Namex vikend

Pandurević: Viaduct je samo predvorje finansijskog pakla u koji ulazi RS

Pandurević: Viaduct je samo predvorje finansijskog pakla u koji ulazi RS

Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva SDS-a, objavila je danas da je izvješće Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine govori da je afera Viaduct tek predvorje financijskog pakla u koji ulazi RS, jer je ukupna vrijednost arbitražnih sporova i zahtjeva preko 2,2 milijarde KM.

– Preko dvije milijarde i dvjesto miliona KM iznose četiri arbitražna postupka i jedan zahtjev za mirno rješavanje spora (Elektroprivreda Hrvatske u slučaju RiTE Gacko). Od ta četiri arbitražna postupka dva su okončana (Viaduct i tužba Slovenije zbog RiTE Ugljevik u Beogradu), dok je treći u tijeku (arbitraža u Washingtonu po tužbi Slovenije u slučaju RiTE Ugljevik), a četvrti pred pokretanjem (Trusina) – navela je Pandurević.

Dnevne kamate od 18.000 KM

Tašna-mašna firma, bez zaposlenih, dodaje ona, dobila je arbitražni spor težak 100 miliona KM plus dnevne kamate 18.000 KM.

– Pikanterija je da je Vlada RS odbila nagodbu u iznosu od milion eura. Kada se obratimo Googleu, on nam otkrije da Viaduct nema zaposlenih i da su mu računi često u blokadi. Ako probate googlati nešto o vlasnicima, ponovo misterija. Njihova imena se pominju samo u kontekstu arbitraže. Ni slike ni tona, a očekivalo bi se da posla imamo sa ‘krupnim ribama’. Zanimljivo je da nitko iz vlasti u RS nije demantirao da su odbili nagodbu od milion eura, pa se postavlja logično pitanje – da li je nagodba odbijena zbog većeg kolača!? – pita Pandurević.

No, sudeći prema šturom izvješću o radu Pravobranilaštva BiH, pred RS i BiH je još jedna identična arbitraža – vjetropark Trusina. Ovaj put riječ je o 102 miliona eura, naglašava Pandurević.

– Odvjetnička kancelarija “Baroš”, koja je inače zastupala i Viaduct, obratila se Vijeću ministara opomenom pred pokretanje arbitraže sa zahtjevom za vraćanje koncesije ili isplatu 102 miliona eura. O čemu se ovdje radi? Kermas energija iz Zagreba je većinski vlasnik Eol Prvi iz Nevesinja kojem je Vlada RS dodijelila 2012. godine koncesiju za izgradnju i korištenje vjetroparka Trusina. Projekt nikada nije započet jer Kermasa energija nikada nije dostavila bankarsku garanciju, pravdajući to činjenicom da su u međuvremenu ukinuti poticaji za proizvodnju struje – navela je Pandurević.

Kako garancije nije bilo, dodaje ona, Vlada je 2019. godine raskinula ugovor o koncesiji. Kermasov pravni zastupnik tvrdi da je garancija izostala jer je Regulatorna komisija za energetiku RS odbijala njihove zahtjeve za podsticaj bez pravnog osnova.

Bitka s jednim od najbogatijih Hrvata

– Ovaj put RS bije bitku sa jednim od najbogatijih Hrvata Dankom Končarom koji stoji iza Kermas energije koja je osnovana upravo 2012. godine. I računi ove firme su često u blokadi, nema zaposlenih, a 2023. godine zatraženo je i otvaranje predstečajnog postupka što je sud odbio – navodi Pandurević.

Elektrogospodarstvo Slovenije pokrenulo je dva arbitražna spora zbog svojih predratnih ulaganja u RiTE Ugljevik, navodi Pandurević.

– Prvu arbitražu su dobili u Beogradu, protiv RS koja Slovencima treba da isplati 372 miliona KM (245 miliona plus 127 miliona za neisporučenu struju). U izvješću Pravobranilaštva BiH stoji tek jedna rečenica, a to je da se u Vashingtonu vodi drugi arbitražni postupak protiv BiH u kojem Slovenci traže 695.175.000 eura! Po ugledu na Slovence, Hrvatska elektroprivreda uputila je zahtjev za mirno rješenje spora u vezi sa ulaganjem u RiTE Gacko u kojem traže da im se isplati 100 miliona eura s pripadajućim kamatama! – zaključila je Pandurević.

Fokus.ba

Izvor:
relax-portal.info

pročitaj izvorni članak