Namex vikend

Pravo na mirovinu i rad koristi sve više umirovljenika u BiH

Pravo da budu redoviti zaposlenici i primaju mirovinu umirovljenici u Bosni i Hercegovini sve češće koriste. Tako su, primjerice, samo u Republici Srpskoj 2013. godine, kada je u tom bh. entitetu presudom Ustavnog suda i omogućeno ovo pravo, status osiguranika i umirovljenika u isto vrijeme imala svega 33 korisnika Zavoda za MIO RS-a.

Specifična zanimanja

Tri godine poslije taj broj se utrostručio, da bi se 2018. godine popeo na čak 3077. Posljednjeg dana 2021. godine u statusu umirovljenika i osiguranika u ovom bh. entitetu bilo je 5607 osoba, da bi na kraju prošle godine taj broj bio čak 8053. Od navedenog broja, njih 93,5% (7530) su korisnici starosne mirovine, dok je korisnika invalidske mirovine značajno manje – 6,5% (523).
Djelatnosti u kojima korisnici prava na mirovinu sa statusom osiguranika najčešće rade su građevinarstvo, promet, prehrambena industrija, telekomunikacije, rudarstvo i dr., gdje se najčešće traže stručnjaci s odgovarajućom licencijom, potom oblast zdravstva, visokog obrazovanja, komercijalna poljoprivredna gospodarstva – liječnici, odvjetnici, zajednice etažnih vlasnika i dr. u manjem broju.- Najčešće su to osobe sa specifičnim zanimanjima i odgovarajućim licencijama koje su kao takve potrebne poslodavcima čija se djelatnost ne može odvijati, a da nemaju zaposlenu osobu tog profila. To su: elektroinženjeri, strojarski inženjeri, građevinski inženjeri, kemijsko-tehnološki inženjeri, inženjeri drvoprerade, ali i liječnici vještaci pri sudovima, stomatolozi, pravnici. Ima i osoba sa SSS, npr. zaposlenih u različitim udrugama, također NK radnika na poslovima osiguranja ili čuvanja objekata i sl.
Najveći broj je u većim i razvijenijim ekonomskim i administrativnim središtima, ali ih ima i u manjim općinama – objasnili su iz Zavoda za MIO Republike Srpske. Dodaju i kako se prijave na osiguranje kreću u rasponu od punog radnog vremena (8 sati), pola radnog vremena (4 sata), na dva sata do prijave po osnovi naknade za privremene ili povremene poslove, naknade po ugovoru o djelu, autorskog ili drugog ugovora, članstva u tijelima upravljanja i drugo, što ne spada u obvezni oblik osiguranja u smislu radnog odnosa.

Zastupljenost u entitetima

Broj umirovljenika koji se, uz to što primaju mirovinu, vraćaju na posao raste i u Federaciji BiH. Naime, u ovom bh. entitetu ova mogućnost uvedena je nekoliko godina poslije, s tim da od sredine ove godine, uz umirovljenike koji primaju obiteljsku mirovinu, raditi i primati mirovinu ne mogu ni korisnici invalidskih mirovina. Izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju koje su usvojene na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH u lipnju ove godine dopunjen je članak 89. ovog zakona, čime su korisnicima obiteljske mirovine pridruženi i korisnici invalidske mirovine. Iako ne postoje točne evidencije o broju onih koji rade i primaju mirovinu, iz razgovora s poslodavcima, ali i umirovljenicima vidljivo je da je takvih sve više. Jednako kao i u Republici Srpskoj, umirovljenici u Federaciji BiH također su zastupljeni u gotovo svim oblastima.
www.abcportal.info

The post Pravo na mirovinu i rad koristi sve više umirovljenika u BiH first appeared on ABCportal.info.