Kad je u pitanju pretvaranje drvenih površina u vodootporne, postoje mnoge mogućnosti. Postoji sredstvo za brtvljenje, rješenja dva u jednom koja vam štede vrijeme, ali postoje i mnoge prirodne mogućnosti koje možete razmotriti ako biste radije išli ekološki prihvatljivijim putem.
Stolar Bob Beacham rekao je za House Digest da voli koristiti sredstvo za poliranje drveta od pčelinjeg voska. “To je prirodan proizvod, dobar je za drvo, daje duboki sjaj i odlično miriše. Ako se dobro obradi, zaštitit će namještaj od prolijevanja”, kaže.
Ipak, kaže Beacham, ako želite ići prirodnim putem, morate razumjeti neke stvari prije nego što se odlučite za pčelinji vosak. Prvo i najvažnije, trebali biste shvatiti da je čisti pčelinji vosak pretežak za korištenje sam po sebi, pa ćete ga morati pomiješati s razrjeđivačem. Drugo, bit će potrebno dosta napora kako bi se pčelinji vosak ispravno nanio na drvo. Treće, možda nije najbolji izbor ako tražite dugotrajnu vodootpornost, stoga budite spremni na često ponovno nanošenje.
Kako nanijeti pčelinji vosak za hidroizolaciju
“Sam po sebi, pčelinji vosak je previše tvrd. Treba ga pomiješati s lanenim uljem i mineralnim alkoholom za namještaj. Komercijalno sredstvo za poliranje od pčelinjeg voska također ima te ili slične sastojke (neki koriste maslinovo ulje)”, kaže Beacham, prenosi N1.
Mineralni alkohol se razlikuje od razrjeđivača za boje ili acetona i dobiva se iz nafte. Ako se odlučite za pčelinji vosak zbog njegovih prirodnih, ekološki prihvatljivih svojstava, možda biste se trebali kloniti tog posebnog sredstva za razrjeđivanje.
“Neka sredstva za poliranje namještaja od pčelinjeg voska su gušća, pa je potrebno malo više truda, ali to je otprilike to”, kaže Beacham. “Polijte ili obrišite, utrljajte. Bilo koja stara lanena ili pamučna krpa će poslužiti. Obično koristim poderane stare majice.” Iako je postupak možda jednostavan, morate biti sigurni da je vosak potpuno utopljen u drvo. Ako nije, Beacham kaže da može ostaviti talog koji skuplja prašinu i prljavštinu.
“Na golom drvu, prvi sloj će se vjerojatno potpuno upiti, tako da će vjerojatno biti potreban drugi nanos”, upozorava Beacham.
Kako znati kad je gotovo?
“Ako izgleda suho i mrljavo, nema dovoljno pčelinjeg voska. Trebao bi biti satenski sjaj”, kaže.
Je li pčelinji vosak pravi za vaš projekt hidroizolacije?
Pitanje koje vas zanima može biti hoće li pčelinji vosak pružiti dovoljnu zaštitu od prodora vode za vaše potrebe. Odgovor ovisi o vašem projektu. Bob Beacham kaže da nikada nije koristio pčelinji vosak na vanjskom namještaju.
“Puno će ovisiti o vremenskim uvjetima, ali da je stol, na primjer, na otvorenom tijekom cijele godine, sumnjao bih u tu razinu trajnosti”, upozorava. Ako vam ne smeta redovito ponovno nanošenje ili živite u suhom području, možda će dobro funkcionirati. Ipak, to ne bi bio njegov prvi izbor za drvene projekte koji će biti stalno izloženi vremenskim nepogodama.
“U zatvorenom prostoru koristio bih poliranje od pčelinjeg voska”, kaže Beacham. “Na otvorenom, da se radi samo o vodonepropusnosti i dugotrajnoj trajnosti, koristio bih poliuretanski lak za vanjske radove ili marine spar lak (uretanski).” Ako vam se nijedna od ovih opcija ne sviđa, razmislite o tome da naučite nanositi tungovo ulje za sljedeći projekt s drvetom.