Namex vikend

Bošković o blokadama u izboru Vukoje: ‘Hrvati su u ovoj državi ravnopravan narod i imaju svoja prava’

Autor: Dnevno.ba

Oporbene stranke SDA, DF i SBiH nastavile su blokirati izbor uglednog pravnika Marina Vukoje za hrvatskog suca Ustavnog suda BiH iz Federacije BiH, unatoč pozivima visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta da se ovaj proces okonča kako bi se osnažila državna institucija. Ove blokade dio su šireg političkog sukoba unutar Federacije BiH, a Mladen Bošković, dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, u intervjuu za  Večernji list BiH iznio je svoj stav o situaciji.

Bošković je naglasio da oporba svojim zahtjevima za rješavanje sporova pred Ustavnim sudom Federacije BiH nastavlja proces blokade funkcioniranja demokratski izabrane vlasti. “Sve dosadašnje radnje i procesi koje je oporba provodila bili su u cilju pokušaja institucionalne blokade unutar Zastupničkog doma, koja je počela već okončanjem formiranja vlasti nakon općih izbora u BiH 2022. godine,” rekao je Bošković.

Bošković je upozorio na pritiske koje političke stranke vrše na Ustavni sud Federacije BiH, ističući da takvi potezi mogu ugroziti njegov rad i odlučivanje.

“U posljednje vrijeme pojedine izjave idu prema optužbi kako i Ustavni sud Federacije ne funkcionira te čak navode i nacionalnost pojedinih sudaca. Kada bi navedeni pritisak nametnuli zastupnici koji predstavljaju hrvatsko političko tijelo, svakako bi to bila glavna vijest,” rekao je Bošković.

Foto: Screenshot

Proces imenovanja suca Ustavnog suda BiH

Komentirajući postupak imenovanja Marina Vukoje, Bošković je istaknuo da je cijeli postupak proveden u skladu s Ustavom BiH, odlukom o postupku izbora suca Ustavnog suda BiH i poslovnikom Zastupničkog doma.

“U svim demokratskim državama prvorangirani kandidat je onaj kojeg najbolje ocijeni povjerenstvo koje provodi natječajnu proceduru. Svi koji to tvrde imali su dvadeset godina da mijenjaju navedenu odluku i nisu nikada do sada problematizirali njezin sadržaj,” naglasio je Bošković, dodajući kako su po istoj odluci u Ustavni sud BiH izabrani visoki dužnosnici SDA Seada Palavrić i Mirsad Ćeman.

Pitanje ravnopravnosti Hrvata

Bošković je osudio izjave koje tvrde da se izborom Vukoje Hrvatima previše daje te da je to prijetnja državi.

“Hrvatima u ovoj državi nema tko što davati. Hrvati su u ovoj državi konstitutivan i ravnopravan narod i imaju svoja prava zajamčena Ustavom BiH i Ustavom Federacije,” istaknuo je, dodajući kako politika nekih bošnjačkih radikalnih stranaka prikazuje Hrvate kao neprijatelje BiH, što ne vodi nigdje.

Foto: Fena

Kritike visokog predstavnika

Bošković je komentirao i nedavne kritike visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je u svom izvješću UN-u podržao izbor nedostajućeg suca, ali je također kritizirao vlasti u FBiH zbog neučinkovitosti.

“Ustavni sud BiH već funkcionira na granici kvoruma, a trebamo znati da će do kraja 2026. godine otići u mirovinu i ostala tri suca koja dolaze iz Federacije. Završetak ovog postupka mora se dovesti do kraja što prije,” rekao je Bošković.

Pitanje ravnatelja FUP-a i izmjene Izbornog zakona

Bošković se osvrnuo i na pitanje ravnatelja Federalne uprave policije (FUP), naglašavajući kako HDZ nije odustao od izbora Hrvata na tu poziciju.

“HDZ je nekoliko puta problematizirao navedeno pitanje na sjednicama Parlamenta Federacije. Trenutačno nemamo ni neovisni odbor koji provodi postupak za izbor ravnatelja FUP-a,” rekao je Bošković, dodajući kako je potrebno što prije imenovati neovisni odbor koji će raspisati novi natječaj.

Govoreći o izmjenama Izbornog zakona BiH, Bošković je naglasio da HDZ BiH nikada neće odustati od usvajanja izmjena koje bi osigurale ravnopravnost svih konstitutivnih naroda.

SDFA najavljuje pokretanje ocjene ustavnosti ako Vukoja bude izabran za suca Ustavnog suda BiH

“Politika HDZ-a BiH je usvajanje Izbornog zakona BiH. Samo dijalog i dogovor vode ovu zemlju k boljoj budućnosti,” zaključio je Bošković.

Na kraju, Bošković je komentirao i rezoluciju o genocidu u Srebrenici, rekavši kako će ona donijeti spomendan koji će se obilježavati na razini UN-a, ali i unutar BiH donosi političke trzavice koje mogu biti prepreka funkcioniranju institucija.

Autor: Dnevno.ba



googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1544621488181-7’); });



googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1544621488181-8’); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById(‘monadplugscript’);if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement(‘script’);mpn_ns.id=’monadplugscript’,mpn_ns.type=’text/javascript’,mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src=’//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v=’+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName(‘script’)[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}

ga(‘send’, ‘event’, ‘Monad_underarticle’, ‘pageview’);

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});