Namex vikend

Rekordni poticaj s razine FBiH od 175 milijuna KM budi nadu poljoprivrednicima

IvanBojka

Ljubuški rani nakon brendiranja u ožujku 2018. godine postao je jedna od rijetkih lijepih priča u posustalom poljodjelstvu Bosne i Hercegovine. Vidjelo se to i na ovogodišnjim Danima u Ljubuškom, na koje je Ljubuški rani okupio goste sa svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini, pa i R. Hrvatskoj, zatim predstavnike poljoprivrednih udruga iz Hercegovine, te povrtlare od Gruda do Stoca i Neuma i naravno vinovnike cijele priče vodstvo i članove PZ „Plodovi zemlje“ iz Ljubuškog.

Brend u BiH

   Jest Ljubuški rani priča o običnom krumpiru, čije su odlike da je uzgojen u škrtoj crvenici, podržan, ako treba, vodom iz nezagađenog Trebižata i klimom zahvaljujući kojoj petnaestak dana bježi srodnicima iz okruženja, međutim on je kako reče Kemal Hrnjić, federalni ministar poljoprivrede „postao brend Bosne i Hercegovine“. Na temu ne samo ranog krumpira nego poljoprivrede uopće u Gradskoj vijećnici prisutnim poljoprivrednicima i gostima, obratili su se domaćini Dubravko Vukojević, predsjednik PZ „Plodovi zemlje“ i Vedran Markotić, gradonačelnik Ljubuškog, zatim Marinko Ćavara, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan R. Hrvatske, odnedavno i zastupnik u  Hrvatskom Saboru, te Kemal Hrnjić federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u BiH.

Pohvalno o brendu Kemal Hrnjić ministar poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva FBiH



    „Ne mogu iščeznuti emocije, to je dio života dio djetinjstva, dio formativnih godina, kada je riječ o selu i poljoprivredi, bez obzira na kojim se poslovima nalazili koje pozicije obnašali, bitno je zadržati tu emociju ne zaboraviti pomoći koliko se može s bilo koje razine vlasti, u smislu unapređenja, odnosno čuvanja sela ja bih to tako nazvao. Jedino poljoprivreda može sačuvati selo da se zaustavi i prevenira dalje depopuliranje. Vezano za ovu manifestaciju, od samih početaka, mogu reći da smo uvijek kod kreiranja proračunskih stavki na listu prioriteta stavljali poljoprivrednu proizvodnju. Naravno, uvijek je to u onim determinantama fiskalnih mogućnosti, ali je i te kako visoko prioritizirana. Kad se kreirao ovaj federalni proračun bilo je to do u sitne sate kako iznaći još koju marku kojom bi stavku koja se tiče poljoprivrede ojačali. To je ove godine 175 milijuna konvertibilnih maraka, ali nadam se da ćemo i u nekim drugim proračunima koji se budu kreirali poljoprivrednu proizvodnju zadržati visoko“, kazao je Toni Kraljević ministar financija i dopredsjednik Vlade Federacije BiH.

Toni Kraljević – Ministar financija i dopredsjednik Vlade F. BiH – Jedino poljoprivreda može sačuvati selo!

   Kemal Hrnjić federalni ministar poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva izrazio je zadovoljstvo kretanjima u poljoprivredi, te iznio konkretne podatke jade je riječ o Ljubuškom: „na osnovu kretanja mogu reći da su podaci u zadnje vrijeme posebice u Hercegovini, ohrabrujući.  Na području Ljubuškog ove godine imamo 374 prijavljene proizvodnje u odnosu na 303 lani ili 267 u 2022. godini. Rastao je i broj aplikanata  288 aplikanata  je u ovoj u odnosu na 207 lani ili  181 u 2022. godini. To je povećanje 59 posto u odnosu na 2022. godinu! Stvari ne da se pomjeraju nego krupnim koracima idu naprijed, iako je ovo teška proizvodnja. Maslinarstvo također ide u tom smjeru.  Ovedje, u Hercegovini, imamo puno dobih rezultata, uvjeren sam da je to rezultat politike ove vlade u prošloj, a uvjeren sam da će još bolji rezultati biti bolji u ovoj godini.“

Razvijati zadrugarstvo

   Prof. dr. Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda u izjavi za medije, uz ostalo je naglasio:

   „U najrazvijenijim zemljama jedan od vidova uspješnosti poljoprivrede je zadrugarstvo. Mi u tom pogledu za sada, nismo puno odmakli, ali u narednom razdoblju to nam treba biti i smjer i put za iznalaženje rješenja za stanje u kojem se trenutačno nalazi ovdašnja poljoprivreda.“

Krumpir na područjima gdje nije bilo šteta od poplave odlično rodio

   Ivan Bojka poljoprivrednik iz Veljaka koji obrađuje 40 duluma zemlje, na kojima sadi razne kulture od ranih krumpira, preko rajčica, bijelog i crvenog luka pa do lubenica kazao je kako se ovdašnja poljoprivreda vrti u krugu „što zaradimo to i potrošimo“, a zatim izražavajući  čuđenje dodao:

   „Mladi nam odoše u zapadnoeuropske zemlje, a iz istih tih zemalja – Njemačke, Francuske, Italije…, na veletržnicu u Čapljini dolazi njihova roba koja cijenama ubija našu. Zar ne bi bilo pametnije da ti koji odlaze raditi u te zemlje, na svojim posjedima proizvedu robu, a ne da nam šalju njihovu? Na dvostrukom smo gubitku.“

   Pitanje sedamdesetogodišnjeg poljoprivrednika ostaje za razmišljanje.

Tekst i foto: D. Musa

Ivan Bojka: Omladina ode, a onda nam još Nijemci i Francuzi na pijaci u Čapljini prodaju svoju robu!?




Dubravko Vukojević predsjednik PZ Plodovi zemlje – u Vijećnici se imalo što reći i čuti 

Objava Rekordni poticaj s razine FBiH od 175 milijuna KM budi nadu poljoprivrednicima pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.