Dana 16. listopada 2024. godine obilježava se 33. obljetnica pogibije zapovjednika obrane Borova naselja i simbola otpora hrvatskih branitelja, general bojnika Blage Zadre, ali i zapovjednika satnije vojne policije pri 204. Vukovarskoj brigadi, pukovnika Alfreda Hilla.
Blago Zadro je rođen u Donjim Mamićima – Ledincu kraj Gruda 1944. Kao desetogodišnjak doselio je s obitelji u Borovo naselje. Nakon završenog školovanja zaposlio se u Tvornici gume i obuće “Borovo”, a 1967. upoznao je Katicu rođ. Soldo s kojom je 31. prosinca iste godine zasnovao obitelj. Početkom demokratskih promjena Blago Zadro aktivno se uključuje u politički život, jedan je od osnivača HDZ-a u Vukovaru i istočnoj Slavoniji, a pred nastupajućom velikosrpskom agresijom jedan je od ključnih organizatora obrane grada.
Iako nije bio vojno školovan, zbog svojih organizacijskih sposobnosti postaje zapovjednikom obrane Borovog naselja. Pod njegovim vodstvom zaustavljena je JNA na Trpinjskoj cesti, koja je kasnije prozvana i Groblje tenkova, s obzirom na broj uništenih srpskih tenkova i transportera.
Blago Zadro je unatoč ratnim aktivnostima bio vrlo pravedan prema pripadnicima nacionalnih manjina u Vukovaru. Štitio je svoje sugrađane bez obzira na njihovu vjeroispovijest i nacionalnost, što ga je činilo velikim čovjekom i zapovjednikom. Ponašao se sukladno kršćanskim vrijednostima, a kasnije su ti ljudi koje je zaštitio spasili njegovog brata u srpskom zatočeničkom logoru.
Nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice, Blago Zadro je pokopan na vukovarskom Novom groblju 16. listopada 1998. Blagin sin Robert identificiran je godinu dana kasnije, a poginuo je u borbama kod Kupresa. Blago i Robert Zadro počivaju na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Aleji hrvatskih branitelja.
Krenuo je s dvojicom suboraca
“Toga kobnoga 16. listopada 1991. godine, Blagin poziv na okupljanje stigao je rano. Zvao je da dođemo u ispomoć jer su četnici pokušali ući u Vinogradsku ulicu. Pod kišom granata stigli smo u zapovjedništvo gdje smo doznali kako je Blago već krenuo s dvojicom suboraca i tražio da dođemo za njima”, prisjetio se i Stipo Mlinarić, pripadnik Turbo voda s Trpinjske ceste.
“Kada smo stigli do Kupske ulice, ugledali smo Blagu kako leži na cesti. Najprije smo pomislili kako se pravi mrtav te se možda pretvara dok se pucnjava ne stiša, međutim, kad smo uspjeli prići bliže vidjeli smo da ne pokazuje znakove života. Podijelili smo se na dvije strane, lijevu i desnu, a naš suborac Zvonko Mlinarić Špeki pokušao je pretrčati dio ceste i zauzeti bolji položaj odakle bi mogao pogoditi mitraljesca koji je iz Vinogradske ulice ispalio smrtonosne hice na Blagu. Plan je bio izvući Blagu po svaku cijenu, i po cijenu vlastitih života. Na žalost, tako je i bilo.
Isti mitraljez koji je ubio Blagu, pogodio je i Zvonka. Primio je desetak metaka u prsa i pao pokraj jednog betonskog zidića. Prišli smo mu, ali nažalost, više ništa nismo mogli učiniti. Blagino tijelo s ceste je uspio izvući stari Za mnom!. Za taj čin, budući da je Ivan imao samo lovački karabin, najstariji sin Blage Zadre, Robert Zadro, dao mu je pušku poginulog oca. Tijelo Blage Zadre odnijeli smo u zapovjedništvo, gdje smo ga očistili od krvi, presvukli i napravili mu mali odar. Isto smo učinili s tijelom Zvonka Mlinarića koje smo odnijeli u Unsku ulicu. Ima li većeg sebedarja, nego kad vojnik položi svoj život da bi izvukao mrtvo tijelo svoga zapovjednika?”.
Za mnom!
Iz zapovjedništva, tijelo Blage Zadre prevezeno je u vukovarsku bolnicu, a potom privremeno pokopano na Bolničkom groblju, poznatom i kao Švapsko groblje, odakle je tijekom okupacije premješteno na Novo groblje Dubrava.
Nakon mirne reintegracije posmrtni ostaci Blage Zadre ekshumirani su iz masovne grobnice na Novom groblju te nakon identifikacije, na sedmu obljetnicu njegove pogibije 16. listopada 1998. godine uz visoke vojne počasti pokopani na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.
U podnožju njegovoga spomenika koji se nalazi ispred Osnovne škole Blago Zadro u Vukovaru, u gradskoj četvrti Borovo naselje, uklesane su riječi po kojima ga pamte i zbog kojih su ga poštivali i voljeli njegovi vojnici: “Za mnom!”
Blago Zadro je simbol borbe za slobodu Hrvatske: “Sine, pancirku ne nose moji vojnici pa neću ni ja”