Odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta o zabrani financiranja Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjene Srpske iz proračunskih sredstava izazvala je niz političkih reakcija te otvorila pitanja o njezinoj provedbi u praksi.
Agencije za bankarstvo Federacije BiH i Republike Srpske zaprimile su naredbu da sva sredstva namijenjena navedenim strankama preusmjere na račun Središnje banke BiH. U odluci Ureda visokog predstavnika (OHR) navedeno je i da donesene mjere “ne mogu biti predmet preispitivanja od strane sudova BiH, niti sudova entiteta, niti bilo kojeg drugog tijela”.
Sličan presedan dogodio se 2004. kada je tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown blokirao račun Srpskoj demokratskoj stranci (SDS), koja se još uvijek nalazi na američkoj crnoj listi. Ipak, aktualna srpska oporba zasad se suzdržano odnosi prema Schmidtovoj odluci, piše RTV HB.
Novinar RTRS-a Gvozden Šarac istaknuo je da je malo glasova iz SDS-a, te da se javno oglasio jedino član Glavnog odbora te stranke i načelnik općine Istočna Ilidža Marinko Božović. Prema navodima federalnih medija, Božović je izjavio da će “odluka Christiana Schmidta biti provedena kada bude objavljena u Službenom glasniku BiH”.
Politička analitičarka Tanja Topić ocijenila je kako odluka visokog predstavnika dolazi uz prešutnu suglasnost većine država članica Europske unije, što po njezinim riječima znači da je “voda došla do grla” te da je to “bio zadnji korak koji je Schmidt poduzeo”.
Središnje izborno povjerenstvo BiH ne može zabraniti sudjelovanje stranaka na izborima isključivo zbog pitanja financiranja, što je već ranije potvrdio Ustavni sud BiH u slučaju SDS-a.
Politički analitičar Danijel Vidović ocijenio je kako ovu odluku vidi kao pokušaj “vraćanja izgubljenog autoriteta” visokog predstavnika. “Vidjet ćemo kakva će biti provedba u praksi. Za poslovanje banaka nadležne su entitetske agencije za bankarstvo. Da je riječ o Federaciji BiH, bilo bi jasno kako će se to odvijati, ali s obzirom na to da je za RS nadležna agencija sa sjedištem u Banjoj Luci, ostaje za vidjeti”, izjavio je Vidović.
Prema podacima Transparency Internationala, iako stranke teoretski mogu pribjeći alternativnim izvorima financiranja, uključujući i tzv. crne fondove, riječ je o značajnim iznosima. SNSD je u prošloj godini s raznih razina vlasti primio oko dva milijuna konvertibilnih maraka, dok je Ujedinjena Srpska dobila oko 395 tisuća maraka.