Namex vikend

Arheološki centar "Gračine" ugostio studente s pet sveučilišta

Arheološki centar "Gračine" ugostio studente s pet sveučilišta


Posebna skupina bila je posvećena svakodnevnom radu s lokalnom zajednicom o temi upravljanja kulturnom baštinom, što je uključivalo intervju civilnih i vjerskih subjekata te radionice s djecom u lokalnim osnovnim školama

Nakon prošloproljetne uspješne kampanje na vrlo važnom antičkom arheološkom lokalitetu Gračine kod Ljubuškog, ove godine uslijedio je zanimljiv nastavak. Podsjećamo, prošle su godine na tom nalazištu antičkog, rimskog, vojnog logora terensku nastavu imali studenti arheologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Govoreći o nedavnoj aktivnosti, prof. Mirko Rašić, voditelj Centra na Gračinama, kaže:

Gračine – primjer suradnje

Arheološki centar Gračine ugostio je proljetnu školu arheologije u okviru poziva EUPeace i projekta “Archaeological Heritage – From Soil to Societies”. Škola je okupila 30 studenata i profesora s pet partnerskih institucija – Papinskog sveučilišta Comillas (Madrid), Sveučilišta u Marburgu, zatim Sveučilišta u Giessenu te Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru. Partnerstvo međunarodnih institucija pokrenuto je s naglaskom na multidisciplinarna istraživanja koja uključuju edukacije o metodologiji arheoloških iskopavanja nedestruktivnih geofizičkih istraživanja, 3D skeniranja i obrade pokretne arheološke građe, ali i njihovu primjenjivost u praksi. Studenti su pod nadzorom profesora podijeljeni međusobno u nekoliko skupina kako bi tijekom proljetne škole prošli obuke iz različitih programa, a konačno i stimulirali kulturnu inkluzivnost i znanstvenu izvrsnost. Posebna skupina bila je posvećena svakodnevnom radu s lokalnom zajednicom s temom upravljanja kulturnom baštinom, što je uključivalo intervju civilnih i vjerskih subjekata te radionice s djecom u lokalnim osnovnim školama.

Zahvalnost lokalnoj zajednici

Po završetku radionice, kako ističe prof. Rašić “… studenti su obavili obradu prikupljenih podataka, prezentirali rezultate rada, s naglaskom na priliku za razvoj i rad sa suvremenom opremom, rad na izvanrednom nalazištu te kreativnost djece i ljubav koju pokazuju prema lokalnoj zajednici i baštini”. Rašić je također dodao: – Moram naglasiti da možemo biti zahvalni i ponosni na podršku i susretljivost lokalne zajednice, što će, vjerujem, biti poticaj za buduće slične programe.

U svakom slučaju, proljetna škola arheologije bila je novina od koje se očekuje dvostruka korist – naukovanje studenata sveučilišta iz BiH te upoznavanje gostujućih studenta i profesora s ovdašnjom, kada je Rim u pitanju, impozantnom arheološkom baštinom.