Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je provelo nadzor zakonitosti postupka izdavanja građevinske dozvole od 7. rujna 2023. godine, koju je izdala Splitsko-dalmatinska županija, Upravni odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje, Pododsjeka u Imotskom, potvrđeno je iz ovoga ministarstva za Radio Imotski. Radi se o zgradi uz rub Modroga jezera, u Imotskom poznatijoj kao Imotski tower ili sivi dom.
“U postupku nadzora koji je ovo Ministarstvo ovlašteno provoditi sukladno članku 156. Zakona o gradnji, uvidom u predmetni spis, ovo Ministarstvo je utvrdilo nepravilnosti u postupku donošenja predmetne građevinske dozvole u postupanju službene osobe koja je vodila postupak”, navode iz Ministarstva. Slijedom navedenog dopisom su dali uputu prvostupanjskom tijelu, u ovom slučaju Upravnom dodjelu za graditeljstvo i prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije, vezano za pravilnu primjenu zakonskih propisa. “Od čelnika prvostupanjskog tijela Minitarstvo je zatražilo poduzimanje svih zakonom propisanih radnji u svrhu osiguranja zakonitosti rada i postupanja prvostupanjskog tijela te da u postupcima izdavanja akata za gradnju osigura postupanje službenika sukladno zakonskim propisima, a kako bi se onemogućilo da izdavanjem građevinskih dozvola stranke steknu prava koja im temeljem važećih propisa ne pripadaju te da o poduzetim radnjama obavijesti ovo Ministarstvo”, navode u odgovoru za naš radio.
“Također, Ministarstvo je u provođenju nadzora utvrdilo nezakonitosti u glavnom projektu zajedničke oznake SZ-06/23, koji je sastavni dio ove građevinske dozvole, te je dopisom KLASA: 040-02/23-07/26, URBROJ: 531-03-2-23-10, od 01.12.2023. od Hrvatske komore arhitekata zatražilo da hitno pokrene postupke temeljem zakonskih ovlasti, te da protiv ovlaštenog arhitekta pokrene stegovne postupke zbog teže povrede dužnosti i ugleda ovlaštenog arhitekta i da o poduzetim radnjama obavijeste ovo Ministarstvo”, dodaju.
Iz Ministarstva podsjećaju kako je navedenom građevinskom dozvolom dozvoljeno je građenje, rekonstrukcija postojeće poslovne građevine u zgradu stambene namjene, katnosti šest etaža, odnosno suteren plus prizemlje i 4 kata. Radi se o zgradi ravnoga krova, koja se sastoji od 14 spremišta, 6 garažno-parkirnih mjesta u suterenu zgrade i 14 samostalnih stambenih jedinica u nadzemnim etažama, na postojećoj građevnoj čestici, u skladu sa glavnim projektom, koji je sastavni dio te građevinske dozvole. Glavni projektant Josip Halapija dao je izjavu o međusobnoj usklađenosti projekata, a sadržava ukupno 7 mapa.