Unatoč sankcijama uvedenimRusijizbog njezine agresije na Ukrajinu, izvoz ruskih umjetnih gnojiva uEuropsku unijudoživio je značajan porast, što izaziva zabrinutost među europskim poljoprivrednicima, proizvođačimagnojivai političarima. Prema podacima Eurostata, u 2024. godiniRusija je izvezla rekordnih 4,93 milijuna tonaumjetnog gnojiva u EU, što je povećanje od gotovo 30 posto u odnosu na prethodnu godinu. Poljska je bila najveći uvoznik, s 857.000 tona, dok su slijedile Francuska i Njemačka s 380.000, odnosno 375.000 tona.
Inače, Rusija jenajveći svjetski izvoznikdušičnih, kalijevih i fosfatnih gnojiva. Njeni glavni proizvođači uključuju PhosAgro, EuroChem, Acron i Uralchem. Nakon što su europske tvornice smanjile proizvodnju zbog visokih cijena energije, ruski izvoznici brzo su popunili prazninu na tržištu.Kako piše Tagesschau, najveći njemački proizvođač gnojiva SKW Piesteritz upozorava da im je proizvodnja pala na 50, 60 posto kapaciteta iz razdoblja prije rata. Ako se ovaj trend nastavi, proizvodnja amonijaka u Europi mogla bi potpuno propasti, a Njemačka bi postala ovisna o ruskom uvozu.
Iako umjetna gnojiva nisu izravno obuhvaćena europskim sankcijama, njihov uvoz omogućava Rusiji da generira značajan prihod koji može koristiti za financiranje svojih vojnih aktivnosti. Procjenjuje se da je Rusija od izvoza gnojiva u EU 2024. godine ostvarila prihod od 2,2 milijarde eura, što uključuje oko 550 milijuna eura poreznih prihoda. Osim toga, neke informacije otkrivaju da su rusketvornice gnojiva povezane s proizvodnjom streljiva. Tako je kompanija EuroChem isporučila ruskim tvornicama oružja 38.000 tona dušične kiseline, ključne za izradu artiljerijskog streljiva.
Europske zemlje poput Poljske, Estonije, Latvije i Litve pozvale su na uvođenje viših carina na ruska gnojiva kako bi smanjile ovisnost o ruskim proizvodima i smanjilefinancijsku potporu ruskoj vojsci. Europska komisija predložila je postepeno povećanje carina, počevši od 13 % i dosežući do 50 % u narednim godinama. Kako bi smanjila ovisnost o ruskim gnojivima, EU istražuje alternative poput gnojiva na bazi stajskog gnojiva i bioplina.