
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je još tri mjeseca pritvora za bivšeg ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, osumnjičenog za udruživanje radi činjenja kaznenih djela.
Tužiteljica Bojana Jolović rekla je da je u protekla dva mjeseca saslušan određeni broj svjedoka, izvršeno pretresanje elektronskih uređaja i otvorena financijska istraga u okviru koje je Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske 18. ožujka dostavilo preliminarni izvještaj, javlja BIRN BiH.
“Ta istraga je tek u početnoj fazi”, rekla je Jolović i dodala da je to jedan od razloga zbog kojeg od Suda BiH traži produženje pritvora za Nešića.
Navela je da je saslušano samo sedam svjedoka, a da ostali nisu saslušani “iz svima poznatih razloga”.
Jolović je rekla da će u narednom razdoblju biti potrebna međunarodna pravna pomoć u okviru financijske istrage sa Srbijom i Crnom Gorom jer osumnjičeni u tim državama ima imovinu. Dio imovine u Crnoj Gori, prema riječima Jolović, već je blokiran.
Tužiteljstvo traži pritvor i zbog mogućeg utjecaja na svjedoke.
“Svjedok kojeg smo ispitali u prethodnom razdoblju je potvrdio da je od strane bivšeg savjetnika osumnjičenog dobio instrukciju da ode kod Mirka Pandurevića i kaže mu da promijeni iskaz”, rekla je Jolović.
Na svjedoke je, kako je rekla Jolović, utjecano pozivima iz Srbije.
“Govori im se što trebaju pričati ili oni koji su već pričali, što da izmijene”, rekla je.
Nešićeva odvjetnica Senka Nožica rekla je da osumnjičena osoba ne može u pritvoru provesti više od tri mjeseca, osim ako je za određeno krivično djelo zaprijećena zatvorska kazna do 10 godina.

Foto: Antonio Balic / CROPIX
Zloupotreba položaja
Od djela za koje se sumnjiči Nešić, Nožica kaže da je samo za zloupotrebu položaja predviđena kazna do 10 godina, ali da djelo ne odgovara činjeničnom opisu Tužiteljstva.
Nožica kaže da je Tužiteljstvo trebalo utvrditi je li Nešić izravno utjecao na svjedoke, što nije urađeno.
“Postojanje pretpostavke nije dovoljno. Moraju postojati konkretni argumenti”, rekla je.
Prema njenim riječima, motiv bivšeg Nešićevog savjetnika koji je razgovarao sa svjedokom bio je da sačuva svoj posao, a ne da oslobodi Nešića krivične odgovornosti. Podsjetila je da je Nešić podnio ostavku na mjesto ministra sigurnosti BiH.
Sudskom vijeću se obratio i osumnjičeni te rekao da poštuje pravosudne institucije, da se do sada odazivao na svaki poziv te da je svu svoju imovinu prijavio dok je bio na funkcijama.
“Nisam ništa krio. Funkciju ministra sam napustio dobrovoljno. Da to nisam uradio, ja bih i sad bio ministar”, rekao je Nešić.
Dodao je da ne može utjecati na svjedoke i da se ne protivi bilo kojim mjerama zabrane, ukoliko mu ih Sud izrekne.
Predsjedavajući Sudskog vijeća Zoran Božić pitao je tužiteljicu koji svjedoci trebaju biti ispitani, zašto bi njihov iskaz bio značajniji od dosadašnjih, s obzirom na to da su saslušani direktori i osobe na rukovodećim pozicijama u firmama i poduzećima i zašto ih je saslušano samo sedam do sada.
“Policijske agencije nisu u određenom razdoblju postupale po zahtjevima za saslušanje svjedoka. Kao što znamo iz posljednjih zbivanja”, rekla je Jolović.
Odvjetnica Nožica je podsjetila da je Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske 18. ožujka dostavilo izvještaj, da je šest svjedoka saslušano u ožujku, a da je kriza u agencijama počela nakon presude donesene 26. veljače.
Bećirović: ‘Vučić nije nadležan da se miješa u unutarnju i vanjsku politiku BiH’
Sud BiH je prvostupanjskom presudom od 26. veljače osudio predsjednika RS-a Milorada Dodika na godinu zatvora zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, te mu je izrečena mjera sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika u trajanju od šest godina od pravosnažnosti presude.
Produženje pritvora nije zatraženo za druge osumnjičene u ovom predmetu – Mladenu Lučiću i direktoru “Puteva RS-a” Milanu Dakiću.
Osumnjičeni su da su, kao rukovoditelji “Puteva RS-a” i osoba koja su poslovala s ovim poduzećem, počinili krivična djela “udruženje radi činjenja krivičnih djela”, “pranje novca”, “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja” te “primanje mita”, a oni su s Nešićem uhićeni krajem prosinca prošle godine, kada im je određen pritvor.
Sud će naknadno donijeti odluku o prijedlogu Tužiteljstva.
Objava Zatraženo još tri mjeseca pritvora za bivšeg ministra sigurnosti Nenada Nešića pojavila se prvi puta na Dnevno.ba.