Vodeći međunarodni dužnosnici angažirani u Bosni i Hercegovini osudili su u petak odluke vlasti Republike Srpske rekavši da narušavaju Daytonski mirovni sporazum te su pozvali domaće vlasti da zaštite ustavni poredak zemlje.
Osuda dolazi nakon što je Narodna skupština Republike Srpske 26. i 27. veljače donijela zaključke i zakon kojima osporavaju nadležnost državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na području toga entiteta. Ti potezi vlasti Republike Srpske uslijedili su nakon što je Sud BiH osudio predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Presuda, koju Dodik i njegovi saveznici odbacuju kao politički motiviranu, izazvala je burne reakcije u Banjoj Luci, uključujući donošenje propisa kojima se osporava autoritet državnih institucija.
Tim se povodom sastalo Vijeće za provedbu mira (PIC) koje ravna radom Ureda visokog međunarodnog predstavnika , a čine ga predstavnici SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, EU, Turske kao predstavnice Organizacije islamske suradnje te niza drugih zemalja uključujući Japan, objavili su priopćenje.
Foto: Pedja Milosavljevic / CROPIX
Poduzimanje potrebnih koraka
“Entiteti su dužni u potpunosti poštovati ustav i zakone BiH. Članice Vijeća za provedbu mira u BiH pozivaju na hitan prekid svih aktivnosti koje ugrožavaju Daytonski mirovni sporazum i ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine. Ove aktivnosti su suprotne obvezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela na putu prema članstvu u Europskoj uniji”, stoji u priopćenju Ureda visokog međunarodnog predstavnika (OHR).
Istovremeno, predstavnici međunarodnih institucija, uključujući NATO i misiju EUFOR-a, sastali su se s bošnjačkim članom Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem. “Avanturistička politika rušenja Daytonskog mirovnog sporazuma može izazvati nesagledive posljedice u državi i regiji.
Jednostrane odluke Narodne skupštine Republike Srpske, donesene po diktatu Milorada Dodika, predstavljaju napad na mir, sigurnost i državu Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Bećirević prema priopćenju njegova ureda. Međunarodni dužnosnici naglasili su da će poduzeti sve potrebne korake kako bi osigurali poštivanje vladavine prava u Bosni i Hercegovini te spriječili eskalaciju krize, navodi se u priopćenju.
Nikšić odbio Dodikov poziv: ‘Sve dok vlasti RS-a krše Ustav nema prostora za pregovore’
UN poziva političke lidere
Reagirali su i Ujedinjeni narodi te izrazili zabrinutost zbog usvajanja Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u Republici Srpskoj koje financijski i na druge načine podržavaju, kako su naveli, “strani subjekti”. “Ograničenja uvedena ovim zakonom nisu u skladu s međunarodnim obavezama Bi u oblasti ljudskih prava te ugrožavaju nezavisnost, autonomiju i djelovanje organizacija civilnog društva, kao i pravo na slobodu izražavanja.
Gotovo identičan zakon povučen je iz zakonodavne procedure prošle godine nakon brojnih kritika, uključujući i one specijalnog izvjestitelja UN-a za pravo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja, tijekom njegove posjete Bosni i Hercegovini u travnju 2024. godine”, naveli su u priopćenju. Dodali su da pravo na slobodu udruživanja “ne podrazumijeva samo mogućnost osnivanja i članstva u udruženjima, već i pravo na traženje, primanje i korištenje resursa – ljudskih, materijalnih i financijskih – iz domaćih i međunarodnih izvora”.
Dodik uputio poruku političkom Sarajevu: ‘Ne razumijem histeriju. Ovo ste željeli’
“Pozivamo političke lidere da poštuju međunarodne obaveze i i poduzmu mjere za zaštitu rada raznovrsnih i inkluzivnih organizacija civilnog društva, kao i nezavisnih medija, branitelja/ica ljudskih prava i pravosuđa, koji su ključni za demokratsko i otvoreno društvo”, objavili su.