Namex vikend

Jandroković položio vijenac i zapalio svijeću: Blago Zadro dao je sve za Hrvatsku i Vukovar

Autor: Dragan Marić

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković u srijedu je predvodio saborsko izaslanstvo te položio vijenac i zapalio svijeću kod biste general-bojnika Blage Zadre (Grude, 1944. – Vukovar, 16. listopada 1991.) u povodu 33. godišnjice njegove pogibije istaknuvši da je Zadro dao sve za Hrvatsku i Vukovar.

Jandroković je rekao da se na današnji dan Hrvatska prisjeća heroja Domovinskog rata, jednog od najsnažnijih simbola otpora agresoru u gradu Vukovaru – Blage Zadre.

Izrazio je trajnu zahvalnost za njegovu žrtvu i sveukupni doprinos obrani Hrvatske, naglasivši kako ga i dan danas njegovi suborci opisuju kao ratnog heroja, ali i iznimnog vođu koji je dao sve boreći se svoju zemlju i Vukovar, u kojem je u konačnici i izgubio život.

Ceremoniji polaganja vijenca i paljenju svijeće ispred biste general-bojnika Zadre nazočili su brojni saborski zastupnici iz različitih političkih opcija te time iskazali zahvalnost i poštovanje prema njegovu doprinosu u obrani Hrvatske.

Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Bio je pravedan

Blago Zadro je rođen u Donjim Mamićima – Ledincu kraj Gruda 1944. Kao desetogodišnjak doselio je s obitelji u Borovo naselje. Nakon završenog školovanja zaposlio se u Tvornici gume i obuće “Borovo”, a 1967. upoznao je Katicu rođ. Soldo s kojom je 31. prosinca iste godine zasnovao obitelj. Početkom demokratskih promjena Blago Zadro aktivno se uključuje u politički život, jedan je od osnivača HDZ-a u Vukovaru i istočnoj Slavoniji, a pred nastupajućom velikosrpskom agresijom jedan je od ključnih organizatora obrane grada.

Iako nije bio vojno školovan, zbog svojih organizacijskih sposobnosti postaje zapovjednikom obrane Borovog naselja. Pod njegovim vodstvom zaustavljena je JNA na Trpinjskoj cesti, koja je kasnije prozvana i Groblje tenkova, s obzirom na broj uništenih srpskih tenkova i transportera.

Blago Zadro je unatoč ratnim aktivnostima bio vrlo pravedan prema pripadnicima nacionalnih manjina u Vukovaru. Štitio je svoje sugrađane bez obzira na njihovu vjeroispovijest i nacionalnost, što ga je činilo velikim čovjekom i zapovjednikom. Ponašao se sukladno kršćanskim vrijednostima, a kasnije su ti ljudi koje je zaštitio spasili njegovog brata u srpskom zatočeničkom logoru.

Nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice, Blago Zadro je pokopan na vukovarskom Novom groblju 16. listopada 1998. Blagin sin Robert identificiran je godinu dana kasnije, a poginuo je u borbama kod Kupresa. Blago i Robert Zadro počivaju na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Aleji hrvatskih branitelja.

Na današnji dan poginuo je jedan od najvećih, general Blago Zadro: Simbol otpora hrvatskih vojnika

Autor: Dragan Marić