Desetak dana nakon Vladine odluke o minimalcu, ne stišavaju se reakcije.
Dio gospodarstvenika prijeti da će otpuštati radnike jer neće moći podnijeti dodatne troškove. Upozoravaju i na slabiju konkurentnost domaćeg gospodarstva i lančana poskupljenja.
Arnes Hubijar, direktor kompanije Jifeng Automotive Interior Bosnia, od početka 2025. preimenovana u Grammer Bosnia, kaže da je ta kompanija trebala uduplati broj radnika s postojećih oko 800, “ali sad ovo dolazi u pitanje”.
Vladine najavljene subvencije Hubijar ne vidi kao pomoć gospodarstvu, jer „procedure traju predugo, a eventualni novac, vladina podrška, bi došla nakon što je tvrtka već zapala u probleme“.
Jedino smanjenje doprinosa, kazao je Hubijar za Al Jazeeru Balkans, govoreći o tome što bi gospodarstvenicima u Federaciji BiH ublažilo efekte povećanja minimalne plaće.
Podsjetimo, radi se o kineskoj kompaniji koja je prije nekoliko godina kupila velikog njemačkog proizvođača automobilskih dijelova Grammer.
Ekonomski analitičar Igor Gavran također ne vjeruje u efekte subvencija koje najavljuje Vlada. Tvrtke ne mogu poslovati u minusu tri mjeseca, da bi eventualno dobile obećanu podršku, prenosi Biznisinfo.
Vlada nije smjela napraviti tako krupne korake „bez analize efekata i prilagodbe proračuna“, smatraju i u Biznis uniji menadžera, mreži koja okuplja najuspješnije poslodavce u BiH.
(www.jabuka.tv)