Namex vikend

Otkrivena boja koju nijedno ljudsko oko prije nije vidjelo

Otkrivena boja koju nijedno ljudsko oko prije nije vidjelo


Tim proučava rezultate kako bi vidio što bi to moglo značiti za osobe s daltonizmom

Tim znanstvenika tvrdi da je otkrio novu boju koju nijedno ljudsko okoprije nije vidjelo. Istraživanje slijedi eksperiment u kojem su istraživači u SAD-u ispalili laserske pulse u svoje oči. Stimulirajući specifične stanice u mrežnici, sudionici tvrde da su vidjeli plavo-zelenu boju koju su znanstvenici nazvali“olo”, no neki stručnjaci kažu da je postojanje nove boje “pitanje rasprave”, pišeBBC. Rezultati, objavljeni u časopisu Science Advances u petak, opisani su kao “izvanredno” od strane koautora studije, profesora Rena Ngea s Kalifornijskog sveučilišta. On i njegovi kolege vjeruju da bi rezultati mogli potencijalno unaprijediti istraživanje osljepoći za boje.

Prof. Ng rekao je da je olo “više zasićena od bilo koje boje koju možete vidjeti u stvarnom svijetu”. “Zamislite da cijeli život vidite samo rozu, baby rozu, pastelnu rozu i onda jednog dana dođete na posao i netko nosi majicu, a to je najintenzivnija baby roza koju ste ikada vidjeli, i oni kažu da je to nova boja i zovemo je crvenom”, objasnio je. Tijekom eksperimenta, istraživači su usmjerili laserski snop u zjenicu jednog oka svakog sudionika. U studiji je bilo pet sudionika,četiri muškarca i jedna ženai svi su imali normalan vid. Tri od sudionika, uključujući profesora Ngea,bili su koautori istraživačkog rada.

Prema radu, sudionici su gledali u uređaj nazvan Oz koji se sastoji od zrcala, lasera i optičkih uređaja. Oprema je prethodno dizajnirana od strane nekih od uključenih istraživača,tima znanstvenika sa sveučilišta UC Berkeley i Sveučilišta u Washingtonu, te ažurirana za korištenje u ovom istraživanju.Mrežnicaje svjetlosno osjetljiv sloj tkiva na stražnjem dijelu oka odgovoran za primanje i obradu vizualnih informacija. Ona pretvara svjetlost u električne signale, koji se zatim šalju u mozak putem optičkog živca, omogućujući nam da vidimo. Mrežnica uključuje stožaste stanice, koje su odgovorne za percepciju boja. Postoje tri vrste stožastih stanica u oku – S, L i M – a svaka je osjetljiva na različite valne duljine plave, crvene i zelene boje.

Kod normalnog vida, “svjetlost koja stimulira M stožaste stanice mora također stimulirati susjedne L i/ili S stožaste stanice”, jer se njihova funkcija preklapa. Međutim, u ovom istraživanju, laser je stimulirao samo M stožaste stanice, “što bi u teoriji poslalo signal boje u mozak koji senikada ne javlja u prirodnom viđenju“, navodi se u radu. To znači da boju olo nije moguće vidjeti golim okom u stvarnom svijetu bez specifične stimulacije. Međutim, neki stručnjaci kažu da je nova percipirana boja “pitanje interpretacije”.Prof. John Barbur, znanstvenik za vid na Sveučilištu City St George’s u Londonu, koji nije bio uključen u studiju, rekao je da, iako je istraživanje “tehnički podvig” u stimuliranju selektivnih stožastih stanica, otkriće nove boje je “pitanje rasprave”.

Objasnio je da bi, na primjer, kada bi se crvene stožaste stanice (L) stimulirale u velikim količinama, ljudi “percipirali duboku crvenu”, no percipirana svjetlost može se promijeniti ovisno o promjenama u osjetljivosti crvenih stožastih stanica, što nije drugačije od onoga što se dogodilo u ovom istraživanju. Prof. Ng priznao je da, iako je olo “zasigurno vrlo tehnički teško vidjeti”, tim proučava rezultate kako bi vidio što bi to moglo značiti za osobe sdaltonizmom, koji imaju poteškoće u razlikovanju određenih boja.

Izvor:
vecernji.ba

pročitaj izvorni članak