U Broćanacu kod Neuma danas je održana obuka rezidbe maslina. Obuku je i ove godine organizirala Općina Neum, u suradnji s Agromediteranskim zavodom u Mostaru.
Stručnjaci na ovom polju, dipl.ing.agr. Marijo Leko i dr. sc. Miro Barbarić, dipl. ing. agr. s Agromediteranskog zavoda u Mostaru su na praktičnom primjeru, u masliniku u Broćancu, pokazali okupljenim maslinarima najbolje tehnika orezivanja maslina i na što posebno trebaju obratiti pažnju prilikom rezidbe.
-Oglas-
U svom izlaganju objasnili su kako formirati uzgojni oblik, pogotovo na mladim maslinama, kako održati stablo masline u optimalnom omjeru prozračnosti i zelene mase kako bi cijela biljka dobila dovoljno svjetlosti i tako dala dobar rod. Istaknuli su važnost pravilne rezidbe kojom će se održavati optimalna visina stabla kako bi ga lakše održavali i tako svake godine obnovili biljnu masu.
Ova rezidba jedna je u nizu edukacijskih radionica za poljoprivrednike s područja općine Neum, a sve u cilju jačanja poljoprivredne proizvodne na ovim područjima, a na osobit način maslinarstva koje je specifično za ovaj kraj.
“Ovakve radionice su zaista od velike važnosti za sve maslinare, posebno za nas mlađe koji se tek počinjemo baviti maslinarstvom. Drago mi je da možemo na primjeru stručnjaka vidjeti kako i što trebamo raditi” rekao je jedan od sudionika današnje obuke.
“Naše masline i naše maslinovo ulje nadaleko su poznati po odličnom urodu i kvaliteti, drago mi je da svake godine imamo sve više novih zasada maslina. Ovim putem želim zahvaliti Općini Neum i načelniku Jurkoviću na iznimnoj potpori pri organizaciji ovih i sličnih edukativnih radionica. Hvala i svim maslinarima koji su danas došli.” rekao je za naš portal Božo Mustapić, agronom u Općini Neum.
Načelnik Dragan Jurković istaknuo je kako Općina Neum snažno podupire biljnu i animalnu proizvodnju na području općine Neum
“Uz brojne poticaje osigurali smo i ovaj edukativni dio sa stručnim osobama, što je od velike važnosti za sve maslinare, a osobito one mlade koji se tek počinju baviti maslinarstvom. Već treću godinu za redom organiziramo edukacije ovakvog tipa i osobno me raduje velik odaziv na iste. Općina Neum će svakako nastaviti s ovakvim i sličnim aktivnostima. Želim zahvaliti i kolegama s Agromediteranskog zavoda u Mostaru kao i kolegama s Agronomskog i prehrambeno tehnološkog fakulteta na suradnji i znanju koje nam prenose” zaključio je načelnik Jurković.