Namex vikend

Akademkinja Ljerka Ostojić: Mostarsko proljeće svojevrsni je hommage našem Josipu, čovjeku koji nas je toliko zadužio

Izložba umjetnina Matice hrvatske

Od danas pa sve do sredine lipnja, zahvaljujući vrijednom timu Matice hrvatske Mostar na čelu s predsjednicom, akademkinjom Ljerkom Ostojić, grad na Neretvi pretvara se, u pravom smislu te riječi, u grad kulture. U povodu otvaranja međunarodne kulturne manifestacije Mostarsko proljeće 2025. – XXVII. Dani MH Mostar razgovarali smo s akademkinjom Ostojić.

Na redu je još jedno Mostarsko proljeće, i to već 27. put. Koliko nas ove godine programa očekuje i koliko će dana u grad na Neretvi Matica hrvatska Mostar donositi dašak kulture? Tko će otvoriti manifestaciju?

– Uvijek nekako s proljeća Mostar zabljesne posebnim sjajem, ne samo zbog njegova karakterističnog behara i svjetlosti što ga s toplijim danima jednostavno zagrli nego i zbog naše manifestacije koja se ove godine, kako ste kazali, održava 27. put. Počinjemo, dakle, večeras otvorenjem velebne izložbe “Zbirka umjetnina Matice hrvatske” koja se prvi put u ovom obliku prikazuje javnosti, i to baš na Mostarskom proljeću. Trajat ćemo do polovine lipnja, do samoga nagovještaja ljeta. I u tih 50-ak dana očekuje nas dvadesetak programa.

Manifestaciju će otvoriti federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević koja je ovogodišnja visoka pokroviteljica. Koristim ovu prigodu posebno zahvaliti poštovanoj ministrici na maru i razumijevanju za Maticu hrvatsku Mostar i našu manifestaciju.

Svečanost otvaranja je danas (četvrtak, 24. travnja), a Proljeće će otvoriti izložba u Muzeju moderne umjetnosti. Možete li nam približiti program samoga otvaranja manifestacije?

– Na najljepši način udružili smo snage sa Središnjicom Matice, Vijećem Matice hrvatske u BiH, Muzejom moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru i kao rezultat toga nastala je i ova izložba. Što se protokola otvaranja tiče, uz moj pozdravni govor, bit će tu i govori predsjednika MH Mire Gavrana, predsjednika Vijeća Matice u BiH Damira Zorića, rektora SUM-a Zorana Tomića, kustosa izložbe i ravnatelja Muzeja moderne umjetnosti izvrsnog Marina Ivanovića, uime generalnog sponzora govorit će predsjednik Uprave HT Eroneta dr. Goran Kraljević. Radujemo se i susretu s mnogim dragim ljudima koji su nam potvrdili dolazak. Evo, poziv i svima onima koji još nisu odlučili kako provesti večer – pridružite nam se na otvaranju Matičina Proljeća u Kampusu u Rodoču, u Muzeju moderne umjetnosti.

Prvi put u gotovo tri desetljeća Dani MH Mostar održat će se bez njihova utemeljitelja i počasnoga predsjednika MH Mostar akademika Josipa Muselimovića. Je li bilo teško privesti pripreme kraju nakon njegova odlaska i hoćete li imati neki program – hommage, posvećen preminulom akademiku?

– Ipak nam je ovo 27. po redu Mostarsko proljeće, uza sav svoj blagoslov i nadu, donijelo i tugu. Otišao je naš prijatelj i učitelj, čovjek koji je, kako ste kazali, prije gotovo tri desetljeća upalio plamen toga Proljeća, naš – Josip Muselimović. Ne postoje riječi kojima bismo mogli opisati prazninu koju osjećamo. Mi u Matici hrvatskoj iznimno smo tužni, ali i ponosni jer smo imali jednu takvu osobu za prijatelja i suradnika. Nikada nećemo zaboraviti čovjeka koji nam je ostavio toliko toga: našu Maticu i naše Mostarsko proljeće. Prenio je na nas plamen koji ćemo čuvati i nositi i dalje. Neka nas njegov život i nasljeđe nadahnu da budemo još bolji i gradimo budućnost – istom strašću i posvećenošću kakvu je Josip imao. On živi i kroz izložbu “Zbirka umjetnina Matice hrvatske” kojom otvaramo ovogodišnju manifestaciju jer upravo on nam ju je, s velikom radošću i ushitom, i najavio, dogovorio, tek nekoliko dana prije no što će zauvijek otići. Mi u Matici razmišljamo o posebnom programu, hommageu, za našega poštovanog počasnog predsjednika, ali neovisno o manifestaciji. A što se Mostarskog proljeća tiče, svaki program bit će svojevrsni hommage čovjeku koji nas je toliko zadužio. Prisjetit ćemo ga se i večeras minutom šutnje.

Možete li nas malo provesti ovogodišnjim programom? Tko nam sve to dolazi? Biste li neki sadržaj – gostovanje posebno izdvojili?

– Kao i obično, vodili smo računa o tomu da bude za svakoga ponešto. No, najviše je likovnih i književnih programa, dosta promoviramo domaću likovnu i književnu scenu, na što smo jako ponosni. Uz ovu velebnu izložbu na otvaranju, istaknula bih i dvije koje radimo u suradnji s Hrvatskim domom hercega Stjepana Kosače i Galerijom kraljice Katarine – Crtačev dnevnik II Ivana Branka Imrovića i Pejzaži iz fundusa Galerije kraljice Katarine. Tu je i izložba u povodu 25 godina umjetničkog rada Vesne Vuge Sušac “Retrospektiva” te izložbe Marele Jerkić Jakovljević, Anđelke Hrkać, fotografije Ivana Kelave… Publiku će nasmijati predstava Teatra Gavran “Zabranjeno smijanje”, a već tradicionalno u goste nam stižu kazalištarci iz Banje Luke iz tamošnjeg Narodnog pozorišta, koji donose “Razbijeni krčag”. Uživat ćemo u glazbenoj večeri Zdenka Runjića koju priređuju Monija Jarak Mikulić i Davor Markota – Škola pjevanja Belcanto i tamburaški orkestar Misericordia, promociji slikovnica i knjiga dr. Zdravke Mile Marijanović (“Šareni cvitak” i “Sanjin prvi odlazak u lutkarsko kazalište”), Glorije Lujanović (“Škola”), Ivana Sivrića (“Poslije Mnemozine”), monografije o Franjevačkoj bolnici u Novoj Biloj, dolaze nam i Božo Skoko i Zvonimir Frka-Petešić predstaviti svoju “Hrvatsku u 30 priča”. Posebno iznenađenje najmlađima bit će dolazak ilustratora Igora Jurilja – Yellow Yurija, koji je ilustrirao slikovnicu o Baby Lasagni i mačku Stipi, a koji će održati i radionice za najmlađe. Tu su i naši lutkari iz Mostara s predstavom “Janko i čarobni grah”…

Prisjetimo se nekih koncerata, predstava, baleta… te velikana glazbe, kazališta, književnosti… koji su bili priređeni, odnosno gostovali na Danima MHM…

– Na festivalu su, svih ovih godina, među ostalima, nastupili i Dunja Vejzović, Krunoslav Cigoj, Amila Bakšić, Zoran Todorović, Ivica Šarić, Sandra Bagarić, Vice Vukov, Arsen Dedić, Oliver Dragojević, Gabi Novak, Tedi Spalato, Zorica Kondža, Matija Dedić, Gibonni, Ibrica Jusić, Tereza Kesovija, Jacques Houdek, Massimo, Natali Dizdar; svirali Ivo i Lovro Pogorelić, Maksim Mrvica, Stefan Milenkovich, Petrit Çeku, Edin Karamazov, Monika Leskovar, kvartet Rucner, Shlomo Mintz; dirigirali Vjekoslav Šutej, Ivan Repušić, Robert Homen, Siniša Leopold, Đelo Jusić, Tomislav Fačini; gostovale Sarajevska, Zagrebačka, Beogradska filharmonija, talijanska Arena di Verona, Salonski orkestar Državne opere Budimpešta i bečka Opera, On Mitani iz Japana, Step Afrika! iz SAD-a, Contemporary Dragon Kung-fu Company iz Kine, pijanistica Rüya Taner iz Turske, Ricardo Garcia iz Španjolske te mnogi drugi domaći i europski orkestri…

Izvedena su, među ostalima, i sljedeća glazbeno-scenska djela: Carmina Burana, Ero s onoga svijeta, Labuđe jezero, Šišmiš, La Traviata, Nabucco, Jesus Christ Superstar, Kneginja čardaša, Mala Floramye, Splitski akvarel, Mamma Mia!, Nikola Šubić Zrinski… Prvi su put Dubrovačke ljetne igre sa svojim ansamblom izašle na gostovanje izvan dubrovačkih zidina upravo na Mostarsko proljeće; nekoliko puta je gostovao Ansambl Lado, nastupio je i makedonski državni folklorni ansambl Tanec te Donski kozaci…

Festival bilježi, među ostalima, i izložbe Vlaha Bukovca, Safeta Zeca, Ljupka Antunovića, Gabrijela Jurkića, Zlatka Ugljena, Dimitrija Popovića, Antuna Masle, Matka Vekića, Ivice Vlašića, Suzane Štimac…, kao i književne nastupe Dragutina Tadijanovića, Veselka Koromana, Ivana Aralice, Zvonimira Baloga, Luke Paljetka, Jevrema Brkovića, Petra Gudelja, Anđelka Vuletića, Nedjeljka Fabrija, Tonka Maroevića, Mire Gavrana, Julijane Matanović, Pavla Pavličića…

Unatoč teškoj političkoj i, općenito, društvenoj situaciji, kako se sve ove godine Proljeće uspijeva održati i iznova donositi nove kvalitetne kulturne programe?

– Teško je i izazovno u vremenu koje ne poštuje osnovne ljudske vrijednosti, u svijetu koji ne drži do čovjekova dostojanstva, graditi bolje svjetove putem umjetnosti i kulture. Ali mi, Bogu hvala, zasad uspijevamo. Ne bi ništa bilo bez naših pokrovitelja i sponzora, bez prijatelja i podupiratelja. Još jednom hvala Federalnom ministarstvu kulture i sporta i ministrici Vlaisavljević, Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH i gosp. Zvonku Milasu, Ministarstvu civilnih poslova BiH, Hrvatskom narodnom saboru BiH, Hercegovačko-neretvanskoj županiji i Gradu Mostaru, hvala Turističkoj zajednici HNŽ-a, hvala našem generalnom sponzoru HT Eronetu i gosp. Goranu Kraljeviću – oni su uz Maticu i njezino Proljeće od samih početaka. Hvala i našim ostalim sponzorima, ponajprije JP Elektroprivreda HZ HB, Croatia osiguranju d. d. Mostar… Hvala i Središnjici Matice i akademiku Miri Gavranu, Vijeću MH u BiH… Puno je još tu dragih ljudi i prijatelja Matice hrvatske Mostar koje ne bih htjela izostaviti. Hvala svima koji jesu ili će biti dio naše zajedničke priče. Dobro došli na 27. Matičino Proljeće!