Na sjednici Opće skupštine UN-a u New Yorku usvojen je prijedlog da se 11. srpnja proglasi “Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida 1995. godine u Srebrenici”.
Od ukupno 193 države, za usvajanje Rezolucije o Srebrenici glasovale su 84 države. Protiv je bilo 19 država, dok je suzdržanih bilo 68.
Podsjećamo, nacrt rezolucije su prvi put službeno predstavile Njemačka i Ruanda 18. travnja u zgradi UN-a u New Yorku.
Ove dvije zemlje, koje su inicirale Rezoluciju, najveći su sponzori njezinog usvajanja, a do zaključenja teksta nacrt rezolucije o Srebrenici kosponzoriralo je 39 država.
Odlukom Generalne skupštine UN svaki naredni 11. juli je Medjunarodni dan refleksije i komemoracije Srebrenica 1995 genocida! Odluka je donesena “košarkaškim” rezultatom 84 prema 19. U “gledalist” je ostalo 68 “igrača”!
Zahvaljujem svima koji su proteklih godinu bili zajedno! pic.twitter.com/A1mMkHeLiU— Zlatko Lagumdžija (@LagumdzijaZ) May 23, 2024
Među tim zemljama su, između ostalih, Sjedinjene Američke Države, Francuska, Italija, ali i Bosna i Hercegovina, Slovenija, Hrvatska, Sjeverna Makedonija.
UN General Assembly ADOPTS resolution designating 11 July as the International Day of Reflection and Commemoration of the 1995 Genocide in Srebrenica, to be observed annually
Voting result
In favour: 84
Against: 19
Abstain: 68 pic.twitter.com/5zvRKtoxFd— UN News (@UN_News_Centre) May 23, 2024
Inače, sjednici su nazočili predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva Željko Komšić.
Najava da će ovo međunarodno tijelo odlučivati o rezoluciji koja uključuje Srebrenicu, izazvala je brojne reakcije u cijelom svijetu, posebno u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
(www.jabuka.tv)