Namex vikend

Kozmetičari i frizeri u šoku: ‘Curice od 10 godina dolaze na pramenove i trajni lak‘. Roditelji ‘nemoćni‘

frizura

Sve je poludilo, mame i bake žele izgledati kao djevojčice, a djevojčice i djevojke nastoje nalikovati ženama. Nije lako današnjim momcima, misle da su našli curu iz snova, a kada malo s njom popričaju shvate da pred sobom imaju prenašminkano, pustim tretmanima napucano postarano djevojče. Koje još nije završilo ni srednju školu. I nije to tek priča koja se kotrlja iz nekog dalekog dekadentnog svijeta.

To je već uobičajeni splitski trend s gomilama djevojčica i mladih srednjoškolskih djevojaka koje na sebi nose teški make-up, ekstenzije za kosu, ugrađene “kilometarske” nokte, napumpane usne, puder obrve.

I sve to rade rade kako bi izgledale starije, najmanje kao dvadesetogodišnjakinje. Negdje se putem razvila priča o Sephora djevojkama i Z ženskoj populaciji, desetogodišnjakinjama i malo starijim curama koje u dućanima kradu testere, otvaraju zapakiranu šminku, mahnito kupuju kozmetiku za starije od 25 godina.

Ma dajte, pa splitske mame već godinama pričaju o svojim devetogodišnjim i desetogodišnjim djevojčicama koje u školu ne žele ići bez makar malo sjajila ili šminke na ustima. A s prijateljicama u nekoj od điradi ne izlaze bez našminkanih očiju i nalakiranih noktiju.

U ŠKOLSKOJ TORBI NESESER SA ŠMINKOM

– Vata me smij kad čujem to o Sephora djevojkama, moja mala ima sad 15 godina, s devet je koketirala s mojom šminkom. Sto puta sam je našla kako vježba stavljanje rimela. S deset je stavljala nijansirano sjajilo za usta i blaga sjenila. Zašto sam joj to dopustila? Zato što bi dobila slom živaca ako joj ga ne bi kupila. Ili zabranila. Sve su joj prijateljice to radile, svima je već tada u školskoj torbi bio i mali neseser sa šminkom.

To je njima normalno. I da ja svojoj to nisam dozvolila, onda bi joj druge, kako je ona to meni pojasnila, govorile da je promašaj. Na kraju krajeva, bolje da sam joj ja kupila, nego da se snalazi na druge načine. Ovako sam makar mogla sve kontrolirati. A šta da kažem, ja nisam bila takva, naša generacija je bila drukčija, ko je smija od matere i ćaće. Ne znam, možda sam je puno razmazila, možda je sve to previše. Ali… – kaže nam jedna mama iz Splita.

image

Katija Cikojević: Točno znaju što žele, pokazuju slike, ljute se ako to ne ispadne tako kako su one zamislile

 Saša Burić/Cropix

Ovo je ludilo, u splitskim kozmetičkim salonima, frizerajima, na ugradnjama noktiju sjede već i 11-godišnjakinje koje žele izgledati kao ultra popularne Tik Tok i Instagram zvijezde. Točno znaju što žele, pokazuju slike, ljute se ako to ne ispadne tako kako su one zamislile. Katija Cikojević već 30 godina pod Marjanom drži Magnetic Spa centar, jedan od najdugotrajnijih kozmetičkih salona, koje često zajednički pohode bake, kćerke i unuke. Kaže nam da ovakve navale djevojčica i mladih djevojaka još nije vidjela.

– Ne znam gdje je nestalo vrijeme u kojem je dijete bilo dijete. Sad nam dolaze 11-godišnjakinje koje traže kilometarske nokturine, da, točno tako da vam se izrazim. Velike, duge, ogromne, šiljate nokte. Dolaze u pratnji roditelja. Pitam se tada “dušo, a što ćeš raditi kad budeš imala 18, kada odeš na maturu, kada bi trebala obući svoju prvu svečanu haljinu, staviti posebni make-up, frizuru”.

image

Make up u njihovoj rutini je neizostavan

 Afp

Ali to njima tada ništa ne znači, one su to već sve prošle, one to prolaze od osnovne škole. Nisam pobornik, primjerice, tih kilometarskih kandži na rukama djevojčica. Ne. One su samo djeca. Pokušavam pojasniti to njihovim roditeljima. Predlažem im blažu, smireniju varijantu. Pokušam se s njima naći oko razumne dužine. I već tada znam da će drugi put tražiti više. I još više. A roditelji će im to dozvoliti – veli Katija.

 

RODITELJI KUPUJU MIR

Pa se opet pita, gdje je tim djevojčicama nestalo djetinjstvo kada već u srednjoj školi nagovore roditelje da im plate tretman stavljanja hijalurona u usta. U taj rang dolaze i ekstenzije za kosu. Kozmetički tretmani, obrve sređene najmodernijim tehnikama… Postoji li netko tko to ludilo može zaustaviti? Držimo da je to samo u rukama roditelja koji trebaju naučiti reći ne, oštro postaviti granicu između djeteta i starlete. Ali ona se prelazi. Isti ti roditelji djecu dovode na tretman, daruju im ih kao nagradu, tako kupuju mir u kući, neki ih možda i namjerno guraju u bespoštednu uličnu borbu za nečim boljim, većim, bogatijim.

– Mi radimo hijaluronske tretmane, ali ne onakve kakve koriste liječnici. Kod nas je to metoda bazirana na upotrebi posebnog pištolja koji se prisloni na usne. Bezbolno je, postiže se efekt koji traje nekoliko mjeseci. I ne radimo taj tretman nikada bez dozvole roditelja.

Reći ćemo vam i ovo, malo je splitskih maturantica koje hijaluron nisu stavile. Granica opasno ide put dolje. OK, ako dijete ima problem s aknama, naravno da će s napraviti tretman koji će mu pomoći. OK je i ako dijete ima pojačanu dlakavost, tu je posve opravdano pomoći u rješavanju nečega što kod okoline može izazvati izrugivanje. Svakojakim ružnim situacijama danas u školskoj populaciji svjedočimo – kaže.

Ali ako dijete od 12 ili 13 godina želi puder obrve jer je to vidjelo na Tik Toku, a roditelj u tome ne vidi ništa nenormalno, tada postoji problem. Problem postoji i kada 15-godišnjakinja traži hijaluron, ili ekstenzije za kosu.

– Mislim da to nije u redu. Pustimo dijete da bude dijete. Mislim da bi tu roditelji trebali biti odlučniji. Oni se često izvlače riječima “a što ćemo mi kada to svi tako rade”. To je već klasika. Roditelji su ti koji trebaju upravljati i davati smjernice u odgoju. Ali njima je lakše pustiti nego udriti kontru. To su po meni presječena, izgubljena djetinjstva – veli Katija Cikojević, vlasnica Magnetic Centra.

image

Fehmir Ramu Keko: Nikada im nije dosta, žele biti sve plavlje

 Paun Paunović/Cropix

A tek frizure, e to je posebna priča. U splitskom frizerskom salonu Hair couture studio Keko, na pramenove dolaze cure već od 12, 13 godina. Njegov vlasnik Fehmir Rama, poznat u Splitu pod nadimkom Keko, priča da su već u tim godinama zaluđene TikTok i Instagram trendovima. A tako i s kosom punom plavih, plavljih, najsvjetlijih pramenova. Dolaze u pratnji roditelja koji Keku moraju dati dozvolu da njihovim kćerkicama napravi pramenčiće. Definitivno ne beskrajno plavetnilo koje su one zacrtale. To je njegov princip.

 

I usput isti ti roditelji posluže kao kasica prasica za tretmane koji na dugu kosu, na kojoj se treba puno raditi, koštaju i od 100 do 150 eura. E, što ste vi mislili? Imati plavu kosu, održavati je duže vrijeme, dati joj svu potrebnu njegu, regenerirati je, koristiti nužno potrebne maske, preljeve, šišanja, feniranja, to košta. Održavanje plave kose je skup sport. Kod tog prvog puta brojni roditelji nemaju pojma u što su se upustili kada svojim osnovnoškolkama i srednjoškolkama, djeci u naravi, daruju takav luksuz. Kojem kraja više nema.

STALNO ŽELE JOŠ

– Roditelji su nemoćni što se tiče zabrane, a djeca to itekako koriste. Ali budimo realni, u njihovoj dobi neprimjereno je imati kosu prepunu pramenova. I to nastojim objasniti njihovim roditeljima, ukazati im na to da se kosa razvija kao i tijelo do 18. godine. I da nije dobro rano početi s takvim tretmanima zbog lako mogućih oštećenja. Ako ih već i radimo, onda ćemo napraviti malo pramenova, što znači ne cijelu kosu kompletno nijansirati u plavo.

Što se mene tiče, njihove želje mogu poštivati tek kada postanu punoljetne. A i tada ću s njima porazgovarati, kada je potrebno ukazati im na ono što bi im moglo narušiti zdravlje kose. Tu imam jasan stav. Samo što ta djeca ne žele pokoji pramen. Oni stalno žele još. Nikada im dosta, žele biti sve plavlje. Da, imamo problem – kaže Keko.

Najgore je kada neke od tih mladih cura odjednom pukne želja da postanu crne kao gavrani. Jer ako nešto tako vide na svojim omiljenim društvenim mrežama, i one bi odmah željele izgled usmjeriti u tom pravcu. I evo ih, kuc-kuc na vrata s roditeljskom pratnjom.

image

Nekoć su se u njihovoj dobi tretirali eventualno prištići

 /Shutterstock

– Ne prihvaćam drastične transformacije koje štetno djeluju na dječju kosu. A najgore je to što te djevojke još ni ne znaju što točno žele. Danas bi plavo, sutra crno, prekosutra crveno, nešto vide, odmah to požele. Najgore je kada kući same obojaju kosu, oštete je, i nakon što shvate što su napravile dođu mi tražiti pomoć. One uopće ni ne pročitaju što piše na kutijama s bojama koje kupe u dućanima. Naprave veliku štetu koja traži dugačak oporavak. Znate koliko nam treba da oporavimo narušeno – kaže Keko.

Stiže i drugi problem. Plava kosa ne trpi duga razdoblja između tretmana. Vrlo brzo djeca se opet vraćaju na frizersku sjedalicu, opet kreće borba, opet nova runda plaćanja. Roditelji tek tad shvaćaju koliko su takva uljepšavanja skupa.

 

NIJE IM DOVOLJNO PLAVO

– Dođu u problem, shvaćajući da jednom kada krenu pramenovi ideš u avanturu koja će dugo trajati. Da ne oštećujemo kosu, djeci napravimo balayage, s pokojim pramenčićem za održavanje. Ali pazite ovo, one se počnu ljutiti, one vide da nema na njihovoj glavi folija koliko bi željele. To im nije dovoljno plavo. Počnu negodovati, bune se, žele još. Ali, dokle god je naš klijent maloljetan, dokle god mi smatramo da to što žele narušava zdravlje njihove kose, mi nešto radikalno nećemo raditi. Neke granice ipak treba biti – kaže Keko.

A da vidite pomame pred pričesti i krizme, da vidite zahtjeva za uljepšavanjima! Da vidite koliko se cura naručuje prije slavlja! I one od desetak godina i one starije već točno znaju što od frizera očekuju.

image

Tretmanima nema kraja

 Afp

– Imamo curice od deset godina koje na frizuru već dođu našminkane. Tik Tok. Instagram. To je njima zakon. To je brzi prijelaz preko noći iz djeteta u curu. I nevjerojatno i tužno i zabrinjavajuće – veli Keko.

Objava Kozmetičari i frizeri u šoku: ‘Curice od 10 godina dolaze na pramenove i trajni lak‘. Roditelji ‘nemoćni‘ pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.