Namex vikend

Obitelji koje se protive prekidu vatre i oslobađanju talaca koje drži Hamas: ‘Volim ja svojeg sina, ali više volim Izrael’


Elyakim Libman mladić je u dobi od 24 godine koji je ime dobio po rođaku ubijenom iz vatrenog oružja dok je čuvao novo prošireno naselje na Zapadnoj obali u Izraelu. Libmana je Hamas oteo u napadu 7. listopada na glazbenom festivalu.

On je pokušavao skloniti ljude na sigurno i spasiti ih od naoružanih napadača, no nije uspio. Odveden je u Gazu, enklavu u koju se 2011., u sklopu razmjene za izraelskog vojnika Gilada Shalita, vratio i jedan od ubojica Limbanovog rođaka.

“Teroristi koji su uhvaćeni i strpani u zatvor, oslobođeni su tijekom razmjene za Shalita”, rekla je Libmanova sestra, 30-godišnja Emuna. “Kako možemo znati da onaj tko je oteo Elyakima nije ista osoba koja je ubila mog strica?”, dodaje.

Raste pritisak rodbine
Rodbina zarobljenih talaca sve je glasnija u zahtjevima Benjaminu Netanyahuu da sklopi novi dogovor o razmjeni talaca s Hamasom. Libmanovi su, naprotiv, jedni od rijetkih koji se opiru bilo kakvom sporazumu koji bi oslobodio Hamasove militante iz izraelskih zatvora.

Riječ je o obitelji doseljenoj u Hebron na Zapadnoj obali, vjerskim tvrdolinijašima u koje se ubraja i izraelski ministar sigurnosti Itamara Ben-Gvira, a koji vjeruju u nemilosrdni rat protiv Hamasa kako bi oslobodili svoje voljene, piše The Times.

“Želim da se svi taoci vrate, ali neće se to isplatiti ako za mjesec ili dva opet dođu i otmu još ljudi. To bi se moglo nastaviti unedogled”, rekla je Libmanova druga sestra, 16-godišnja Aviah.

S njom se slaže i Emuna. “Čula sam bivšeg taoca koji je rekao da je najstrašnija stvar u vezi s tim bila čuti izraelsko bombardiranje. Ali bez tih bombi, taoci se neće vratiti. Ovo je jedini način, rat u Gazi je jedino što će pomoći da se taoci vrate”, smatra.

Libman je radio kao zaštitar
Libman je na glazbenom festivalu Nova radio kao zaštitar. Bio je s dugogodišnjim prijateljem Eitanom Morom, čija je obitelj također u Hebronu. I obitelj Mor, poput Libmanovih, u sukobu su s ostalim obiteljima zbog svojih stavova.

Pretpostavlja se da je oko 120 talaca ostalo u Gazi nakon što je 1. prosinca propao posljednji dogovor o prekidu vatre i razmjeni talaca.

“Neke obitelji gledaju samo sebe i ono što je dobro za njih. Ne pitaju što narod želi, što je za narod bitno i što će zaštititi državu. Briga nas što drugi kažu. Zahtijevamo da se naši vrate, ali na način koji će donijeti čast Izraelu i pojačati pritisak na Hamas”, rekao je Eitanov otac Tzvika Mor.

Spreman je dati sina za državu
“Spreman sam platiti cijenu koju plaća svaka obitelj čiji član je na prvoj liniji borbe. I ja jako volim svojeg sina. Ali ako moram birati između ljubavi prema svojem sinu i ljubavi prema narodu, biram ljubav prema narodu. I spreman sam dati svojeg sina, ja sam svoje odradio – podigao sam obitelj s osmero djece. Za ovo sam se pripremao cijeli život”, objasnio je Mor.

Ovo pitanje razjedinilo je Izraelce. Dvije različite organizacije zastupaju obitelji talaca i lobiraju za potpuno suprotne ciljeve. Jedni traže oslobađanje talaca, s drugi, ujedinjeni u organizaciju Tikvah, čine sve da se spriječi novi dogovor s Hamasom.

Dudi Avitan iz Tikvaha navodi da je Yahya Sinwar, vođa Hamasa u Gazi, bio jedan od onih koji su oslobođeni u razmjeni za Izraelca Shalita. “Tko je Sinwar? Sjedio je u zatvoru zbog ubijanja ljudi, a oslobođen je pri razmjeni za Shalita. Da ga nismo oslobodili, onda se možda cijela ova stvar ne bi ni dogodila”, govori.

‘Hamas ne prijeti budućnosti Izraela’
Stotinjak talaca je vraćeno kućama. Obitelji onih koji i dalje čekaju svoje najmilije oštro se protive ovakvom razmišljanju. “Hamas ne prijeti budućnosti Izraela, ali neoslobađanje talaca – da”, rekao je Daniel Lifshitz, unuk oslobođene starije taokinje Yocheveda.

Njezin suprug i dalje je u zatočeništvu. “Nadam se dogovoru. Cijenimo život. Moramo to poduprijeti. To je ugovor između zemlje i naroda”, smatra.

Dva Libmanova starija brata Elisha i Elkanan bore se kao vojnici unutar Gaze. “Od početka kopnene operacije njegova starija braća ispisuju grafitima poruke po zidovima Gaze govoreći ‘Elyak, na putu smo’”, kazala je Emuna.

Telegram.hr