Namex vikend

Večeras na HTV-u premijera filma “Tihi skitnica” o Virgiliju Nevjestiću

Film ”Tihi skitnica”
PRODUKCIJA KADAR

Dokumentarac “Tihi skitnica” scenarista i redatelja Zdenka Jurilja o liku i djelu Virgilija Nevjestića, ima televizijsku premijeru večeras u 23:15 sati na 1. programu HTV-a.

Tihi skitnica, dokumentarni film o Virgiliju Nevjestiću, jednom od najvećih hrvatskih i europskih grafičara 20. stoljeća, svoju će televizijsku premijeru imat će 18. siječnja, na Prvom programu HTV-a u 23:15. Prikazivanje filma bit će i 19. siječnja, na Trećem programu HTV-a u 18:00, a bit će dostupan i preko HRTi platforme.

Od Tomislavgrada do Pariza: Velika umjetnička karijera 

Rođen je u selu Kolo kod Tomislavgrada. Nakon završetka studija likovne umjetnosti u Zagrebu, 1967. seli se u Pariz, gdje djeluje do svoje smrti 2009. godine.

Radi se o umjetniku kojeg je francuska likovna kritika proglasila jednim od najvećih grafičara 20. stoljeća. Iza sebe je ostavio veliki umjetnički opus i na tisuće stranica osobnog dnevnika koji je vodio do smrti.

Njegova djela su izložena u svim relevantnim svjetskim muzejima – od Francuske, Japana, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Švicarske, preko SAD-a i Kanade.

Njegova djela u svim relevantnim muzejima

Virgilije Nevjestić je za života napravio na stotine ulja, crteža, pastela, keramike i više od 10.000 grafičkih ploča. Autor je nekoliko zbirki poezije.

Prijateljevao je s velikim književnim veličinama i nobelovcima poput Pabla Nerude, Ezre Pounda, Samuela Becketta, Andréa de Richauda, Dragutina Tadijanovića, Zlatka Tomičića, Zvonimir Baloga, Pierra Seghersa, za koje radio grafičke mape i likovno uređivao njihove knjige.

Film je nastao u Olimp produkciji 2023. godine.

Plakat filma “Tihi skitnica” PRODUKCIJA KADAR