Hrvatska rukometna reprezentacija intenzivno se priprema za večerašnji polufinalni dvoboj protiv Francuske na Svjetskom prvenstvu.
Uoči ključne utakmice, nekoliko igrača odlučilo je promijeniti frizuru, a njihove nove stilove predstavio je poznati zagrebački frizer Čučko. Među njima su Domagoj Duvnjak, Filip Glavaš, Mario Šoštarić, Luka Klarica, Marin Šipić i Ivan Martinović.
Barber Čučko nije skrivao ponos zbog prilike da šiša vrhunske sportaše koji se bore za mjesto u finalu. “Čast mi je šišati dečke koji igraju polufinale Svjetskog prvenstva! Hvala na svemu i povjerenju”, napisao je uz objavu na Instagramu, koja je ubrzo prikupila gotovo četiri tisuće lajkova. Fotografije i videozapisi novih frizura izazvali su pozitivne reakcije pratitelja, koji su pohvalili svježe stilove rukometaša.
Iako je promjena imidža izazvala oduševljenje, nas je zanimalo ima li šišanje uoči velikih sportskih događaja ikakvo praznovjerno značenje. Stoga smo pitali ChatGPT što kaže na veliku promjenu rukometaša prije okršaja te postoje li neka praznovjerja ili vjerovanja u šišanje prije velikog događaja. Evo što nam je odgovorio: “Da, šišanje prije velikih sportskih događaja može biti povezano s određenim praznovjerjima, a neka od njih primjenjuju i sami sportaši, uključujući rukometaše i druge profesionalne igrače“.
Šišanje prije velikog okršaja nosi određenu simboliku
“Ne šišaj sreću” – Mnogi sportaši izbjegavaju šišanje neposredno prije važnog natjecanja jer vjeruju da bi time mogli “odrezati” svoju sreću ili uspjeh. Ovo praznovjerje često se primjenjuje u nogometu, rukometu i borilačkim sportovima, gdje igrači radije čekaju kraj turnira prije nego što naprave značajnu promjenu izgleda.
Rituali održavanja frizure – Neki sportaši imaju određene rituale vezane uz kosu – primjerice, neki brijači rade “sretne” frizure prije utakmica, dok drugi izbjegavaju šišanje u određenim trenucima sezone. Primjer su nogometaši poput Cristiana Ronalda, koji rijetko mijenjaju frizuru tijekom turnira.
Šišanje kao simbol svježeg početka – S druge strane, neki igrači se odlučuju na šišanje prije velikih mečeva kao simbol mentalnog resetiranja i pripreme za novi izazov. Primjerice, poznato je da borci u MMA-u i boksu često obriju glave kako bi se osjećali lakše i fokusiranije.
Kinesko praznovjerje o šišanju i sreći – U Kini postoji vjerovanje da šišanje prije velikog događaja može donijeti nesreću jer se simbolički smatra “odsjecanjem” uspjeha. Zbog toga kineski sportaši često čekaju s promjenama izgleda nakon turnira. Hinduistička i slavenska vjerovanja U Indiji i nekim slavenskim kulturama postoji vjerovanje da šišanje u određenim danima može donijeti lošu sreću ili iscrpiti energiju, pa se sportaši mogu suzdržavati od šišanja prije natjecanja.
Zaključak – Velike promjene izgleda, uključujući šišanje, često su povezane s praznovjerjima u sportu. Iako neki igrači vjeruju da će im donijeti lošu sreću, drugi koriste šišanje kao način da se psihološki pripreme za novi izazov. U svakom slučaju, šišanje prije velikog okršaja sigurno nosi određenu simboliku – bilo kao ritual sreće ili znak svježeg početka.
Odlične vijesti uoči okršaja s Francuzima: Vraćaju se dva strašno važna igrača