Namex vikend

Banka hrane u Osijeku u prvoj godini prikupila skoro 40 tona donirane hrane

Banka hrane u Osijeku u prvoj godini prikupila skoro 40 tona donirane hrane

Banka hrane Osječko-baranjskežupanije nedavno je obilježila prvu godinu djelovanja, tijekom koje jekoličina hrane donirane od pravnih osobasa 1,65 tona povećana na skoro40 tona, a procjenjuje se da je prekobanke pomoć primilo oko 5000osobas područja županije.

U vodstvu osječkog Crvenog križa, koje upravlja Bankom hrane, podsjećaju kako je polazišna točka za osnivanje takvih banaka u Hrvatskoj bila studija Ministarstva poljoprivrede iz 2019. godine, koja je definiralaizvedivostprojektai prepreke u sustavu doniranja.

Sustav doniranja hrane bio je nerazvijen

Ravnateljica osječkog Crvenog križa Martina Hećimović ističe kako je sustav doniranja hrane tada bio dosta nerazvijen, a suradnja između donatora i posrednikanajviše je ovisila o njihovuosobnom angažmanu.

Donatori su kao prepreke naveli troškove, nedostatak infrastrukture, posebice prijevozničke, i nemogućnost identificiranja posrednika u lancu doniranja hrane.

UHrvatskoj su 2019. bila registrirana 104 posrednika, pa donatori često nisu znali kome se obratiti i koje su potrebe posrednika u lancu. Također su ukazali na neinformiranost o poreznim olakšicama u sustavu doniranja hrane.

Iz perspektive posrednika među najvećim zaprekama bila je skladišna infrastruktura, jer je prosječna veličina skladišnih prostora u Osječko-baranjskoj županiji 2019. bilasamo 66 četvornihmetara, što je premalo za veće količine donacija.

Također, problem je bio nedostatak djelatnika, jer se većina posrednika oslanja na mali broj zaposlenih i veliki broj volontera, a svi su u studiji upozorili da model trajnog financiranja i održivosti posredništva u lancu doniranja hrane ne postoji.

Uspostava banaka hrane, kao ustanova koje će se baviti prikupljanjem donacija isključivo od pravnih osoba, predviđena je upravo u urbanim središtima, gdje već postoji najveća koncentracija doniranehrane.

Ukupno ih u Hrvatskoj sada ima devet, a Banka hrane Osječko-baranjske županije, sa sjedištem u Osijeku, počela je s radom 19. ožujka prošlegodine.

Osječki Crveni križ kupio je parceluod 5000 četvornihmetara i nekretninu, te nabavio potrebnu opremu, u što je 2022. godine uložio 340.000eura vlastitih sredstava. Osim toga, projekt je sufinanciran sa skoro 200.000eura iz EU fondova.

Hećimović kaže kako je uloga Banke hrane koordiniranje aktivnosti posrednika u lancu doniranja iraspoređivanje donacija hrane od pravnih osoba posrednicima, kojih u Osječko-baranjskoj županiji ima ukupno 18.

Među njima su CaritasĐakovačko-osječke nadibiskupije, kršćanska humanitarna udruga “Put milosti”, humanitarne udruge “Rijeka ljubavi”, “Auxilium” i “Dar dobrote”, te pet gradskih i jedno općinsko društvo Crvenog križa.

Uz umrežavanje s posrednicimatrebalo je uložiti dodatne napore u komunikaciju s donatorima, uspostaviti suradnju s OPG-ima iosječkom Tržnicom.Ministarstvo poljoprivrede pomoglo jedonatore upoznati s koristima od zbrinjavanja viškova hranei s financijskom koristi od poreznih olakšica.

Iznos donirane hrane povećan za 2300 posto

To je značajno unaprijedilosustav doniranja hrane. U 2023. godini, kada još nije funkcionirala Banka hrane, osječki Crveni križ je od pravnih osoba prikupio 1,65 tona hrane, a prikupljene donacije od pravnih osobau prvoj godini djelovanja Banke hraneiznose nešto manje od 40 tona.

“To je za nas veliki pokazatelj, jer smo već u prvoj godini djelovanja iznos donirane hrane povećali za 2300 posto, a preko Bankehrane u protekloj je godini dostavljena pomoć za 5000osoba”, rekla jeHećimović.

S obzirom da se Banka hrane Osječko-baranjske županije trenutno financira isključivo sredstvima osječkog Crvenog križa. što dugoročno nije održivo, humanitarna organizacije prijavila se na dva projektas kojima ćemoći financirati dio aktivnosti.

To je prekogranični projekt “Interreg-Hrvatska-Srbija”, koji je prijavljen u suradnji s partnerima iz Hrvatske i Vojvodine. Drugi je projekt “Društvo jednakih mogućnosti”, kroz Fond europske pomoći za najpotrebitije.

Riječ je o trogodišnjem projektu, vrijednom 7,5 milijuna eura, za koji se nadamo odobrenju, kako bismo poguralicijeli sustav doniranja hrane, napominje ravnateljica Hećimović, prenosi Hina.