Namex vikend

Predstavljene Kujundžićeve “Priče iz dubine”

Profesor emeritus Nikola Kujundžić, novoprimljeni član Društva hrvatskih književnika, predstavio je u dvorani Školske knjige u Zagrebu svoju četvrtu knjigu proze – “Priče iz dubine” koje, u izdanju splitskog ogranka Matice hrvatske, u sedam ciklusa donose vedre i optimistične zavičajne priče o donedavnom životu u zabiokovskim selima, gastarbajterizmu te zgodama jedne mlade obitelji u velegradu. 

“Uspješnim krokijima literarno dokumentira likove koji svojim pojednostavljenim i ostrašćenim svjetovima proizvode strah i siju zlo, i one koji postaju žrtve njihovih osakaćenih svjetova, i sve one koji osjećaju ugroženost od novog, nepoznata i strana. No njegove su priče redovito optimistične sage koje slave život. Silništvo u njegovim pričama je u pravilu poraženo i karnevalizirano, a silnicima biva presuđeno. Ne dostigne li ih ovozemaljska pravda, često od onih s kojima su se još do jučer uguravali u isti napredni okvir, onda ih neizbježno dostiže presuda kolektivne memorije. Autentičnošću svojih likova Kujundžić uspijeva na svjež i zanimljiv način govoriti o inače staroj i literarno eksploatiranoj temi – o srazu starog i novog, o sudaru života koji iščezava i onoga koji se rađa, o mukama onih koji s naporom izmiruju iskustva pozna­tog s neizvjesnošću novog. Do čitateljstva autor svoje likove vodi sigurnom rukom i osi­gurava im zadovoljstvo katarze i pouku da je život složen i višedimenzionalan fenomen, da je oblikovan stoljetnim iskustvom života u zajednici i u suživotu s kršom te da je zakon ljudskosti njegov nukleus. Ipak, najuspjeliji segment ove zbirke priča pronalazim u širokome rasponu tema te u lapidarnoj, ali jasnoj karakterizaciji nemalog broja likova što ih Kujundžić materijalizira u samo dvadeset žanrovski čistih i opsegom ujednačenih kratkopričaških struktura, čvrsto organiziranih, redovito s dvostrukim paralelnim fabulama čije odvojke kontrolira i s kojima efektno poentira, čime se autor promiče u nespornu činjenicu suvremene hrvatske proze.” – istaknula je na predstavljanju urednica knjiga Dijana Vlatković.

Naš vrli publicist i prevoditelj Mate Maras, koji je vodio program, primijetio je da su Kujundžićeve kratke priče poezija na djelu, ona poezija koja ne izaziva ni smijeh ni suze, nego budi blistavilo savršena zadovoljstva. Apsurd je njegovo omiljeno sredstvo, dok se oslanja na samouvjereno mišljenje da prava književnost stupa po rubu iracionalnosti. Kao da nam poručuju da se moramo osloboditi konvencionalnih vrijednosti u književnosti i pratiti autora kroz snove koje proizvodi njegova razigrana mašta, kako bismo otkrivali i cijenili pravu vrijednost. Ova knjiga vraća nas u vlastito djetinjstvo dok uspoređujemo vlastite doživljaje s pričama koje je njezin bosonog autor slušao zureći u vatru na kominu gdje se varila varenika.

Ima nas puno, kao da je “srida u Imockom”, našalio se u dupkom punoj dvorani publicist Mladen Vuković, koji je pozdravio sve nazočne, među kojima su bili akademici i brojni drugi uglednici i prijatelji profesora farmacije Nikole Kujundžića, koji liječi i profesionalno i književnim djelima, a njegova prva zbirka priča “Ne zaboravi se smijati” već doživjela drugo izdanje.

Dva šaljiva pučka erotska ulomka iz priča pročitao je glumac Vedran Mlikota, a uz čašu zlatne kujundžuše iz autorova podruma i domjenak razdragano druženje se nastavilo daleko duže negoli je trajalo program predstavljanja.