Namex vikend

Obilježena 33.godišnjica pogibije Žarka Lauca na južnom bojištu

33lauc

Rodbina, prijatelji, suborci i čelnici grada Ljubuškog, uključujući gradonačelnika Vedrana Markotića i predsjednika Gradskog vijeća Tihomira Kvesića, jučer su položili vijenac i zapalili svijeće kod spomen obilježja poginulom hrvatskom branitelju Žarku Lauca. Spomenik se nalazi na mjestu Žarkove pogibije u Osojniku kod Dubrovnika, a podigli su ga njegovi suborci i mještani Osojnika, sa natpisom “U čast i slavu prvog hrvatskog branitelja poginulog u obrani Dubrovnika, Žarko Lauc – 06.02.1967. Ljubuški – 02.10.1991. Osojnik – pripadnici Zbora narodne garde Dubrovnik i mještani Osojnika.

Svijeće su također zapaljene kod spomen obilježja u Osojniku, koje je podignuto od strane Grada Dubrovnika za sve poginule u obrani grada. Na pločama su imena svih žrtava dubrovačke bojišnice, među kojima su imena dvojice Ljubušaka, Žarka Lauca i Marija Mandića, kao i brojne spomen ploče poginulih branitelja iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

 

<ol>
<li>godišnjica tragedije na Osojniku: Pogibija Žarka Lauca obilježena</li>
</ol>
<ol>
<li>godišnjica tragedije na Osojniku: Pogibija Žarka Lauca obilježena</li>
</ol>
<ol>
<li>godišnjica tragedije na Osojniku: Pogibija Žarka Lauca obilježena</li>
</ol>

Napominjemo, Žarko Lauc, sin Blage i Mile rođ. Pavlović, rođen je u Studencima 5. februara 1967. godine, neoženjen.

Žarko je poginuo kao 24-godišnji junak Domovinskog rata i pripadnik ZNG na cesti Osojnik-Grabovica 2. oktobra 1991. godine.

Na području između Vukovići (Kalađurđevića) i Osojnika, gardisti su 2. oktobra 1991. godine dočekali motoriziranu neprijateljsku kolonu i nanijeli im velike gubitke u ljudstvu i tehničkim sredstvima.

Zapovjednik tog odreda Žarko Lauc, kome je tokom ove akcije bomba eksplodirala u ruci i smrtno ga ranila, bio je prvi aktivni gardist koji je poginuo u odbrani dubrovačkog teritorija.

Objava Obilježena 33.godišnjica pogibije Žarka Lauca na južnom bojištu pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.