Osobe koje se bave ethical hackingom koriste svoje računalno znanje u cilju dobrobiti društva, a Arnela je otkrila da na dark webu postoji mnogo mjesta na kojima se prodaju fotografirani dokumenti bh. građana.
Kako tvrdi, provjerila je autentičnost osoba čije su putovnice izložene i zaključila da su one stvarne.
“Iz radoznalosti, ali i profesionalne odgovornosti, odlučila sam provjeriti autentičnost nekih od njih i uvjerila sam se da to nisu generičke krivotvorine ili loše obrađene fotografije s interneta, nego nečiji stvarni dokumenti. E, sad, ljudi će se vjerojatno pitati kako su tu završili. Postoji bezbroj načina… Hakirane baze podataka, insajderske prijevare, turističke agencije, hoteli, neoprezno dijeljenje skenova e-mailom itd.”, napisala je na svom LinkedIn profilu.
‘Realnost je brutalna’
Šabović je otkrila i uvećala prikaz putovnice djevojke iz Sarajeva čiji je dokument još validan.
“Svejedno, neki još uvijek misle da se njima to ne može dogoditi. Ali, vjerujte mi, realnost je brutalna jer može. I možda već jest”, zaključila je. Treba znati da je dark web dio interneta koji nije indeksiran od standardnih pretraživača kao što su Google ili Bing. Pristup mu je moguć samo putem specifičnih alata, poput Tor (The Onion Router), koji omogućuju anonimnost i skrivanje identiteta korisnika.
Na dark webu mogu se naći različite vrste sadržaja, uključujući ilegalne aktivnosti poput trgovine drogama, oružjem, ukradenim podacima i drugim nelegalnim uslugama.
Temu i Shein šokirali kupce: Podigli su cijene čak do 50 posto