Građani diljem BiH danas bojkotiraju trgovine i supermarkete zbog visokih cijena. Koliki će biti stvarni učinak bojkota i koliko će pasti promet trgovačkih lanaca, znat će se tek sutra.
Bojkotom građani žele poslati jasnu poruku da je stalni rast cijena postao neizdrživ, a trgovačke lance smatraju odgovornima za neopravdana poskupljenja i ostvarivanje ekstraprofita. Istovremeno, od vlasti se očekuju konkretne mjere kako bi se situacija promijenila. Prema informacijama do kojih je došao Raport, ministar trgovine Federacije BiH Amir Hasičević uputio je zahtjev Konkurencijskom vijeću BiH da pokrene istragu o mogućem narušavanju tržišnog natjecanja.
U dopisu, u koji je Raport imao uvid, Hasičević naglašava kako su posljednjih godina cijene prehrambenih i higijenskih proizvoda u stalnom porastu, a u posljednjim mjesecima taj trend se dodatno ubrzao bez jasnog ekonomskog opravdanja. U dopisu se navodi da su tijekom pandemije cijene rasle zbog uvozne inflacije, problema u lancima opskrbe i monetarne ekspanzije u državama EU, ali krajem 2024. i početkom 2025. u BiH je došlo do naglog poskupljenja u gotovo svim velikim trgovačkim lancima.
Primijećeno je da se cijene podižu istovremeno i u vrlo sličnim postocima, od 15 do 23 posto, što bi moglo upućivati na međusobnu koordinaciju trgovačkih lanaca kako bi se izbjegla konkurencija i maksimizirali profiti. Ministar se u dopisu poziva na Zakon o konkurenciji, prema kojem su zabranjeni svi oblici dogovora ili sporazuma između poslovnih subjekata koji za cilj ili posljedicu imaju ograničavanje tržišnog natjecanja, uključujući izravno ili neizravno utvrđivanje cijena.
Zbog toga je, kako navodi, Konkurencijsko vijeće ovlašteno pokrenuti postupak po službenoj dužnosti ako postoji osnovana sumnja da je tržišno natjecanje značajno narušeno. U skladu s tim, ministarstvo predlaže da se razmotri otvaranje postupka kako bi se utvrdilo jesu li trgovački lanci kršili pravila tržišnog natjecanja.
Trgovine u Hercegovini (gotovo) prazne: Hoće li se bojkot produljiti?
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)