi sa Sjedinjenim Državama “ispod nule” zbog američke vojne i finansijske pomoći Ukrajini u ratu, koji se sada približava kraju svoje druge godine.
Rjabkov je rekao da Rusija, koja je poslala snage u Ukrajinu u februaru 2022. godine u onome što naziva “specijalnom vojnom operacijom”, neće biti ta koja će pokrenuti prekid diplomatskih veza, ali takav prekid može biti izazvan različitim faktorima.
– Okidač može biti zapljena imovine, dalja vojna eskalacija, mnogo drugih stvari. Ne bih ulazio u negativne prognoze ovdje – rekao je, dodajući da je Moskva “spremna na svaki scenarij”.
Neki zapadni političari pozivaju da se zamrznuta ruska imovina u vrijednosti od oko 300 milijardi dolara preda Ukrajini u svrhu obnove njenog ratom razoreng ekonomskog sistema.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je novinarima u petak da bi bilo koji takav potez ozbiljno ugrozio globalni finansijski sistem.
Rekao je da Rusija “nikada ne bi ostavila na miru bilo koju zemlju koja bi oduzela njenu imovinu”, i da bi u takvom scenariju razmotrila koje zapadne resurse može zapljeniti kao odmazdu.
Rusija je na razne načine uzvratila zapadnim sankcijama koje su imale za cilj kazniti je za rat u Ukrajini i spriječiti njenu sposobnost da ga finansira.
Ove sedmice je predsjednik Vladimir Putin naredio da se evropskim koncernima Wintershall Dea i OMV oduzmu više milijardi dolara vrijedni udjeli u plinskim projektima na ruskom Arktiku.
Dnevnik.ba