Home Društvo Računi za struju u FBiH drastično porasli

Računi za struju u FBiH drastično porasli

SHARE
Računi za struju u FBiH drastično porasli
Privrednici tvrde da plaćaju posljedice lošeg upravljanja i manjka uglja.

Privredni subjekti u Federaciji Bosne i Hercegovine suočavaju se s velikim povećanjem cijena električne energije. Prema podacima kojima se raspolaže, računi su veći za nekoliko tisuća maraka, a uzrok leži u rastu cijena električne energije na tržištu i prelasku nekih privrednih subjekata s univerzalnog snabdijevanja na tržišno.

Koliko su cijene porasle?

Na računima više privrednih subjekata vidljivo je da je niža tarifa u prosincu iznosila 0,048000 po kWh, dok je u siječnju skočila na 0,159100 po kWh. Viša tarifa u prosincu obračunavana je po cijeni od 0,096000 po kWh, dok je u siječnju narasla na 0,236600 po kWh.

Zašto dolazi do poskupljenja?

Iz Udruženja poslodavaca FBiH objašnjavaju da je razlog povećanja cijena usvajanje novog Zakona o električnoj energiji, zbog čega je dio manjih poduzeća prešao s univerzalnog snabdijevanja na tržišno, gdje je cijena posljednje četiri godine rasla po 20% godišnje.

Udruženje je od Vlade FBiH i Elektroprivrede BiH tražilo da se zadrži kontrolirano povećanje cijena kako bi privrednici lakše podnijeli prijelaz, no njihov prijedlog je odbijen.

Mogući sastanak s Elektroprivredom

Iz Udruženja poslodavaca FBiH poručuju kako će pokušati organizirati sastanak s rukovodstvom Elektroprivrede BiH kako bi se utvrdilo postoje li greške u sustavu i pronašlo rješenje za novonastali problem.

Službeni podaci Elektroprivrede pokazuju da je prosječno poskupljenje oko 30%, ali to ne znači da neki privredni subjekti nisu doživjeli još veći rast troškova, izjavio je Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH.

Stručnjaci: Ovo je rezultat lošeg vođenja državnih poduzeća

Ekonomski stručnjaci upozoravaju da rast cijena električne energije nije samo posljedica tržišnih faktora, već i lošeg upravljanja elektroprivredama.

Državna poduzeća ne vode menadžeri, već podobni ljudi. Mi smo propustili šansu s Blokom 7 i za to, nažalost, nije nitko odgovarao. Potrošena su velika sredstva, a nismo dobili ništa, ističe prof. dr. Aziz Šunje, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

On smatra da je stanje u Elektroprivredi BiH refleksija šireg problema u državnim poduzećima, koja su pod političkom kontrolom i ne posluju racionalno.

Što dalje?

Ekonomist Damir Miljević naglašava da će, s obzirom na financijske probleme Elektroprivrede BiH, rasti i cijene električne energije za građane.

Činjenica je da domaće elektroprivrede sve lošije posluju, da su troškovi sve veći, a da se nagomilani problemi poput manjka uglja, političkog zapošljavanja i zastarjelih kapaciteta ne rješavaju već godinama, upozorava Miljević.

Prema njegovom mišljenju, privreda bi se trebala okrenuti povećanju energetske učinkovitosti ili vlastitoj proizvodnji električne energije kako bi smanjila troškove. Druga opcija je pritisak na vlade da napokon provedu restrukturiranje javnih elektroprivreda.

(www.jabuka.tv)