najvažniji blagdan u kršćanskom kalendaru
Uskrs je uvijek prve nedjelje nakon četrnaestog dana prvoga proljetnog mladog mjeseca, koji nastupa nakon 21. ožujka. Ta formula osigurava da Uskrs nikada ne bude prije 22. ožujka ni nakon 25. travnja
Uskrs je najvažniji blagdan u kršćanskom kalendaru, ali mnogi se od nas pitaju – kako to da se svake godine slavi na različit datum, nekad već krajem ožujka, a nekad tek krajem travnja?
Odgovor na to pitanje ima duboke korijene u povijesti i povezan je s preciznim astronomskim i vjerskim pravilima, ništa nije nasumično ni slučajno odabrano.
Iako je Uskrs svake godine drugog datuma, njegovu osnovu oblikuju drevni običaji i povezanost s prirodnim ciklusima.
Uskrs se slavi jednom svake godine, ali obilježava se zapravo i svake nedjelje jer je nedjelja dan uskrsnuća. Dok je datum Uskrsa promjenjiv, njegova se proslava temelji na istim, univerzalnim temeljima – obnovi života, pobjedi svjetla nad tamom i nadi. Određivanje datuma Uskrsa povezano je s proljetnom ravnodnevicom i židovskom Pashom.
Papa Franjo prije nekoliko je godina potaknuo inicijativu za pronalaženje zajedničkog datuma slavlja Uskrsa koji bi ujedinio kršćane diljem svijeta, poštujući povijesne tradicije, ali snažnije iskazujući zajedničku vjeru i jedinstvo svih vjernika.
Za proslavu Uskrsa prvi prijedlog predvidio bi nedjelju koja slijedi nakon druge subote u travnju (između 9. i 15. travnja), a drugi prijedlog sugerira da Uskrs bude na drugu nedjelju u travnju (između 8. i 14. travnja), tako da zapravo ni u slučaju određivanja fiksnijeg datuma on, dakako, ne bi mogao biti svake godine isti jer je ključno slavlje nedjelje kao dana uskrsnuća.
Uskrs ne samo da označava duhovnu obnovu već i obnovu prirode, pa nije slučajno što je usko vezan uz najljepše i najrascvjetanije vrijeme u godini.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.